הליצן המפורסם בספרד הוזמן להופעה ברמאללה, וגורש לאחר חקירה בנתב"ג

השב"כ, שחקר את הליצן במשך שש שעות, טען שעלו "חשדות לגביו"

ברק רביד
ברק רביד
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ברק רביד
ברק רביד

כשאיוואן פראדו, הליצן המפורסם ביותר בספרד, נחת בנמל התעופה בן גוריון לפני כשבוע וחצי, הוא לא חשב שכעבור שש שעות של חקירה של אנשי השב"כ ומשרד הפנים, הוא ימצא את עצמו על מטוס חזרה למדריד בטענה שהוא קשור לארגוני טרור פלסטיניים בגדה המערבית. במשרד החוץ טוענים כי הפרשה גרמה לישראל נזק תדמיתי כבד בספרד.

פראדו, שמשמש מנהל פסטיבל הליצנים של גליסיה, בא לישראל ב-26 באפריל יחד עם אזרחית ספרדייה ממוצא ערבי. הוא נחת בנמל התעופה בן גוריון בדרכו לרמאללה, שם ביקש לסייע בארגון פסטיבל ליצנים בינלאומי ברשות הפלסטינית. כאשר הגיע פראדו לביקורת הגבולות הוא נלקח לחקירה על ידי איש שב"כ, ששאל אותו לגבי תוכניות ביקורו בגדה המערבית, וכן לגבי קשריו לארגונים פלסטיניים שונים. פראדו והאשה שליוותה אותו עוכבו בנמל התעופה במשך שש שעות, שבהן תושאלו כמה פעמים. בנוסף, דרכוניהם נלקחו מהם.

לאחר ההמתנה הארוכה הודיע להם פקיד של משרד הפנים שהם מגורשים לאלתר, וכי עליהם לעלות על הטיסה הקרובה בחזרה למדריד.

פראדו הזועם שב יממה מאוחר יותר לספרד, והחל במסע תקשורתי שבו תקף בחריפות את ישראל. הוא אף השווה את מצב הפלסטינים בגדה המערבית למצבם של היהודים בפולין.

לדברי מקור בכיר במשרד החוץ, שגרירות ישראל במדריד החלה לקבל פניות מעיתונאים ספרדים שתהו על סיבת הגירוש.

השגרירות שיגרה מברק בהול למשרד החוץ בירושלים, וביקשה לקבל בהקדם פרטים על הסיבות לחקירתו וגירושו של הליצן הספרדי.

בתשובה הראשונית ששיגר משרד החוץ, לאחר פנייה למשרד הפנים, נמסר כי פראדו גורש בשל "סיבות ביטחוניות". התשובה שהגיעה מירושלים עוררה כעס רב בשגרירות, ששיגרה מברק תשובה חריף שבו דרשה תשובות מפורטות יותר, כדי שניתן יהיה להשיב ברצינות לפניות הרבות של הרשויות וכלי התקשורת הספרדיים.

מקור במשרד החוץ ציין כי הפרשה גרמה נזק תדמיתי כבד לישראל, שרק הולך וגדל בשל העובדה שעד כה לא נמסרה כל תשובה רצינית מצד משרד הפנים או שירות הביטחון הכללי. השב"כ השיב לפניית "הארץ" בעניין בצורה לקונית ויבשה, וסירב גם כן למסור פרטים משמעותיים לגבי נסיבות גירושו של פראדו.

"המלצנו למשרד הפנים למנוע את כניסתו לישראל לאחר שממצאי הבדיקה הביטחונית העלו חשדות לגביו", נמסר מהשב"כ. "האיש נמנע מלמסור מידע מלא לאנשי הביטחון, במיוחד לגבי קשרים שיש לו עם ארגוני טרור פלסטיניים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ