הצעות שרי השביעייה לבלימת המשט לעזה: חיילות בלבן, מכתבים לשליט ומיצג קסאם

השרים קיבלו את עמדת מערכת הביטחון שלפיה יש למנוע את הגעת משט הסיוע לרצועה, גם במחיר עימות מתוקשר בלב ים

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עמוס הראל
ברק רביד
אנשיל פפר
ג'קי חורי

חיילות במדים לבנים בנמל אשדוד, כתבים זרים על ספינות חיל הים ומיצג רקטות קסאם - אלה היו רק חלק מהרעיונות שהועלו אתמול במהלך דיון של פורום שרי השביעייה, שעסק בהיערכות למשט פעילי השמאל הזרים שצפוי להגיע בסוף השבוע לרצועת עזה. קול חריג בדיון היה זה של מזכיר הממשלה צבי האוזר, שהציע לאפשר לספינות להגיע לעזה, ובכך להוציא את העוקץ מהמשט כולו. אלא שדעתו לא התקבלה, ובתום הדיון אומצה עמדת מערכת הביטחון, שלפיה ספינות המשט יופנו לנמל אשדוד - ובמידת הצורך ייגררו לשם בכוח - ואילו משתתפי המשט ייעצרו ויגורשו בחזרה למדינותיהם.

במהלך הדיון הפתיע שר הביטחון אהוד ברק את יתר המשתתפים כשהציג את הצעת מקורבו, העיתונאי איתן הבר. על פי הצעת הבר, במקום עימות אלים בלב ים לעיני המצלמות, ספינות חיל הים יפנו תחילה את הספינות שמשתתפות במשט לנמל אשדוד, שם ימתינו לפעילי השמאל הזרים חיילות במדים לבנים.

החיילות יעבירו למשתתפי המשט, אל מול מצלמות ערוצי הטלוויזיה הזרים, מכתבים עבור החייל החטוף גלעד שליט. לאחר מכן יורשו הספינות להמשיך לעזה ללא המטען.

אחד השרים העלה רעיון יצירתי אחר: מאגר רקטות הקסאם שמוצג לראווה בתחנת משטרת שדרות, יועבר לנמל אשדוד כדי שמשתתפי המשט והכתבים הזרים יוכלו להיווכח כמה טילים נורו על העיר מהרצועה. רעיון נוסף, שאף התקבל, היה להעלות עיתונאים זרים על ספינות חיל הים שייצאו לקראת המשט, כמשקל נגד לעיתונאים שנמצאים על הספינות שמשתתפות במשט.

בסיום הדיון התקבלה עמדת מערכת הביטחון והמדיניות נותרה על כנה: ישראל לא תאפשר לספינות להגיע לעזה, תכולת המשלוח ההומניטרי תיבדק, ולאחר שיתברר שאין בה חומרי חבלה או אמצעים צבאיים, יועבר הציוד לרצועת עזה, דרך האו"ם.

ההערכה בצה"ל היא שהאוניות יסרבו לחזור על עקבותיהן. למקרה שתרחיש זה יתממש נערכים בצבא לעימות בלב ים. המבצע ייקרא "רוחות שמים", ובמהלכו יחסמו ספינות חיל הים את דרכן של האוניות, וצוותי לוחמים של שייטת 13 יעלו אליהן וישתלטו עליהן. לצורך בלימת המשט יפעיל צה"ל, בהליך חריג, גם סוהרים, אנשי "מצדה" - היחידה המיוחדת של שירות בתי הסוהר לטיפול במהומות.

לובנה מסארווה, תושבת כפר קרע הנמנית עם מארגני המשט, אמרה ל"הארץ" כי המארגנים מודעים לאיומים הישראליים למנוע את הגעת המשט לחופי הרצועה, אך אין בכוונתם לשנות את תוכניותיהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ