כיכר ציון בירושלים נותרה הערב (שבת) מיותמת. הכיכר, סמל להפגנות הקיצוניות של הימין בשנים האחרונות, אמורה היתה לארח את הפגנת ארגוני השמאל ובהם "שלום עכשיו", "יוזמת ז'נבה" ו"השמאל הלאומי". אולם לפני כשבועיים הוקם בכיכר האולפן השקוף של ערוץ 24, וההפגנה הועתקה, אחר כבוד, לכיכר נידחת יותר, עשרות מטרים משם למרגלות מגרש הרוסים.

ההפגנה נערכה תחת המטריה האידיאולוגית של מניפסט השמאל הלאומי שחיברו עו"ד אלדד יניב והמחזאי שמואל הספרי. בכיכר הונפו דגלי ישראל, הנואמים הרביצו ציונות, והעצרת כולה הסתיימה בשירת התקווה. המפגינים - אלף לטענת המשטרה ואלפיים לטענת המארגנים - קראו לפירוק מיידי של ההתנחלויות ובכלל זה גם אלו שנבנו בשכונות הערביות במזרח ירושלים.

"אני שמח לראות שכל ה-400 אלף פה", אמר בחיוך ד"ר גדי טאוב, איש תנועת "השמאל הלאומי" שנאם בעצרת. לדבריו, "אנחנו רוצים לצאת מהשטחים כי אנחנו ציונים. הימין איננו המחנה הלאומי, הוא מחנה דו-לאומי. הציונות שלנו עניינה לא אדמה, אלא שחרור בני אדם". העיתונאית נינו אבסחדזה, אמרה כי "הגיע הזמן לבחור. או מדינה בלי התנחלויות, או התנחלויות בלי מדינה".

חבר הכנסת לשעבר מוסי רז, הכתיר את העצרת כ"הפגנת השמאל הכי גדולה שהיתה במערב ירושלים בעשור האחרון" ואחר כך שיגר מעל הבמה ברכה לעשרות מפגיני השמאל, המוחזקים עשרות מטרים משם במגרש הרוסים, לאחר שנעצרו בשייח ג'ראח. יריב אופנהיימר, מזכ"ל שלום עכשיו, אמר בעצרת, כי "כל מנהיג ישראלי הגיוני מבין שפינוי ההתנחלויות הוא לא בעיה של אובמה או של קלינטון, אלא אינטרס ישראלי. זה המהלך היחיד שיוציא את ישראל מבידוד בינלאומי".

צביה גרינפלד סחפה את המפגינים כשאמרה כי "לא יכול להיות שציונות תהיה שעבוד וגזל של אדמות. לא יכול להיות שציונות תהיה השתלטות על חלשים. יהדות איננה גזילת כבשת הרש. זה לא ציוני. זה לא יהודי". עו"ד יניב חתם את העצרת והבטיח "אנחנו לא שונאים, אנחנו בוכים על ישראל האהובה שלנו". לדבריו, "צריך לסיים את הכיבוש עם הסכם או בלעדיו, עם פרטנר או בלעדיו ולהקים כאן חברת מופת".

בימין מיהרו לתקוף את ההפגנה, אותה הגדירו כישלון מהדהד. דובר מועצת יש"ע מסר בתגובה, כי "כישלון הפגנת 'השמאל הלאומי' עם הקומץ הזעום של מפגינים שהגיעו לכיכר - למרות הופעה של אחינועם ניני ובירה חופשית - מוכיח פעם נוספת שרוב רובו של העם מבין שהמתנחלים - ציונים ובגדול. הכישלון מהדהד עוד יותר על רקע למעלה מ-10,000 איש שהשתתפו ביום רביעי באירועים לציון אחדות ירושלים".

ח"כ מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי) אמר כי "השמאל האנטי-ציוני מתעטף בדגל ישראל כדי לכסות את מערומיו, אך הציבור לא שוכח שאופנהיימר וחבריו עמדו בחודשים האחרונים בשורת הפגנות בהם ביזו את דגלי ישראל והניפו דגלי אש"ף".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ