פלסטינים ומתנחלים, נדל"ניסטים וירוקים, יחד נגד הגדר

פלסטינים, מתנחלים, אנשי נדל"ן וירוקים - כולם יוצאים נגד התוואי המתוכנן, בטענה שמדובר בפרויקט הרסני לתושבים ולסביבה

ניר חסון
ניר חסון
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ניר חסון
ניר חסון

חידוש העבודות להקמת גדר ההפרדה בדרום ירושלים יצר קואליציה מפתיעה ויוצאת דופן. פלסטינים, מתנחלים, אנשי נדל"ן וחברי ארגונים ירוקים - כולם יוצאים נגד התוואי המתוכנן, בטענה שמדובר בפרויקט הרסני הן לתושבים והן לסביבה. אנשי חברת "גבעת יעל", שמקדמים הקמת שכונה יהודית גדולה באזור, חוששים שתוואי הגדר יחצה את השכונה לשניים ויפגע בערך הקרקע. כעת הם נערכים לפתוח במאבק משפטי, שאליו גייסו גם את ראש מינהלת תוואי הגדר בעוטף ירושלים, אל"מ (מיל') דני תרזה. תרזה מציע לשנות את התוואי שהוא עצמו תכנן, וגורר ביקורת מצד עמיתיו לשעבר במשרד הביטחון.

במסמך שהכין עבור חברת גבעת יעל, והגיע לידי עיתון "הארץ", כותב תרזה כי התוואי הנוכחי פוגע בפלסטינים ובחברת גבעת יעל, אינו יעיל מבחינה ביטחונית ומזיק קשות לטבע. כחלופה לתוואי שהוא עצמו שרטט, הציע תרזה תוואי הכולל את הכפר וולג'ה בצד הישראלי של הגדר. תוואי זה נותן לדעתו מענה ביטחוני טוב יותר, מונע "תחושת חנק" שנגרמת לפלסטינים, מצמצם את הפגיעה בטבע ויאפשר בעתיד את הקמת השכונה. התוואי החדש קצר יותר וזול יותר מזה הנוכחי, אך מחייב הקמת נקודת מעבר נוספת, בין וולג'ה לבית ג'אלה.

הצעתו של תרזה גוררת ביקורת במערכת הביטחון, הטוענת שהתוואי החדש מנוגד לעקרונות הביטחוניים והמשפטיים שלפיהם תוכנן, הקובעים שיש להימנע עד כמה שאפשר מסיפור שטחים ובתים פלסטיניים. גורם ביטחוני הביע אתמול כעס על התנהלות תרזה: "נראה לנו לא תקין שאדם שתכנן את התוואי והגן עליו בבית משפט, פתאום עובר לצד העסקי ותוקף את הקו". במשרד הביטחון אמרו בתגובה כי "תוואי הגדר אושר על ידי ממשלת ישראל ועל ידי ערכאות משפטיות. התוואי נותן את המענה הביטחוני הטוב ביותר ופוגע בצורה מצומצמת ביותר באוכלוסייה ובסביבה. כל הפניות לביהמ"ש לעצירת העבודות נדחו".

תרזה, מצדו, מסביר את השינוי בעמדתו בכך שמאז שתוכנן הקו המקורי הצליחו בעלי גבעת יעל להוכיח את בעלותם על הקרקע. סיבה נוספת היא הירידה המשמעותית שחלה בהיקף הטרור ובצורך בבנייה חדשה בי-ם. "התוואי הזה טוב יותר, גם ליהודים וגם לערבים", אמר. "העיקרון שקבע בית המשפט מדבר על מינימום נזק - ההצעות שלי מצמצמות את הנזק. צר לי שמערכת הביטחון נותרה תקועה בלי לדון לגופו של עניין".

מאז הוחלט על חידוש העבודות לפני כשבוע, קיימו הפלסטינים כמה הפגנות נגד הגדר באזור, שבמהלכן התפתחו עימותים אלימים עם כוחות הביטחון. התושבים מוחים על התוואי המתוכנן, שצפוי להותיר אותם בצד הפלסטיני. היום צפויה להתקיים הפגנה דומה, בה ישתתפו חברי הארגונים הירוקים והמתנחלים.

התוכנית להקמת השכונה, שתכלול 13 אלף יחידות דיור, צפויה לגרור התנגדות מצד הממשל האמריקאי, אך הדבר אינו מרתיע את היזמים. אנשי העסקים בני ודני כהן, שרכשו 2,500 דונם באזור כבר לפני 20 שנה, אינם מיואשים: "אני מבין שכרגע, במצב שנוצר, השכונה היא לא רלוונטית, אבל אני מאמין שתהיה שכונה גם אם נחכה עוד עשר שנים", אמר דני כהן, "מבחינת העיר, מבחינת התמונה הגדולה, אני מאמין שכך יהיה. אין ברירה אחרת".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ