עמירה הס
עמירה הס

משרד הביטחון מסרב, מטעמים ביטחוניים, לגלות מדוע הוא אוסר על הכנסתם לעזה של פריטים כמו כוסברה, עציצים (ללא שתילים) וצעצועים אך מתירה הכנסת פריטים אחרים, כמו קינמון, דליי פלסטיק ומסרקים - כך עולה מתשובת המדינה שניתנה בשבוע שעבר לעתירה שהגישה עמותת "גישה" ב-2009. עם זאת, המדינה מודה לראשונה בקיומה של רשימת הפריטים המותרים בהכנסה לרצועה - לאחר שבעבר הכחישה את קיומה.

עמותת גישה למען הזכות לחופש התנועה ביקשה בעתירתה לברר מהם הקריטריונים והנהלים שמנחים את הרשויות בקובען אלו סחורות ייכנסו לרצועה ואלו לא. העתירה הוגשה לבית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב, לאחר שפניות בעניין לגורמים שונים במשרד הביטחון ובמשרד מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש) - לא זכו לתשובה במשך כשישה חודשים.

העתירה הוגשה לאחר שברצועה החלו להישמע טענות כי במקרים רבים מה שקובע את סוג הפריטים שנכנסים וכמויותיהם הוא האינטרסים המסחריים של גופים ישראליים שונים ויכולתם ללחוץ על הרשויות הישראליות.

המדינה: מתנצלת, היתה אי הבנה

בתשובתה מהשבוע שעבר לבית המשפט מבקשת המדינה "להתנצל בפני בית המשפט הנכבד ובפני העותרת בגין אמירות בלתי מדויקות שהובאו... במהלך הדיון בעל פה (בינואר), ואשר נמסרו בשל אי הבנה (כלומר - הכחשת קיומם של המסמכים ע"ה)".

המסמך הראשון שכלול בתשובת המדינה הוא "נוהל הרשאת הכנסת טובין לרצועת עזה". נוהל זה מסדיר את "אופן גיבוש המדיניות" להכנסת סחורות, הטיפול בבקשות להכנסתן וחלוקת האחריות בין גורמי הממשל השונים. המסמך השני הוא "נוהל מעקב ואומדנים מלאים ברצועת עזה", שמטרתו "לשמש התראה אפקטיבית על אודות חוסרים צפויים או קיימים ברצועת עזה". על פי המדינה שני מסמכים אלו הם טיוטות מבחינה פורמלית, אך הרשויות פועלות לפיהם. המסמך השלישי הוא "רשימת המוצרים ההומניטריים החיוניים של האוכלוסייה", ולפי התשובה הוא רשימת בסיס שמתעדכנת מעת לעת. יצוין כי בעבר הכחישו הרשויות קיומה של רשימה כזו, גם בתשובה לפניות "הארץ" בעניין. המסמך הרביעי הוא מצגת הקרויה "צריכת מזון ברצועה - קווים אדומים", שלדברי המדינה הוצגה כטיוטה במסגרת עבודת מטה פנימית, "ואשר לא שימשה בשום שלב בסיס לקבלת החלטות". דבר קיומה של מצגת זו נחשף בכתבת תחקיר של אורי בלאו ויותם פלדמן, ביוני 2009. לפי הידוע, קובעת המצגת מינימום תזונתי הנדרש לקיומם של תושבי הרצועה, ומכילה טבלאות מפורטות של מספר הגרמים והקלוריות מכל סוג מזון שיש לאפשר לכל תושב לצרוך, לפי חלוקת גיל ומין.

המדינה, שמבקשת לדחות את עתירת גישה, קובעת שחשיפת שלושת המסמכים הראשונים "תגרום לפגיעה בביטחון המדינה ואף עלולה לפגוע ביחסי החוץ שלה". לגבי המצגת היא טוענת כי בהיותה טיוטה שאינה משמשת בסיס למדיניות, אין צורך לחושפה. עוד נכתב בתשובה, כי "התנהלותה של מדינת ישראל כלפי רצועת עזה ובכלל זה המגבלות המוטלות על העברת טובין מהווה נדבך מרכזי באמצעים העומדים לרשות ישראל במסגרת הסכסוך המזוין המתנהל בינה לבין חמאס, שהינו ישות עוינת ששמה לה למטרה להשמיד את מדינת ישראל".

אתמול שלחה "גישה" את תגובתה לתשובת המדינה. העמותה שבה ודורשת לחשוף את כל המסמכים הקובעים את מדיניות הכנסת הסחורות לרצועת עזה. עו"ד תמר פלדמן, שהגישה את העתירה, כותבת כי "קשה לדמיין כיצד פרסום רשימה המונה מוצרים כמו תרופות, מוצרי מזון ומוצרי היגיינה...או גילוי נהלים הנוגעים לקביעת הרשימות ולניהול מעקב אחר מלאים עלולים לפגוע בביטחון המדינה".

בהתבסס על שיחות עם סוחרים ואנשי ועדת התיאום בעזה, בנתה גישה רשימה משוערת של כמאה פריטי סחורות שישראל מתירה בשבועות אלו את הכנסתם לרצועה. לפני כשנה מספר הפריטים שישראל הרשתה את הכנסתם היה בסביבות 40. זאת, מתוך כ-5,000 סוגי סחורות שבעבר נסחרו ברצועת עזה ונכנסו דרך ישראל.

***

אסור

מרווה ? הל ? כמון ? כוסברה ? ג'ינג'ר ? ריבה ? חלבה ? חומץ ? אגוז מוסקט ? שוקולד ? פירות משומרים ? פיצוחים ? ביסקוויטים וממתקים ? צ'יפס ? גז לקולה ? פירות מיובשים ? בשר טרי (למעט בחגים) ? גבס ? זפת ? עץ לבנייה ? מלט ? ברזל ? גלוקוז ? מלח תעשייתי ? קופסאות פלסטיק/זכוכית/מתכת ? בד ברזנט ? בדים לבגדים ? חומרי טעם וריח ? חכות ? רשתות דיג ? מצופים ? חבלי דיג ? רשת ניילון לחממות ? מדגרות ? חלקי חילוף לטרקטורים ? מחלבות ? רשת צינורות השקיה ? עציצים (ללא שתילים) ? תנורים לחוות תרנגולות ? כלי נגינה ? ציוד כתיבה ? מחברות ? עיתונים ? צעצועים ? סכיני גילוח ? תנורים ? סוסים ? חמורים ? עזים ? שימורי פירות ? אפרוחים.

מותר

קמח ? סוכר ? סוכרזית ? אורז ? מלח ? שמן ? סולת ? שמרים ? פסטה ? חומוס ? פול ? שעועית ? אפונה ? בורגול ? תירס ? תורמוס ? אבקת חלב ? מוצרי חלב ? מרגרינה (בחבילות קטנות) ? בשר ? דגים וירקות (קפואים) ? ויטמינים ושמן למאכל חיות ? שקיות ריקות לקמח ? תרופות ומוצרים רפואיים ? חיתולים ? תחבושות הגייניות ? מטליות לחות ? שמפו ומרכך לשיער ? סבון ? משחת שיניים ? אבקת כביסה ? מרכך כביסה ? משחה ונוזל כלים ? נוזל ניקוי רצפות ? אקונומיקה ? תרסיס נגד חרקים ? קפה ? תה ? נקניק ? בשר משומר ? דגים משומרים ? ליפה לניקוי כלים ? זעתר ? פלפל שחור ? שומשום ? אבקת מרק עוף ? שמיכות ? גפרורים ? נרות ? מגב ? יעה ? מטאטא ? פחים ? קמומיל ? קינמון ? אבקת טיהור שפכים ? זכוכית ? מים מינרליים ? טחינה ? מברשת שיער ? נעליים ? בגדים ? אלומיניום ? שקיות ניילון רכות ? פירות ? ירקות ? מספוא ? ביצים מופרות ? חומרי הדברה לחקלאות ? דשן כימי ? ארגזי פלסטיק לירקות ? כלובים פלסטיים לעופות ? קופסאות קרטון לביצים ? קופסאות קרטון לאפרוחים ? זרעים חקלאיים מכל סוג ? ניילון חממות ? תרופות וטרינריות ? חיטה ? שעורה ? מזון לבעלי חיים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ