שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

גורמים בפולין: ההדלפה על מעצרו של הישראלי נועדה למנוע את שחרורו

צו המעצר האירופי שהוציאה גרמניה לחשוד במעורבות בהתנקשות בדובאי יקשה על שחרורו. העונש המרבי בחוק גרמני: 5 שנים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יוסי מלמן

פרסום הידיעה על מעצר ישראלי בפולין בשבועון הגרמני "דר שפיגל" היה ככל הנראה תוצאה של הדלפה מכוונת, כדי למנוע את שחרורו המיידי לישראל - כך העריך מקור פולני.

ממשלת פולין מטילה איפול כבד על פרשת מעצרו של ישראלי העונה לשם אורי ברודסקי, בהקשר של פרשת ההתנקשות בבכיר החמאס מחמוד אל-מבחוח. עד כה, למרות שהמעצר אירע ב-4 ביוני, היא מסרבת למסור פרטים בפרשה. שגרירת פולין בישראל, אניישקה מגדז'יאק מישבסקה, סירבה לבקשת "הארץ" להתייחס לנושא.

דבר אחד שהולך ומתבהר הוא אופן פעולת הגרמנים, שיזמו הוצאת "צו מעצר אירופי", שבשונה מצווי מעצר בינלאומיים אחרים, הינו חסין מביקורת שיפוטית של בית המשפט הפולני. מסיבה זו צפוי קושי להביא לשחרורו ללא הסגרה לברלין.

מעט הפרטים שנמסרו עד כה לא מתבהרים לכדי תמונה אחת, ולעתים סותרים זה את זה. לפי מקור אחד, ברודסקי נכנס לפולין עם כמה דרכונים. לפי מקור אחר, הוא נחת בוורשה עם דרכון פולני. גרסה זו לא סבירה, משום שבמקרה כזה ברודסקי היה זוכה ליחס שונה.

מקור בוורשה אמר ל"הארץ" כי בפרשה מטפל שירות הביטחון הפולני. השירות הפולני מקיים קשרים הדוקים מאוד הן עם שירות ביטחון החוץ של גרמניה, הב-אן-ד. עדיין רב הנסתר על הגלוי בפרשה, ולא לגמרי ברור מיהו העצור. יש גם אי ודאות באשר לתפקיד שמילא ברודסקי - יהיה שמו אשר יהיה - בגרמניה.

בינתיים, התייחס לפרשה בישראל שר התיירות, סטס מיסז'ניקוב, כשקרא לממשלת פולין שלא להסגיר את העצור הישראלי, אף שהעניין לא בתחומו.

דובר של התביעה הפדרלית בגרמניה, אנדריאס כריסטליט, אמר לעיתונאים כי העונש המרבי על העבירות המיוחסות לברודסקי - השגת מסמך במרמה וחברות בארגון ביון זר - הוא חמש שנים. יש להדגיש שברודסקי אינו חשוד במעורבות בהתנקשות בבכיר החמאס אל-מבחוח בחודש פברואר, והוא גם אינו מופיע ברשימה של 36 המבוקשים שמשטרת דובאי פרסמה באמצעות האינטרפול.

גם אם ברודסקי יוסגר לגרמניה, ברור כי ברלין לא תסגיר אותו לדובאי, שם הוא כלל אינו מבוקש. מפקד משטרת דובאי, דאחי חלפן תמים, הבהיר אתמול כי אין בכוונת דובאי לבקש את הסגרתו של הישראלי העצור בפולין.

באשר לפעילות של גרמניה להוצאת צו המעצר נגד ברודסקי, נראה כאמור שהוצא "צו מעצר אירופי", ולא צו באמצעות הודעה המכונה "התרעה אדומה". ההבדל הוא בעל משמעות, ויכול להקשות מאוד על האפשרות לשחרורו של ברודסקי. עו"ד ניק קאופמן, המתמחה במשפט בינלאומי, אמר ל"הארץ" כי הודעת "התרעה אדומה" באמצעות האינטרפול נחשבת לקלה ולמחייבת פחות, והיא מיועדת לצורכי חקירה. המדינה שמבקשת לפעול לפי ההודעה יכולה להפעיל עליה שיקול דעת וביקורת שיפוטית, בטרם תסגיר את העצור.

לעומת זאת, על פי עו"ד קאופמן, צו מעצר אירופי חסין מפני ביקורת שיפוטית, ואין מקום להחיל עליו כלל שיקול דעת פוליטי. במלים אחרות, פולין חייבת, לכאורה, להסגיר את ברודסקי לגרמניה.

ואולם, דווקא דובר התביעה הגרמניה מסר לעיתונאים פרשנות אחרת, ואמר כי לרשויות במדינה הנוגעת בדבר - קרי פולין - יש שיקול דעת, ועל כן התוצאה אינה בהכרח אוטומטית. הדובר הגרמני אמר עוד כי עדיין לא התקבלה שום תשובה בנושא מפולין.

ברודסקי עצמו טען בחקירתו כי הוא איש עסקים, וכי אין לו שום קשר לחשדות נגדו. כך או כך, מתעוררת השאלה מדוע החליטו במוסד, אם נכונים הפרסומים והוא אכן איש הארגון, לאפשר לאדם שהיה קשור להתנקשות בדובאי, גם אם בעקיפין, לצאת לנסיעה לפולין - חברה באיחוד האירופי שפועלת על פי אמנות ההסגרה האירופיות. לא ברור אם הדבר נעשה מאי ידיעה שהוא מבוקש בגרמניה, או מתוך תחושת שאננות.

אמיר אורן | הפוליש הגרמני

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ