נטשה מוזגוביה
נטשה מוזגוביה

מנכ"ל שדולת ג'יי-סטריט, ג'רמי בן-עמי, היום (ראשון) אתה לראשונה מביא לישראל את משלחת התורמים וההנהגה הגדולה שתיפגש בין השאר עם הנשיא פרס וחברי הכנסת.

• אז תקופת החרם שחווית הסתיימה?

"בחצי השנה האחרונה ראינו שיפור הדרגתי ביחסים, וזה ממשיך. אני מקווה שזה יימשך ככה".

• בפגישה הראשונה שלכם עם השגריר מייקל אורן החודש, האם הגעתם להסכם ג'נטלמני?

"נחלקנו בעמדות שלנו, אך לא נעשו דרישות ספציפיות ואני לא חושב שחלו שינויים בעמדות של כל צד. ג'יי-סטריט אינה מסכימה עם חלק מהאספקטים של מדיניות ממשלת ישראל, ונמשיך להביע את אי ההסכמות האלה. אך כל זה בהקשר של אהבה עמוקה ותמיכה במדינת ישראל".

• המבקרים שלכם אוהבים להטיח בכם שמדובר בארגון של "סורוס והכסף הערבי". אתה רואה את זה כבעיה, כולל התרומות הלא יהודיות?

"אין לנו בעיה עם זה, ואני לא חושב שלארגונים הפרו-ישראליים האחרים גם יש בעיה עם תומכים לא יהודים. מטרתנו היא לבנות בסיס תמיכה רחב ככל האפשר בשביל ישראל. אנחנו מאוד שמחים לעבוד עם נציגים לא יהודים וחלקם גם מעורבים בהנהגה שלנו וזה דבר מאוד טוב. אין לנו ערבים אמריקאים שמגיעים אתנו בביקור הזה, אך נשמח אם בעתיד יצטרפו אלינו. זו למעשה מטרתנו, להראות שיש ערבים אמריקאים שתומכים בקיומה וביטחונה של ישראל ושאנחנו תומכים בהקמת המדינה הפלסטינית. אנו רוצים להראות שיש אמצע מתון בשתי הקהילות".

• אז מהן התוכניות לביקור?

"זה ביקור ההנהגה הראשון שלנו בישראל. ניפגש עם כולם, החל ממתנחלים ועד לארגוני זכויות האדם, עם הנשיא פרס, עם ראש הממשלה פיאד, ועם המלך עבדאללה בירדן. בכנסת אני מאמין שתהיה לנו פגישה עם נציגי ישראל ביתנו, ליכוד, קדימה והעבודה. הרעיון הוא לקבל את כל מגוון הדעות כדי לעזור להנהגה שלנו להתוות כיוון עבור ג'יי-סטריט בארה"ב. אחת הבעיות אצלנו היא שלא תמיד האנשים בארה"ב מבינים כמה שונות יכולות להיות דעות בישראל. ואנו רוצים לחשוף את ההנהגה שלנו לזה כדי שירגישו בנוח לבטא את הדעות שלהם".

• בשבוע שעבר הארגון חגג שנתיים. עם הצמיחה המהירה והמחלוקות החריפות - האם זה מה שציפית לו?

"זה היה קשה ושנוי במחלוקת בדיוק כפי שציפיתי. אבל אני חושב שהצלחתנו היתה גדולה ממה שציפיתי וגם השפעתנו. אני חושב שאנחנו בצורה ברורה מאוד על המפה בוושינגטון. יש מעט מאוד חברי קונגרס ומקבלי החלטות הקשורות לישראל שלא יודעים מי אנחנו ולא יודעים מה אנחנו עושים. יצרנו הרבה מרחב בשביל חברי קונגרס והם מרגישים משב רוח רענן בכל הקשור למסר שמעבירה להם הקהילה היהודית האמריקאית לגבי מה זה אומר להיות תומך ישראל".

• היתה תחושה שחיפשתם את עצמכם ובדקתם את הגבולות לגבי כל מיני סוגיות במאמץ לייצר סדר יום עקבי.

"המהות שלנו היא שאנו מנסים להיכנס לפרטים הקטנים. יש אנשים בשמאל שאולי מאוכזבים, ויש כאלה שחשבו שאנחנו שמרנים יותר. אבל אנחנו מייצגים אנשים מהמיינסטרים עם ראייה רציונלית שתומכים בישראל, ולא מעוניינים במדינה אחת לשני העמים ולא רוצים שישראל תאבד את אופייה היהודי, אך אנו רוצים שישראל גם תתפשר ותשרוד ותעניק את השטח הדרוש להקמת מדינה פלסטינית. אלה עמדות המבוססות על פרטים, ויש אנשים שאוהבים תשובות פשוטות וחותכות, שמעולם לא סיפקנו".

• נראה כי שנתיים אחרי, השדולה הגדולה, איפא"ק, עדיין לא מקבלת אתכם. יש לכם שיח כלשהו אתה?

"אני לא יכול לדבר בשמם, אבל אנחנו רוחשים כבוד עמוק לאיפא"ק ולהישגיהם. קשה שלא להתרשם ממה שהם עשו בעשורים האחרונים, לייסד קשר כל כך עמוק בין ישראל לארה"ב. אבל כשזה נוגע לאספקטים של מדיניות, יש לנו מחלוקות. הייתי רוצה שהדיון הזה יהיה פתוח ומתורבת ופומבי. הייתי רוצה להופיע אתם ולדון בגישות השונות שלנו, ושהקהילה היהודית במדינה הזאת תשמע ותשתתף בדיון הזה".

• עשיתם גם טעויות מאז ההקמה?

"איש לא חסין מטעויות. הייתי אומר שבכל פעם שנוצר רושם שאנו מתערבים בפוליטיקה הישראלית, זו היתה טעות. לא היינו צריכים לגעת בפוליטיקה הישראלית, זה לא ענייננו. אנו עוסקים באמריקה ובמה שהיהודים האמריקאים עושים פוליטית. יכול להיות שחצינו את הקו הזה. וגם כנראה להיכנס לדיונים פומביים עם חלק מהארגונים לא היינו צריכים. אז היו בהחלט רגעים של טעויות, אך בכללי הכיוון והמסר שלנו של מה אנחנו מייצגים, אני מאוד גאה בהם".

• השליח המיוחד מיטשל חזר לאזור, ראש הממשלה נתניהו סירב להקפיא בנייה במזרח ירושלים, אך נראה שהממשל האמריקאי נחוש להתקדם בכל זאת, שהשיחות כבר יתחילו. איפה אתם עומדים כרגע?

"התפישה שלנו היא שהדבר הכי חשוב שצריך לקרות הוא שהנשיא יחד עם בני הברית הבינלאומיים האחרים שלנו יספקו לצדדים מפה שתוציא אותם מהקיפאון. זה כולל כמה הצעות גישור, כמה רעיונות פעילים. צריך להיות לו"ז וגם מתן דין וחשבון, אם הפלסטינים לא באים לשיחות או אם הישראלים עושים משהו שלא עוזר. זה אומר שהממשל צריך לשחק תפקיד יותר אסרטיבי ממה שהוא משחק עכשיו, ונמשיך לדחוק בו לעשות את זה כי הזמן הוא מהותי".

• אז הנשיא אובמה צריך לבוא לירושלים?

"הנשיא צריך לבוא לישראל ברגע הנכון. איני יודע אם זה הרגע אבל עליו לתקשר עם העם הישראלי, להבטיח תמיכה בביטחונם ועתידם, ולהסביר מדוע יש לעשות את הפשרות החיוניות לכולם באזור, בין שמדובר באינטרסים האמריקאיים, הישראליים או הפלסטיניים, או של שאר עמי האזור".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ