פרשת ענת קם | הכיבוש גם משחית וגם מטמטם

עקיבא אלדר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עקיבא אלדר

זה היה באביב 1983, בעיצומה של מלחמת לבנון הראשונה. קצין צעיר הפקיד בידיי שני מסמכים שסווגו "סודי ביותר". האחד, הערכת מצב מודיעינית שקבעה באופן חד-משמעי שאין תוחלת מדינית וביטחונית בהקזת דמם של חיילי צה"ל בהרי השוף. המסמך השני היה הנחיה ראשונה להיערכות למצעד צה"ל בירושלים ביום העצמאות ה-35 שעמד בפתח. כדי להעלות את מורל האומה מהקרקעית, מנחם בגין ושר הביטחון אריאל שרון היו מוכנים להכניס טנקים לירושלים ה"מאוחדת" ולהוציא עשרות מיליוני שקלים מהקופה הביטחונית הנקובה. הקצין אמר שמצפונו הביא אותו לביתי. הוא קיווה שפרסום תוכנם של המסמכים יחסוך דם וכסף. הוויכוח הציבורי על התועלת שבהמשך נוכחותו של צה"ל בלבנון החיש את ההיערכות מחדש בדרום לבנון. הביקורת על המצעד עצרה את הטנקים.

הכותרת "סודי ביותר" אינה הופכת מסמך לעניין ביטחוני ואת הדלפתו למעשה ריגול או בגידה. במקרים רבים הסיווג הזה נועד להבטיח שתוכן המסמך לא יגיע לידיעת הציבור. ככל שהמסמך מסווג יותר, רשימת התפוצה שלו מצומצמת יותר והעונש על ההדלפה חמור יותר. כמה מאותם פוליטיקאים בכירים וגורמים ביטחוניים, המביעים היום זעזוע מפרשת קם, מסרו לידיי בעשרות שנות עבודתי אין ספור ידיעות אסטרטגיות. ההבדל בין עיתונות שנהנית מגישה למסמכים מסווגים ולמידע סודי לבין עיתונות המתפרנסת מהודעות דוברים ומפרסומים רשמיים הוא ההבדל בין משטר דמוקרטי לבין משטר טוטליטרי.

כבר בקיץ 1967, ניבא הפרופסור ישעיהו ליבוביץ' שהכיבוש ישחית אותנו ויהפוך את ישראל ל"מדינת שב"כ". כבר באינתיפאדה הראשונה למדנו שאין "כיבוש נאור". אי אפשר לשלוט בעם זר במשך 43 שנה בלי להתעמר בחסרי ישע, בלי להוציא אנשים להורג בלא משפט, בלי למרר את חייהם של נשים וילדים. כדי לנהל את הכיבוש צריך לגדל קצינים וחיילים צייתנים. כאלה שיושבים בנחת בדיונים ומעלים רעיונות כיצד לעקוף את שופטי בג"ץ ה"שמאלנים", מה הדרך להרחיק עיתונאים רחרחנים ואיך לרמות את אנשי מבקר המדינה. בלי משתפי פעולה במערכת, אי אפשר היה להקים עשרות התנחלויות "חוקיות" על "אדמות מדינה".

במשרד הביטחון, במשרד החוץ ובצה"ל יושבים ברגעים אלה מאות פקידים וקצינים שאין להם אומץ להתקשר לעיתונאי ולספר לו ששרים ומפקדים בצבא מסכנים את עתיד ילדיהם. כמה מהם שומרים לעצמם את הסיפור האמיתי שמאחורי השקר הגדול של אהוד ברק, שאול מופז ומשה יעלון: "ערפאת תיכנן את האינתיפאדה", השקר שממנו נגזר אסון ה"אין פרטנר". הסיפור האמיתי כתוב במסמכים המסווגים "סודי ביותר". עכשיו כולם יראו את ענת קם וייראו. כי מי רוצה לשבת במאסר עולם על ריגול לטובת האויב.

פרשת קם, שראוי יותר היה לקרוא לה "פרשת נווה", מלמדת שהכיבוש גם משחית וגם מטמטם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ