שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

חיסול אל-מבחוח | אירלנד מגרשת דיפלומט ישראלי בשל ההתנקשות בדובאי

אירלנד ניהלה חקירה משלה בנושא זיוף הדרכונים והגיעה למסקנה כי ישראל עומדת מאחוריה; לא נמסרו פרטים על הדיפלומט המגורש

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יוסי מלמן
ברק רביד

ממשלת אירלנד הודיעה הבוקר (שלישי) כי היא מגרשת דיפלומט משגרירות ישראל בדבלין בתגובה על זיוף דרכונים איריים, שנעשה לצורך מבצע החיסול של איש החמאס מחמוד אל מבחוח בדובאי בפברואר השנה.

דובר הממשלה בדאבלין אמר כי לא ינקוב בשמו של הדיפלומט ולא בתוארו או באופי עבודתו - זאת בהתאם הנוהל הדיפלומטי. דבריו אלה מעלים את האפשרות כי מדובר באיש מערכת הביטחון או המודיעין של ישראל.

דובר משרד החוץ, יגאל פלמור, מסר בתגובה לגירוש הדיפלומט הישראלי כי "ישראל מביעה צער רב על החלטת ממשלת אירלנד, שאינה עולה בקנה אחד עם חשיבות היחסים בין המדינות".

בהודעה האירית מודגש גם כי למגורש אין שום קשר למעשה, וכי הוא אינו חשוד כי עבר עבירות כלשהן באירלנד או במקום אחר. בהודעה נאמר עוד כי כל נסיונותיה של ממשלת אירלנד לקבל סיוע מישראל בחקירה לא נענו. "לא קיבלנו שום תגובה לפניותינו בעניין זה, אך גם לא הכחשה על מעורבות ישראלי".

ממשלת אירלנד חקרה את הפרשה בעצמה. הצוות שהורכב מאנשי המשטרה, משרד המשפטים ושירותי הביטחון האיריים, הגיע למסקנה כי סוכנות של ממשלת ישראל היא האחראית לחיסול וככל הנראה לזיוף הדרכונים האיריים והדרכונים האחרים.

בכך מצטרפת אירלנד לממשלות אוסטרליה ובריטניה שגירשו את נציגי המוסד שפעלו בשגרירויות ישראל בלונדון ובקנברה והיו אחראים על הקשר עם השירותים המקומיים. הנשורת של מבצע החיסול בדובאי המיוחס למוסד הגיעה גם לפולין שבה נעצר הישראלי אורי ברוסדקי החשוד בהשגת דרכון גרמני, ועומד ככל הנראה להיות מוסגר לגרמניה.

לפי שעה צרפת וגרמניה הינן המדינות היחידות שלא נקטו צעדי עונשין בשל המבצע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ