הקצין שיצא נגד מתנחלי יצהר מונה למפקד חטיבת יהודה

אל"מ גיא חזות נכנס שלשום לתפקידו

חיים לוינסון
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
חיים לוינסון

אל"מ גיא חזות החל שלשום את תפקידו כמפקד חטיבת יהודה, הרגישה ביותר באזור יהודה ושומרון. חזות היה בעברו מג"ד בצנחנים, שבשירותו בשומרון יצא בצעד נדיר נגד המתפרעים בהתנחלויות וטען שאינו מקבל גיבוי. שלשום, לעומת זאת, דיבר הקצין על "המתיישבים", ואילו מקורביו ביקשו לתת לו צ'אנס.

העימות בין חזות למתנחלים התחיל ב-2005, אז שימש מג"ד בגזרת שומרון. לטענת הקצין, בזמן מרדף אחרי מיידי אבנים במאחז סמוך לברכה, סגרו התושבים את השער על רגלו ושברו אותה.

התושבים, בתגובה, האשימו אותו בעלילות שווא. רב היישוב, אליעזר מלמד, פרסם מאמר בו כינה את חזות בין היתר "שונא מתנחלים" ומתח עליו ביקורת קשה: "כל אירוע שהוא משתתף בו מגיע תוך כדי התרחשותו לתקשורת. תדע כל אם עברייה ששולחת את בנה לגדוד 202 בצנחנים, שהיא מפקידה את בנה בידי מג"ד לא ראוי".

באירוע אחר, בשיחה עם קצינים בפיקוד מרכז, קם חזות ותקף את אלוף הפיקוד דאז יאיר נווה על כך שלא גיבה את המ"פ מאור שושן, שיצא נגד תושבי יצהר בראיון לעיתון "במחנה": "ביצהר קיימת חבורה של פורעי חוק. עד שהיישוב לא יוקיע אותם מתוכו אנחנו צריכים להפסיק לחבק את אנשיו שחיים אתנו בשלום. הכבוד של צה"ל ושל המשטרה נרמס שם" אמר חזות. "מאור שושן אולי ביצע עבירה מנהלתית של ראיון ללא אישור, אבל כל מה שהוא אמר היה אמת לאמיתה. כואב לי שבמקום לגבות אותו ולחבק אותו, הפקירו אותו".

מאז ימיו הסוערים בשומרון, חזות שימש בתפקיד מטה בפיקוד צפון וסמח"ט צנחנים. לקראת מינויו, החלו להישמע בגדה קולות התנגדות.

יו"ר ועד מתיישבי שומרון, בני קצובר, אמר לערוץ 7 כי "יש הרבה קצינים בצה"ל עם ראש ציוני שהיו יכולים למלא את התפקיד על הצד הטוב יותר, אך במקום זה הם מעדיפים לשים בחברון אדם כזה. במקום לתקן את הקשר עם המתיישבים הם שמים בפניהם סדין אדום".

ברוך מרזל, תושב חברון, הוסיף "אם מישהו התרשם לטובה מהמח"ט הקודם אודי, שלא יחשוב שזה יחזור על עצמו, אהוד ברק דואג לתקן את הטעות הקודמת אודי, ושולח לנו את גיא חזות הידוע לשמצה מהשומרון. לשומרון הוא ישלח את נמרוד אלוני, שידוע כעוכר מתנחלים. מדובר פה בקצין עוין שחירחר ריב ומדון עם המתיישבים. כשיש מולי קצין של האויב אני נלחם בו, אבל כזה קצין של צה"ל, שרוצה לריב אתי ולחרחר מריבות אתי, מבחינתי זה אדם בזוי".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ