היום לפני 26 שנה: "המחתרת היהודית" נחשפת לראשונה

27.04.1984

טל לוי
לין
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
טל לוי
לין

בארבע לפנות בוקר ביום שישי ה-27 באפריל 1984, יצא תושב אבו-טור בירושלים אל האוטובוס שחנה מחוץ לביתו. האיש, נהג בחברת האוטובוסים של מוחמד ג'ולאני ממזרח ירושלים, הפועלת בקו ירושלים-קלנדיה, התניע את הרכב והתחיל לנסוע למלון הולילנד בעיר, שם המתינו לו תיירים שהיו בדרכם לצאת לטיול. אלא שאחרי כ-100 מטרים נפרשה לפניו שיירה של מכוניות אזרחיות, והאנשים שיצאו מתוכה, גם הם בלבוש אזרחי, הורו לו לעצור.

"הם נעמדו לפני האוטובוס ולא נתנו לי להמשיך", סיפר אחר כך הנהג לעיתון "הארץ". "אמרו לי לרדת, כי יש פצצה באוטובוס. לא האמנתי להם". אחד מהם לבש בגדי מגן והשתחל מתחת לאוטובוס. כשיצא אמר לאחרים: "יש לו עוד זמן". הנהג התבקש להסיע את האוטובוס, ונעצר שוב אחרי כמה מטרים. שוב השתחל מישהו מתחת לאוטובוס, והפעם יצא משם ובידו קופסה שחורה שאליה מחובר שעון. "אז כבר התחלתי להזיע, במיוחד כשהוא אמר לאחרים שיש עוד משהו שמחובר אל הקופסה".

ביום ראשון בבוקר דיווח צבי בראל ב"הארץ": "אסון כבד נמנע ביום ו' בבוקר, כאשר הצליחו כוחות הביטחון לנטרל מטעני חבלה גדולים, שהוטמנו באוטובוסים ערביים, על ידי ארגון מחתרתי יהודי". 12 מטעני החבלה, שהוטמנו בארבעה אוטובוסים ששייכים לחברה בבעלות ג'ולאני, שקלו שניים עד ארבעה ק"ג כל אחד, ושעוני ההפעלה שלהם, שכוונו בכל אוטובוס לשעה אחרת, היו אמורים להתחיל להתפוצץ החל מ-5:30 בבוקר - אלמלא הגיע לכוחות הביטחון מידע מוקדם אודותיהם. משסיימו לנטרל את המטענים ניגשו כוחות הביטחון לעצור חשודים בתכנון ובביצוע של מעשה הטרור הזה ואחרים; 25 חשודים, רבים מהם קציני צה"ל במילואים, נעצרו. "כולם בכיפות סרוגות, פנים מוכרות, ?רציניים' כפי שמכנים אותם ביישובים, ?מחתרת של בחורים טובים'", תיאר אותם נדב שרגאי ב"הארץ" כחודש אחר כך. כולם הודו באשמה.

ביישובים היהודיים בגדה, דיווח "הארץ", "נדהמו לשמע הידיעה, כי קבוצה מהמתיישבים באזור הם העצורים בפרשת הנחת מטעני החבלה באוטובוסים". פוליטיקאים מימין ומשמאל גינו את הארגון ובירכו את כוחות הביטחון שהצליחו למנוע אסון נורא.

זו לא היתה הפעם הראשונה שקבוצה יהודית תיכננה פיגועים נגד ערבים. כשנה לפני מלחמת יום הכיפורים הופיעו קריאות, שרובן נקשרו לרב מאיר כהנא, לבצע "טרור נגדי" של יהודים בערבים ולהקים "מחתרת יהודית". סימנים ראשונים לקבוצה שכינתה עצמה ט.נ.ט, טרור נגד טרור, התגלו ב-1975 כאשר חודש אחרי שהוצת אוטובוס ערבי בוואדי ג'וז בירושלים, נתפסו ארבעת חברי הקבוצה בניסיון להצית מסגד בעיר העתיקה. ב-3 ביוני 1980 ביצעו חברי הארגון פיגוע שכוון נגד שלושה ראשי עיריות בגדה. אלימות כלפי ערבים, רצח ו"פוגרומים זוטא" הופיעו לאורך החצי הראשון של שנות השמונים, אך כוחות הביטחון לא הצליחו לפענח את הפיגוע נגד ראשי העיר, והתקשו ללכוד חשודים בביצוע מעשי איבה אחרים. כעת השתנתה התמונה.

הגילוי המוקדם של המטענים וגל המעצרים שבא אחריו "מעידים כי יש עתה עין פקוחה על פעולות מחתרתיות בסביבה יהודית המועדה לכלול בתוכה יסודות המתארגנים למבצעי טרור נגד האוכלוסיה הערבית", נכתב במאמר מערכת ב"הארץ" ב-29 באפריל, "יש בכך חידוש, ובין אם יתגלו בין העצורים מי שנחשדים בפעולות טרור קודמות, ובין אם נלכדו ברשתם של כוחות הביטחון מי שתיכננו את פיצוץ האוטובוסים בלבד, יש לברך על עצם הגילוי".

ואמנם, כעבור זמן קצר הודיעה המשטרה כי בידיה עדויות הקושרות בין ארבע פעולות טרור, שבוצעו כולן בידי חברי "המחתרת היהודית". אחרי גל המעצרים הזה, גם ההתנקשות בראשי העירייה פוענחה ונקשרה לארגון הטרור. שישה מהעצורים הואשמו ברצח.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ