חוק נאמנות-אזרחות: נתניהו הציע פשרה ללא הביטוי "מדינה יהודית"

הצעת רה"מ: נאמנות לישראל "כמדינת הלאום של העם היהודי"

ברק רביד
ברק רביד
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ברק רביד
ברק רביד

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מעוניין לשנות את נוסח הצהרת הנאמנות למדינת ישראל לאנשים שמבקשים להתאזרח, כך שתכלול הבעת נאמנות לישראל "כמדינת הלאום של העם היהודי שמעניקה שוויון מלא לכל אזרחיה". בישיבת הממשלה היום, אמר נתניהו כי השינוי הוא הכרחי על רקע "המתקפה" שמתנהלת נגד הלגיטימציה של ישראל כבית הלאומי של העם היהודי.

נתניהו אמר את הדברים בדיון שהתקיים אמש בישיבת הממשלה בנושא התיקון לחוק האזרחות. השרים דנו בהצעתו של שר המשפטים, יעקב נאמן, לשנות את נוסח הצהרת האמונים למדינה כך שתכלול הבעת אמונים לישראל כ"מדינה יהודית ודמוקרטית". הסוגיה כבר עלתה בישיבת הממשלה בשבוע שעבר, אך הוסרה מסדר היום בשל לחצים מצדם של השרים דן מרידור ובני בגין. השר נאמן התנגד להצעת הפשרה של נתניהו, וסוכם כי השניים יקיימו התייעצויות בעניין ויגישו הצעה לממשלה בתוך חודש.

הדיון בישיבת הממשלה אתמול הפך לעימות אידיאולוגי בין שרים מהליכוד וממפלגת העבודה, שטענו כי אין לבצע שינוי שיפגע באזרחי ישראל הערבים, השר נאמן ושרי ש"ס וישראל ביתנו, שנקטו קו קיצוני ובלתי מתפשר. על אף שמדובר בסוגיה הרגישה, השרים אביגדור ליברמן ואהוד ברק נעדרו מהדיון.

לצד הצעתו של נאמן, הועלו כמה הצעות חלופיות. השר מרידור הציע לא לעשות כל שינוי במצב הקיים, שבו אנשים שמבקשים להתאזרח נדרשים להצהיר אמונים למדינת ישראל, בלי פירוט נוסף. מרידור ציין כי מדובר במחטף שאינו מחויב המציאות, ושרק יפגע ביחסים עם ערביי ישראל ובתדמיתה של ישראל בעולם. השר אבישי ברוורמן הצטרף לדבריו. השר בגין אמר כי יש להשאיר את המצב על כנו, אולם אם מחליטים לשנותו בכל זאת, יש להגדיר את ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. אפשרות אחרת העלה השר משה יעלון, שהציע הבעת נאמנות לישראל כ"מדינת הלאום של העם היהודי ולמשטרה הדמוקרטי". יעלון אמר: "יאסר ערפאת הכיר במדינת ישראל, אך לא בהיותה מדינת העם היהודי, ולכן זה חשוב".

הצעת פשרה נוספת הועלתה על ידי מזכיר הממשלה, צבי האוזר, ולפיה במקום שהצהרת האמונים תכלול התייחסות לישראל כ"מדינה יהודית ודמוקרטית", היא תתייחס לתוכני "מגילת העצמאות", שכוללים גם את היותה של ישראל ביתו הלאומי של העם היהודי וגם את שוויון הזכויות למיעוטים הלא יהודיים. הצעתו של האוזר זכתה להתנגדות עזה מצד השרים נאמן ואלי ישי. גם השר יובל שטייניץ התנגד לפשרה של האוזר: "מה רע ביהודית ודמוקרטית?", אמר שטייניץ, "זה מה שצריך להיות ולא שום דבר אחר".

"אני כן רוצה להוסיף משהו לחוק", סיכם נתניהו את הדיון, "אנחנו מדינת לאום, ופירוש הדבר שהריבונות הכוללת על המדינה שמורה לעם היהודי. ההגדרה נותנת עדיפות לעליית יהודים לישראל וזה מתבטא גם בסמלים בדגל ובהמנון. כיום מתנהל מאבק בינלאומי נגד ההגדרה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. אני לא רוצה להשאיר את המצב כמו שהוא, כיוון שאנחנו נמצאים תחת מתקפה בעניין הזה. המשמעות עלולה להיות שגורמים שונים ידרשו זכויות לאומיות וזכויות של מדינה בתוך ישראל, בנגב למשל, אם יהיה אזור בלי רוב יהודי. זה קרה בבלקנים וזה איום ממשי".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ