שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

חיסול מחמוד אל-מבחוח | לראשונה, איש מוסד חשוד נעצר לפי צו מעצר בינלאומי

ישראל כבר ידעה בעבר לשחרר את סוכניה מהסתבכויות - אך האם כללי המשחק השתנו?

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יוסי מלמן

בדף מספר 3 מ-34 הדפים המופיעים ברשימת המבוקשים של האינטרפול, מופיעה תמונתו של מיכאל בודנהיימר. תאריך לידתו אינו ידוע והוא מבוקש בגין ביצוע מעשי פשע של "חיים ובריאות", ההגדרה הרשמית באתר למעורבות ברצח. צו המעצר הוצא לבקשת משטרת דובאי ואיחוד האמירויות הערביות.

מעצרו של אורי ברודסקי בראשית החודש בוורשה הוא המקרה הראשון, שבו ישראלי החשוד כי הוא איש מוסד נעצר משום שהוצא נגדו צו מעצר בינלאומי. בעבר, כל המעצרים של אנשי מוסד היו בעת שהם נתפסו "על חם" בעת מבצע מודיעין או פעולת התנקשות.

מאז שנות ה-60 נעצרו בדרך זו עשרות אנשי מוסד ברחבי העולם, ובמקרים לא מעטים מעצרם כלל לא הגיע לידיעת הציבור. הסוכנים שוחררו בפעולה חשאית, שנעשתה מאחורי הקלעים בערוצי הקשר של המוסד עם השירותים באותן מדינות שבהן אירעו התקלות.

ב-1963 נעצרו שני אנשי מוסד במלון בשווייץ בעת שניסו לאיים על בתו של מדען גרעין גרמני, שעבד בתוכנית הטילים של מצרים. כעבור פחות מארבע שנים נעצרו במינכן שני אנשי מבצעים של המוסד בעת שניסו לפרוץ לדירה של קרוב משפחתו של ראש הגסטאפו היינריך מילר, בניסיון להשיג מידע על מקום הימצאו. הם שוחררו לאחר שישבו בכלא כשלושה חודשים, בהתערבות מאחורי הקלעים של ממשלת ישראל.

ב-1973, באחד הכישלונות הגדולים של המוסד, נעצרו, נשפטו והורשעו שישה אנשי מוסד בנורווגיה על מעורבותם בחיסול המלצר המרוקאי אחמד בושיקי, שאותו חשבו בטעות לאיש מנגנון הפיגועים של ספטמבר השחור, עלי חסן סלאמה. בשנות ה-70 וה-80 נעצרו כמה אנשי מוסד, אך דבר מעצרם לא פורסם והם שוחררו לאחר זמן קצר.

בשנות ה-90 התפרסמו כמה מקרים שבהם נתפסו אנשי מוסד. הבולט שבהם היה ב-1997, בניסיון החיסול הכושל בחאלד משעל בעמאן. חלק מהסוכנים נעצרו, חלקם נמלטו לשגרירות ישראל וכולם שוחררו רק לאחר מגעים בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ואיש המוסד אפרים הלוי עם חוסיין מלך ירדן.

זמן קצר לאחר הכישלון בעמאן נעצרו ארבעה ישראלים, גברים ונשים, בעיר ברן בשווייץ בעת ניסיון להתחבר לארון סעף שהיה שייך לאיש חמאס שהתגורר בבניין. שלושה שוחררו לאחר זמן קצר והרביעי הועמד לדין ולמאסר על תנאי ולקנס כספי.

כעבור כמה שנים שוב נעצרו בקפריסין, הפעם בכפר קטן ליד ניקוסיה, שני אנשי מוסד ששכרו דירה ועסקו במעקב אחר פעילות של החיזבאללה. אחר כך באה פרשת מעצרם של שני ישראלים, אורי קלמן ואלי קרא ב-2004 בניו זילנד, בעת ניסיון להשיג דרכון אמיתי של תושב מקומי משותק בכל גופו, שהיה מרותק למיטת חוליו בבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ