שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס

"החלטת הקבינט מסירה את הסגר האזרחי על עזה ומהדקת את הסגר הביטחוני", כך אמר היום (שני) ראש הממשלה בנימין נתניהו בוועדת חוץ וביטחון. לדברי נתניהו, ההחלטה תואמה עם ארה"ב, עם נציג הקוורטט טוני בלייר וכן עם ראשי מדינות נוספים. "זו ההחלטה הנכונה ביותר לישראל, כי היא שומטת מהחמאס את הטיעון התעמולתי העיקרי שלו, ומאפשרת לנו ולידידנו בעולם להתייצב סביב התביעות האמיתיות שלנו בתחום הביטחון".

ראש הממשלה אמר עוד כי "איראן מנסה ללפות את ישראל על ידי חיזבאללה מצפון וחמאס מדרום, וזכותנו למנוע את התחמשותם". הוא הוסיף כי "החלטת הקבינט ממוקדת בכך, כלומר בהידוק הסגר הביטחוני".

נתניהו טען במהלך הדיון כי קיבל מהממשלה הקודמת את הסגר ואת חוסר ההבנה לעניין. יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, ענתה לו בתגובה כי "אתה קיבלת מהממשלה הקודמת תמיכה בינלאומית, קיבלת משא ומתן מדיני פעיל וקיבלת מצב מדיני שבו החמאס היה לא לגיטימי. היתה אסטרטגיה והיה כיוון. היום החמאס מקבל לגיטימיות ואילו ישראל מאבדת אותה". נתניהו ציין כי ביקש לבחון את ההקלות בסגר כבר ביוני 2009.

ראש הממשלה התייחס גם למשט הלבנוני שצפוי להגיע לעזה, ואמר כי "אנחנו עומדים בפני המשטים הבאים. מי שעומד מאחורי הספינות האיראניות זה משטר האייטולות האיראני. מי שעומד מאחורי המשט הלבנוני זה חיזבאללה, למרות שהם מנסים להסתיר זאת. אחת ממארגנות המשט הזה נפגשה רק לפני כמה שבועות עם נסראללה". לדבריו, "צריך להבין שמדובר בניסיון של איראן וחיזבאללה לפרוץ את הסגר הימי והביטחוני על החמאס".

לדברי נתניהו, לאור זאת, החלטת הקבינט על הסרת המצור כל כך חשובה. "היא נותנת לנו לגיטימציה בקרב ידידנו בעולם להדק את הסגר הביטחוני. החלטה זו אמנם לא תמנע את המשטים הבאים, אבל היא בהחלט שומטת את הקרקע מתחת לתעמולה שלהם נגד ישראל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ