שיחת היום | "ח"כ מוחמד ברכה, אתה באמת חושב שהמדינה פשיסטית?"

שיחת היום

יוסי ורטר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יוסי ורטר

חבר הכנסת מוחמד ברכה, ראש רשימת חד"ש בכנסת, תושב שפרעם, מוותיקי הח"כים הערבים בכנסת, השתתף שלשום בהפגנה בחיפה שבה נשמעה התביעה "להפסיק את רדיפת הערבים". ח"כ ברכה, האם אתה באמת מאמין שבמדינה יש משטר פשיסטי, כפי שאמרת בהפגנה?

"בעבר קראנו בהפגנות: הפשיזם לא יעבור, וכנראה שעכשיו הוא עומד בדלת. יש מסכת של חוקים שנחקקים בשנים האחרונות בכנסת שאינם עומדים בשום קנה מידה דמוקרטי. יש מתקפה על המיעוט הערבי, גם נגד הנהגתו וגם נגד התקשורת שלו. בכל מקום בעולם היו מחוקקים חוקים כדי להעניש פושעי מלחמה. המקום היחיד שעכשיו חושבים בו על חוק שיעניש חושפי פשעי מלחמה, זו ישראל, ואני מתכוון לפרשת ענת קם".

אם היה כאן משטר פשיסטי או משהו דומה לו, אתה לא היית בכנסת, אלא בכלא.

"כשאני מדבר על פשיזם, זה לא רק חופש הביטוי של המיעוט הערבי, זו העובדה שהכלכלה מצויה בידי 20 משפחות, זו העובדה שיש פערים חברתיים גדולים. לכן, לנסות ולשוות את כל העניין הזה כאילו הוא רק שאלה של יהודים נגד ערבים - זה לא העניין".

בכל זאת, גם אם המצב לא טוב, מה הקשר לפשיזם? זוהי סיסמה שאתם משתמשים בה בחופשיות רבה.

"הגזענות משתכללת עם השנים. היא לא חייבת להיות בדיוק באותן אמות המידה של מוסוליני. מה שבאמת מקומם זוהי שתיקת הכבשים. אנשים שחושבים עצמם לנאורים ודמוקרטים, חסידי זכויות אדם, שותקים. נותנים לכל לקרות. כבר היינו במחזה הזה של לא ראיתי לא שמעתי, עד שהיתה התפכחות לתוך מציאות לא סימפטית. כיום אנו צועדים בתוך המנהרה החשוכה ואין אור בקצה. אין אופק של שלום, אין אופק של שוויון ואין אופק של דמוקרטיה".

כשאתה מדבר על מציאות של לא ראיתי לא שמעתי, לאיזו מציאות אתה מכוון?

"יש כל מיני ניסיונות במאה הקודמת. הניסיון האחרון היה האפרטהייד בדרום אפריקה, אבל אז התקוממו בעולם והביאו לסיום המשטר הזה. אני מקווה שהציבור בישראל יבין שזו לא מערכתם רק של הערבים. הערבים תמיד סבלו מנישול וממשטר צבאי. המסלול הזה מסכן את כל האזרחים, ואם אחד כמו ג'ק טייטל שפגע גם בערבים וגם ביהודים נמצא לא כשיר לעמוד לדין ומשוחרר מכל אחריות, המסקנה היא שהתביעה בישראל אינה כשירה לעשות דין צדק".

היה נדמה לי שאתה מכוון לתקופה הנאצית, גם אז שתקו.

"האנלוגיה הזו אינה נכונה ואינה מועילה. אם מישהו צריך להתקומם נגד מאפיינים גזעניים, אלה דווקא אותם אנשים שהיו קורבנות של הגזענות בצורותיה החשוכות ביותר. היום אני הולך לנאום בדיון לרגל יום הניצחון על הנאציזם ואתמול חבריי למפלגה ארגנו אירוע לציון הניצחון הזה. אני נאמן למאבק בפשיזם על כל צורותיו".

את ההאשמות הללו נגד מדינת ישראל אתם בוחרים להשמיע בהפגנה על רקע מעצרם של שני חשודים בריגול. לא בטוח שזה מסייע לכם.

"ההפגנה בחיפה היתה נגד מעטה החיסיון. אפפו בו את כל הסוגיה ומנעו מהם לפגוש עורכי דין. החקירה תימשך ובסוף תתברר האמת. אני מקווה שרבע מהכיסוי שהיה לפיצוץ הפרשה יינתן לחשיפת האמת. אנחנו כבר למודי ניסיון איך נפתחות חקירות ואיך הן מסתיימות, עם חצי שורה בעמוד אחורי. אני זוכר פעם שאליק רון, מפקד המחוז הצפוני, דיבר על חקירה גדולה שעומדת להיפתח נגד חבר כנסת ערבי בפרשה חמורה. הוא התכוון אליי. בזכות אליק רון זכיתי לכותרת ראשית בעיתונים מרכזיים ובסוף התיק נסגר".

אתה מזהה טביעות אצבע של ישראל ביתנו במה שאתה מכנה מרדף אחרי ההנהגה הערבית?

"ישראל ביתנו שולטת בכל הצמתים של שלטון החוק ואני חושש שחלק מהאג'נדה שמשתלטת על המערכת היא אג'נדה של ישראל ביתנו. איך יכול להיות שבראיון מטוקיו, שר החוץ ליברמן אומר שיש יותר מהוכחות חותכות בפרשת מח'ול וסעיד? מה הוא יודע שכלל הציבור אינו יודע? כנראה ששליחיו עושים לו את העבודה".

אתה משוכנע במאה אחוזים שהשניים הללו חפים מכל פשע?

"לגבי האישום בריגול אני בטוח במאה אחוזים. איזו אינפורמציה זמינה בידיהם כדי שירגלו? מה הם יודעים? את האינפורמציה שלנו אנו שואבים מגוגל. על איזה מידע סודי אנו יושבים שאנו יכולים לטפטף החוצה? למי מאתנו יש גישה למידע סודי? ייתכן שבאיזה כנס בינלאומי הם פגשו מישהו שמוגדר כחבר בארגון עוין שבעוד שנה הוא כבר לא יהיה עוין ושוחחו אתו. מה מצפים מאתנו, שנלך בכיס עם רשימה של ארגונים עוינים כביכול שנקבל מהשב"כ?".

תמשיכו להפגין למען מח'ול וסעיד? "אנו מפגינים על ההכפשה הקולקטיבית. ערבי לא עושה עבירה לבד, אלא בשם האומה. זה ניסיון פשוט להדיר את האוכלוסייה הערבית מכל מעגל של לגיטימציה. ענת קם יושבת במעצר בית למרות שמאגר המידע שהיה ברשותה גדול לאין ערוך מכל מה שמח'ול יכול היה לדעת או אפילו אני כח"כ".

מערכת הביטחון טוענת שחיזבאללה מנסה לגייס ערבים-ישראלים לשורותיו. אתה מכיר את זה?

"זהו חלק מהמסע שבא לאושש את ההאשמות. אגב, אם היו לחיזבאללה הצלחות בגיוסים הם היו דווקא בקרב קצינים ישראלים. שני האנשים שעכשיו עצורים הם לא ילדים קטנים ולא ינהגו בקלות דעת להסתבך עם עניינים כאלה. לא אדם כמו עומר סעיד שיש לו חברה בעלת הון אדיר ישחק משחקים כאלה ולא מח'ול שהוא איש ציבור בולט".

גם על עזמי בשארה אמרתם דברים דומים בעבר ולו כנראה יש הרבה מה להסתיר, אחרת היה חוזר לארץ.

"גם הסיפור של בשארה וההאשמות נגדו נופחו. קראתי לו בזמנו להתמודד מול ההאשמות האלה. הוא בחר מה שבחר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ