המשט לעזה | התוצאה הטרגית של המשט מהווה מנוף מדיני לטורקיה

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

קשה לחשוד בטורקיה שציפתה שהמשט לרצועת עזה, שנעשה בחסותה ואולי אפילו בחלקו במימונה, יסתיים בתוצאות טרגיות כאלה - אבל התוצאה המצערת מספקת לה מנוף מדיני, שכעת עליה להחליט כיצד לנצלו. התוצאה הדיפלומטית הראשונה הייתה צפויה. החזרת השגריר הטורקי, שעומד ממילא לסיים את תפקידו בקיץ, הייתה צעד בלתי נמנע. גם התביעה לכנס את מועצת הביטחון של האו"ם היא עדיין במסגרת הצעדים הנסבלים.

כאשר ישוב ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, לאנקרה, הוא יצטרך לקבל החלטה אסטרטגית: האם להביא את היחסים עם ישראל לקצם הלא רשמי - להוריד באופן קבוע את דרג הייצוג הדיפלומטי, לבטל הסכמים שמצויים כיום בצנרת, לדרוש הקמה של ועדת חקירה בינלאומית ולאמץ למעשה את העמדות של מדינות ערביות שאינן מקיימות קשרים עם ישראל - או למנף את טורקיה למעמד של מדינה שיכולה לנווט מהלכים מדיניים במזרח התיכון?

זו יכולה להיות שעתו היפה של ארדואן. הוא יכול, למשל, להציב שורה של תנאים להסדרת היחסים עם ישראל שיכללו קביעת לוח זמנים להסרת הסגר מעל עזה, שיתוף קבוע של טורקיה בתהליך המדיני וחידוש המשא ומתן העקיף בין ישראל לסוריה בתיווך טורקי. תנאים אלה, גם אם הם קשים לעיכול בישראל, לא ייתקלו בהתנגדות משמעותית מצד וושינגטון, שתלויה בטורקיה בתחומים רבים.

ארדואן, שקיים התייעצויות עם נשיאי סוריה ואיראן, יוכל מעתה לקדם את הפיוס בין חמאס לתנועת הפתח ולהעמיד את ישראל במצב שבו היא לא תוכל לסרב ליוזמותיו המדיניות. אם תנקוט טורקיה את האסטרטגיה הזו, היא תוכל לגרוף הון מדיני נוסף, שיבוא בהמשך להצלחתה בניסוח הסכם חילופי האורניום עם איראן, הסכם אותו תתקשה ישראל לתקוף.

מה שנתפש כרגע כהישג טורקי, לא יבוא רק על חשבון ישראל אלא גם על חשבון מצרים. מצרים עלולה להיקלע למצוקה בעקבות הפעולה הימית, להילכד בתוך מערכת לחצים ערבית שתדרוש את פתיחתו של מעבר רפיח ולרסק בכך את מדיניות המצור על עזה - לה הייתה שותפה עם ישראל. למרות הכעס והתיעוב העמוק שמפגינה מצרים כלפי חמאס, היא איננה פטורה מנקיטת צעד כלשהו כלפי ישראל. בין הרצון והאינטרס המצרי להמשיך ולהקפיד על הסגר, לבין הלחצים המופעלים עליה, היא עשויה למצוא פתרון של פשרה על ידי הזמנת שגרירה להתייעצויות והקצאת ימים נוספים בשבוע לפתיחת מעבר רפיח. ואולם, ברור למצרים שהם איננה עוד בעלת ההחלטה היחידה בנושא עזה - וכי טורקיה היא זו שנטלה את ההובלה.

ישראל לא תוכל להתעלם מן הלחץ שמופעל על מצרים, ולא מן המעמד החדש שיש לטורקיה בעקבות העימות האלים. מאמצי ההסברה לא יספיקו. הדרך הסבירה כרגע היא ליזום תכנית פעולה משותפת עם טורקיה, מצרים והפלסטינים כדי לתכנן יחד את הסרת הסגר על רצועת עזה. בהיעדר תוכנית כזו, יכולה ישראל לצפות לעוד ועוד משטי סיוע שיחייבו אותה לשוב ולהילחם בארגונים אזרחיים.

המשט לעזה - סיקרור מיוחד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ