חיים לוינסון
חיים לוינסון

עודד רביבי, בן 41, ראש מועצת אפרת מאז נובמבר 2008, חבר מרכז ליכוד, עו"ד וסא"ל במיל'.

נכשלתם במאבק נגד הקפאת הבנייה?

"אני לא חושב שנכשלנו. ידענו מראש שלחזור מההחלטה לצאת להקפאה של עשרה חודשים יהיה בלתי אפשרי. מה שכן השגנו במהלך התקופה הזאת, זה שציבורים גדולים הבינו שלא היתה שום תועלת בהחלטה החד צדדית של ממשלת ישראל, שהוטלה על האוכלוסייה ביהודה ושומרון וגרמה לסבל ללא כל סיבה וכל הצדקה. דבר נוסף שהרווחנו מההקפאה זו העובדה שאחרי הרבה שנים יש איחוד בין כל הגופים והפלגים, כולם בסירה אחת".

נראה לך שההקפאה תסתיים בספטמבר?

"שאלה קשה. באופן מוצהר כנראה שלא. אבל בשטח אי אפשר יהיה להמשיך במדיניות שלא בונים. תהיה נוסחה של הקפאה חלקית".

ואם היא תימשך, האם תושבי אפרת יצאו מתרדמתם?

"אני לא חושב שתושבי אפרת בתרדמת. הם מנהלים מאבק בצורה שאולי לא אופיינית לכל המגזרים ביו"ש. הם מנהלים מאבק בתקשורת, מביאים מעצבי דעת קהל ומשפיעים, מסבירים להם את המיוחד ומסבירים למה לא צריך להמשיך את ההקפאה באפרת".

אחרי ההתנתקות דיברו על קמפיין "יש"ע שלי" ואפילו תלו כמה שלטים מאוד יפים. נראה לך שזה השפיע או שינה משהו אצל הציבור הישראלי?

"אני לא הייתי שותף למקבלי ההחלטות באותה תקופה. כולם מבינים שאותו קמפיין לא השיג את האפקט שרצו. הרבה מההנהגה התחלפה מאז, והרבה מראשי הרשויות מבינים שהיכולת להתמודד באמת היא דרך חיבור לעם ישראל והבאת כמה שיותר אנשים ליהודה ושומרון, שיראו במה מדובר ויוכלו לגבש עמדה בצורה מושכלת".

במקור ראשון היה דיון בסוף השבוע אם תשארו תחת שלטון פלסטיני או מובלעות בשליטה ישראלית. האם תהיה מוכן להישאר בתנאים אלה?

"מי שבחר לשרת בצבא אין לו שום כוונה לחיות תחת שלטון פלסטיני. אגב, חלקים רבים מהשכנים שלנו לא היו רוצים לחיות תחת שלטון פלסטיני אלא תחת שלטון ישראלי. נעשה הכל כדי להישאר מדינה אחת תחת שלטון ישראלי".

במו"מ של אולמרט ואבו-מאזן פורסם שהפלסטינים מוכנים שיישארו מתנחלים.

"בצורת ההתנהלות של הרשות קשה לי לדמיין איך יהודים יוכלו לחיות תחת שלטון פלסטיני. יחד עם זאת, יש גם הפתעות לטובה, כמו שבשבוע שעבר החזירו שני אנשים שנכנסו לשטחי הרשות. אם מדברים עם על חופש פולחן זה נראה הזוי תחת שלטון פלסטיני כמו שיש היום".

אז מה הפתרון?

"הדפוס שהתחלנו לסגל באפרת ובגוש עציון של דו קיום, אחד לצד השני, זה מודל שצריך להעתיק למודל הלאומי. ברור לי שיחסי שכנות בין כפרים לא דומים להתנהלות בין מדינות. הסכסוך לא טריטוריאלי אלא עקרוני. צריך לראות איך יובטחו שקט ושלום ושאנחנו נחיה במדינה דמוקרטית שמבטיחה לעצמה רוב יהודי למען הדורות הבאים".

אתה חבר ליכוד. חמישים אחוז מתושבי אפרת הצביעו לליכוד. אתה מזהה חרטה?

"אני מזהה חרטה. אני לא חושב שלברוח למפלגות קצה זה נכון. ההשפעה המרכזית צריכה לבוא מהמפלגות הגדולות. יש מציאות פוליטית שאף מפלגה לא זכתה ברוב שנתן לה כוח בקואליציה. אהוד ברק נהנה מזכות וטו בכל עניין, לאו דווקא בעניין ההתיישבות. אלה בהחלט שאלות שצריכות להטריד את המדינה, על הכוח של המיעוט, ששולט ברוב ואני לא בטוח שזו דמוקרטיה".

יש שיגידו שהגוש הגדול של המתנחלים בליכוד זו גם השתלטות של המיעוט על הדמוקרטיה.

"הליכוד היא מפלגה פתוחה. כל מי שרוצה להתפקד רוצה להשפיע. הכוח של הליכוד בהתיישבות הוא לא פרופוציונלי לאחוז התושבים ביו"ש. הרוב הימני הוא זה שזכה בבחירות ובפועל המדיניות שמבוצעת היא של מפלגת העבודה".

האם נראה לך שגם בבחירות הבאות יותר מחמישים אחוז מתושבי אפרת יצביעו ליכוד?

"להערכתי כן. אנשים מבינים שהכוח לחולל שינוי הוא דרך הגופים הגדולים. אני מקווה באמת שתיווצר קואליציה כזאת, שתיתן ביטוי יותר נאמן לדעת הבוחר".

לפני כמה חודשים היה ויכוח בהתיישבות האם נכון לצאת בפומבי נגד תג מחיר. מה עמדתך?

"באופן כללי כל מעשה בלתי חוקי צריך להיות מגונה ומטופל במלוא החומרה. אני לא חושב שזה משרת את האינטרס שלנו. אבל צריך להכיר בעובדה שההרתעה של הפעולות האלימות הרבה יותר חזקה מהכלים החוקיים. אני לא רוצה שישתמע מדבריי שאני מעודד פעילות בלתי חוקית, אבל אני בהחלט אומר שאנחנו צריכים לבחון איך יוצרים את אותה הרתעה בכלים דמוקרטיים".

המנהיג התורני של הציונות הדתית, הרב אליהו, הלך לעולמו שבוע שעבר. מי לדעתך מתאים להחליף אותו בהנהגה התורנית?

"שאלה קשה. הציבור הדתי לאומי הוא מאוד מגוון, והרב אליהו הצליח לאחד זרמים רבים תחת כנפיו. זו שאלה של ואקום שנוצר. לא תמיד יודעים להצביע על היורש ביום שאחרי וזה לוקח כמה שנים. אנחנו נצטרך להתאזר בסבלנות".

לרב אליהו היה קו מאוד תורני ומאוד נוקשה בענייני ארץ ישראל. אתה חושב שזה שיקף את הציבור הדתי לאומי?

"במידה מסוימת הבחירות לכנסת והעובדה שהאיחוד הלאומי והבית היהודי לא הצליחו להתאחד לרשימה אחת, שפחות או יותר קיבלו את אותו אחוז תמיכה מראה שהציבור חצוי. יש חלקים שחושבים שדעת תורה קובעת, ויש כאלה שחושבים שבדברים מסוימים אין לשלב את דעת תורה".

אז איך זה ייגמר?

"העובדה שאולי יעלו את אחוז החסימה ושמפלגות עלולות לא לעבור אותו יחייבו פשרות פוליטיות כדי לשרוד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ