דיווח: החשוד בחיסול אל-חרירי - גיסו של מורנייה

מחר תתקיים בלבנון פגישה בין נשיא סוריה, נשיא לבנון ומלך סעודיה, במטרה להרגיע את הרוחות במדינה לקראת האפשרות של פרסום כתבי אישום נגד בכירים בחיזבאללה

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

החשוד המרכזי בחיסול ראש ממשלת לבנון לשעבר רפיק אל-חרירי, שיוגש נגדו כתב אישום על ידי התובע הכללי בבית הדין הבינלאומי, הוא גיסו של עימאד מורנייה, שחוסל ב-2008 בדמשק ונחשב לאחד מראשי חיזבאללה, כך דווח הערב (חמישי) בערוץ 1.

לפי הדיווח, הגיס, מוסטפא בדר א-דין, המוכר בכינויו "אליאס סעב", היה מעורב בעבר בניסיון לחסל את שליט כווית ב-1985. הוא אף נחשב לאחד המועמדים לרשת את עימאד מורנייה בתפקידו בחיזבאללה. עוד נמסר כי ראש ממשלת לבנון הנוכחי, סעד א-דין אל-חרירי לוחץ על בית הדין הבינלאומי לדחות את פרסום מסקנותיו בגלל החשש ליציבות הפוליטית בלבנון, לנוכח ישיבת חיזבאללה בממשלתו.

מחר תתקיים בלבנון פסגה ערבית יוצאת דופן, בהשתתפות מלך סעודיה עבדאללה, נשיא סוריה בשאר אל-אסד ונשיא לבנון, מישל סולימאן. זאת במטרה להרגיע את הרוחות במדינה לקראת האפשרות של פרסום כתבי אישום נגד בכירים בחיזבאללה מצד בית הדין הבינלאומי בגין רצח ראש ממשלת לבנון לשעבר.

המלך עבדאללה, שנחשב לפטרונו של סעד א-דין ומקורבה של משפחת אל-חרירי, הגיע כבר היום לדמשק ונועד שם עם בשאר אל-אסד, שידוע בקשריו המצוינים עם חיזבאללה. לאחר פגישתם בארמון הנשיא, קראו השניים ללבנון להתגבר על המחלוקות והפיצול כדי לשמור על יציבות המדינה ושלמותה. הביקור של אל-אסד בלבנון יהיה הראשון מסוגו מאז הרצח של אל-חרירי האב, ב-14 בפברואר 2005. בזמנו נחשדו הסורים בחיסול, אולם יותר ויותר עדויות מצביעות על מעורבות חיזבאללה ברצח.

בתחילת השבוע שב מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה ותקף את בית הדין הבינלאומי בנושא רצח ראש הממשלה לשעבר בלבנון. בנאום שנשא נסראללה אמר כי החקירה בבית הדין הבינלאומי אינה עניינית. בשבוע שעבר אמר נסראללה כי אל-חרירי הבן, אמר לו כי בכוונת בית הדין והתובע הכללי בלמרה, להגיש כתבי אישום נגד שלושה-ארבעה פעילים בחיזבאללה, "אך לא להאשים את הארגון".

נסראללה טען כי חלק מהחוקרים מטעם בית הדין, מעורבים בזיוף ראיות וממצאים ועומדים בקשר עם המוסד הישראלי. "האם ניתן לסמוך על וועדת חקירה (בית הדין) המורכבת מאנשי מודיעין בריטים ואמריקאים שעומדים בקשר עם המוסד?", שאל. "אנו רוצים להשיג צדק אך לא במחיר 'ההתנגדות'. לא נתיר לאף אחד לפגוע בתדמיתנו". הוא הדגיש כי חיזבאללה לא יסכים לנהל מו"מ על פירוק הארגון מנשקו.

היום דחתה הדוברת בשם בית הדין הבינלאומי פאטימה אל-עיסאווי, את האשמות חיזבאללה. לדבריה התובע יפרסם את כתבי האישום כאשר יהיה מוכן לכך. באשר לאפשרות שחיזבאללה וממשלת לבנון לא יישמעו להוראות בית הדין ויעצרו את האשמים, אמרה אל-עיסאווי כי ממשלת לבנון מחויבת להחלטות בית הדין הבינלאומי ובכל אופן, היא מקווה כי הדברים לא יגיעו לכך.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ