המשט לעזה | תחקיר שייטת 13: כשל במודיעין ובהפעלת הכוח

תחקיר השייטת לגבי אירועי המשט קובע כי לא הובאה בחשבון התקפה המונית על הלוחמים, וכי אלה פעלו נכון במצב שנוצר

הארץ
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
שירות ""

התחקיר של שייטת 13 בעניין הפשיטה על המשט שעשה דרכו לעזה מצביע על ליקויים בהיערכות לפעולה, בעיקר בתחום המודיעין, ועל פגמים בדרך הפעלת הכוח, כך חשף הבוקר (ראשון) קול ישראל. תחקיר השייטת קובע כי לא הובאה בחשבון התקפה המונית על הלוחמים, וכי אלה פעלו נכון במצב שנוצר.

גורם צבאי אמר כי "החיילים רצו לעלות במדי א', הם ציפו רק לדיבורים, וזו היתה תקלה. במצב שנוצר הם פעלו נכון". החיילים שאלו במהלך התחקיר מדוע לא היה בידם ידע מודיעיני על כך שהמשתתפים במשט מתכוננים לתקיפה המונית. התחקיר קבע כי הפשיטה על הסיפון היתה צריכה להיעשות לאחר שימוש בזרנוקי מים וברימוני גז.

למבצע ההשתלטות על המשט, "רוחות שמים 7", קדם נוהל קרב שנמשך כחודש. תורגלה השתלטות על ספינה גדולה, בהשתתפות כ-50 חיילים ששימשו "ביום אויב". בחיל הים מודים כי נערכו בעיקר ל"התנגדות נוסח בלעין, אבל לא היתה שום תחושה שזה הולך להיות טיול של אחר הצהריים". בחיל מסכימים בדיעבד כי יהיה צורך לבדוק אם ההכנה המנטאלית של הכוח, לפני המבצע, לא שמה דגש רב מדי על תרחיש קל מדי, שלא התממש לבסוף.

"הפער העיקרי בהכנות ובמודיעין היה שלא ידענו שנתמודד מול עשרות מתפרעים כאלה", אמר מפקד בכיר שהיה מעורב במבצע ל"הארץ". "זו לא הפרת סדר שהידרדרה. זה פיגוע מכוון". מפקד אחר הודה: "אני עדיין מתעורר בשלוש בלילה ושואל את עצמי: קיבינימט, איך לא ידענו יותר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ