המשט לעזה | ח"כ מירי רגב לח"כ חנין זועבי: את סוס טרויאני

הכנסת סערה היום בעקבות נאומה של חברת הכנסת מבל"ד, שהשתתפה במשט לעזה. ח"כ מירי רגב צעקה לעברה: לכי לעזה, בוגדת. ח"כ מיכאלי דלקה אחר זועבי וניסתה להורידה בכוח מהדוכן

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

הכנסת קיימה היום (רביעי) דיון סוער וטעון במיוחד, בעקבות השתתפותה של ח"כ חנין זועבי (בל"ד) במשט לעזה. חברי הכנסת הכל מכל הסיעות, פרט לסיעות הערביות, לא החמיצו הזדמנות להביע את זעמם על המעשה של זועבי, לגדף אותה ולקרוא להדחתה מהכנסת. חברי הכנסת מחו על השתתפותה במשט, מחו על החלטתה להגיע לכנסת ועל הנאום שביקשה לשאת בפניהם. בתום הדיון הוצמד לזועבי מאבטח ממשמר הכנסת, מחשש שאחד מהחכי"ם או באי המשכן יבקשו לפגוע בה.

האווירה באולם המליאה היתה על סף רתיחה. חברי כנסת קיללו וגידפו, קראו קריאות בוז והטיחו עלבונות הדדיים. ח"כ מירי רגב (ליכוד), פנתה לזועבי בערבית ואמרה לה, "לכי לעזה, בוגדת". שלוש פעמים לפחות נדמה היה שהעימות המילולי עלול להידרדר להתכתשות פיזית, ורק בהתערבות המאבטחים נרגעו הרוחות במקום. הגדילה לעשות ח"כ אנסטסיה מיכאלי (ישראל ביתנו), שדלקה אחרי זועבי אל דוכן הנואמים וניסתה להוריד אותה בכח ולא לאפשר לה לנאום.

יושבי ראש הישיבה, תחילה ח"כ כרמל שאמה ובהמשך יו"ר הכנסת, רובי ריבלין, הצליחו רק בקושי להשתלט על הדיון שאף הופסק פעם אחת, בנסיון להרגיע את הרוחות. פעם אחר פעם הוצאו חברי כנסת בכח מהמליאה בעקבות העימותים בהם נטלו חלק.

מיכאלי תוקפת את זועבי בכנסת, ארכיוןצילום: תומר אפלבאום

נדמה היה כי חברי הכנסת מתחרים ביניהם בנסיון לספק את ההצהרות החמורות והבוטות ביותר. ח"כ ישראל חסון (קדימה) אמר בדיון, "מבחינתי את הזכות להיקרא חברת כנסת, חנין זועבי איבדה בהיותה שופכת דמים". ח"כ דני דנון (ליכוד) קרא לעברה, "מקומך הוא לא בבית המחוקקים, אלא בבית האסורים". ואילו ח"כ יוליה שמאלוב-ברקוביץ' (קדימה) אמרה, כי "דמם של אותם אנשים שמתו, את זאת שרצחת אותם". ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה) פנה לזועבי ואמר: "אני מאחל לך שתלכי לעזה לפחות לשבוע ונראה אותך שם מדברת על זכויות נשים, על זכויות אדם, על זכויות אזרח. שבוע אחד בעזה - ונראה מה קורה לך. רווקה, בת 38, נראה איך מתייחסים אליה שם".

האווירה באולם התחממה כאשר חברי הכנסת הערבים עלו לדוכן הנואמים והביעו תמיכה ואהדה למעשיה של זועבי. יו"ר חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה, אמר בנאומו: "אני רוצה להודיע בשמי ובשם סיעתי שאנחנו עומדים מאחורי חברינו, בהם ראאד סלאח וכמובן אנחנו עומדים לצדה של חברתנו ח"כ זועבי ורואים במעשיהם מעשה אצילי מאין כמותו שבא לדרוש הסרת מצור על עם שלם. הם באו במשט של חירות". בתגובה לקריאות הביניים הזועמות מספסלי הקואליציה והאופוזיציה כאחד, הטיח ברכה, "אתם באים להצדיק רצח בדם קר של מפגינים".

חברי הכנסת של קדימה נזעקו: "צה"ל לא רצח בדם קר", ואילו ברכה מיהר להבהיר "האחריות היא לא על החיילים, אלא על מי שלחץ על ההדק ומי שארגן את הפשע - זה בעיקר שני אנשים: נתניהו וברק". ח"כ ג'מאל זחאלקה (בל"ד), בירך את זועבי, "לח"כ זועבי מגיע צל"ש. היא מילאה את חובתה. כל העולם מגנה את הפעולה הפיראטית הזו. אתם יוצאים לא נגדי ונגד ח"כ זועבי, אתם יוצאים נגד כל העולם. תחשבו קצת".

עימות מילולי בין ח"כ זועבי לח"כ יואל חסון (קדימה), כמעט שהתפתח לקטטה פיזית. מיד לאחר שזועבי ירדה מדוכן הנואמים, היא ניגשה בדוחק וצפיפות אל חסון ובין השניים הוטחו דברים קשים. "כאשר ניגשה אלי זועבי, היא כיוונה אלי עט אותו דימתה לסכין. חשתי מאויים. היא אמרה לי 'לי יש סכין? הנה הסכין!' והניפה לעברי את העט. לולא האבטחה של משמר הכנסת, אני לא בטוח שהאירוע הזה לא היה מסתיים במגע פיזי נגדי מצדה של זועבי".

בתקרית אחרת שאירעה עוד קודם לכן, התפרץ מנהל סיעת בל"ד, מוסא דיאב, למליאת הכנסת, לאזור השמור לחברי הכנסת בלבד, והחל לגדף את ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה). בין השניים התפתח עימות, עד שמשמר הכנסת הגיע והרחיק אותו מהמקום. במקביל התפתח עימות בין פלסנר לזחאלקה, שקרא לעברו "אתה רוצח, רצחת כבר בעבר".

ח"כ זועבי עצמה, לא הצליחה להשלים אתמול את נאומה. הנאום, שדווקא לא כלל פרובוקציות כלשהן, נקטע פעם אחר פעם על ידי חברי הכנסת. "כאשר התבקשתי על ידי קבוצת עזה להשתתף במשט החירות הסכמתי מיד. בעיניי זו מצווה אנושית אישית פוליטית מוסרית להתנגד לכליאתם של 1.3 מיליון אנשים. המצור הוא לא חוקי, לא אנושי ולא לגיטימי. כל פוליטיקאי שיש לו עמדה מוסרית מתנגד למצור".

עוד אמרה זועבי, כי "המבצע הצבאי הפיראטי היה מעשה נפשע ומנוגד לחוק הבינלאומי. מדוע ממשלת ישראל מתנגדת לחקירה? מדוע היא מתנגדת לגילוי האמת? האם אתם בטוחים בסיפור הישראלי?", שאלה זועבי. יו"ר הכנסת, רובי ריבלין, הודיע לזועבי כי לא יאפשר לה להמשיך ולשאת את נאומה, אף שלא סיימה אותו, משום שדבריה חרגו מהזמן שהוקצב לה.

המשט לעזה | סיקור מיוחד

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ