שיחת היום | "נחמן שי, אלוף בצה"ל יכול להיעזר ביועץ אסטרטגי?"

יהונתן ליס
שיחת היום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
שיחת היום

חבר הכנסת נחמן שי (קדימה), שימש מפקד גלי צה"ל, הוא חבר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת והאישיות הציבורית הראשונה שקראה ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לפתוח בחקירת "מסמך גלנט" בסוף השבוע האחרון.

• ח"כ נחמן שי, מדוע אלוף בצה"ל לא יכול להיעזר ביועץ אסטרטגי כשהוא נאבק על מינויו לתפקיד הרמטכ"ל?

"מהלך כזה משחית את הצבא. אני כבר 40 שנה עוקב אחרי הנושא הצבאי, ככתב ובהמשך בשורה של תפקידים. ראיתי אולי 10 רמטכ"לים נבחרים והבחנתי שככל שעוברות השנים, יש יותר מעורבות של גורמים חיצוניים, פוליטיים ואחרים, שבאים לתרום את דעתם בשבח אלוף זה או אחר. במקרה הזה, מדובר ממש בקמפיין, כמו בזירה הפוליטית. זה דבר חדש. בדרכנו המיוחדת אנחנו עולים עוד מדרגה אחת, מסוכנת. כל קצין בצה"ל נושא בכליו את שרביט הרמטכ"ל. תתי אלופים או אלופי משנה שמסתכלים על התהליך הזה בוחנים איך מפקד עשה את המסלול שעשה עד שהגיע לתפקיד הרמטכ"ל. כשהלקח הוא שצריך להדק יחסים עם יועצים אסטרטגיים, אין סיבה שקצינים בכירים יגידו לעצמם, ?אם המסלול עובר דרך משרדו של יועץ אסטרטגי, למה שאתחיל כל כך מאוחר? למה לא היום? הצבא מתפשט מהערכים שלו ואז זה מושחת. זה לא התחיל היום, אבל היום אנחנו רואים איך זה הבשיל והבאיש. לא משנה אם מסמך גלנט מזויף או אמיתי, הוא משקף תרבות שחדרה לצה"ל. טוב עשו ראש הממשלה, הרמטכ"ל ובסופו של דבר גם שר הביטחון, כשהחליטו להטיל על היועץ המשפטי לבדוק את הפרשה. זאת הדרך לטהר את האוויר".

• ההחלטה על זהות הרמטכ"ל מתקבלת על ידי שר הביטחון שהוא איש פוליטי, וכבר הוזכרו רמטכ"לים שנטען כי נבחרו משום שהחזיקו ב"דיעות הפוליטיות הנכונות". האם אלוף צריך בארגז הכלים שלו גם יכולות פוליטיות? בסיטואציה כזאת, מדוע אסור למועמד להסתייע במי שיודע איך המהלכים עובדים?

"כל רמטכ"ל כמעט לווה בעננה של שמועות ולחישות על קשריו ודיעותיו. הרמטכ"ל הוא האיש החזק ביותר בזירה הציבורית בדרג הממונה, לא בדרג הנבחר. הרמטכ"ל מחזיק תחת פיקודו מאות אלפי אנשים. הוא יכול לתת הוראות שגורמות למותם. הוא מחזיק בתקציב של למעלה מחמישים מיליארד שקל. לעמדתו ודעותיו יש משקל אפילו מעבר למדים ולדרגות שלו. אלא שאת תהליך מינויו מוביל, בסופו של דבר, אדם אחד: שר הביטחון. לא יכול להיות שהתהליך במינוי אדם כל כך חשוב ייראה כך. צריך למסד אותו, צריך להאיר אותו. אנשים שמונו לתפקיד הרמטכ"ל, הפכו בהמשך במקרים רבים לשרי ביטחון וראשי ממשלה. דרך הקמפיין הזה אנחנו יכולים ללמוד יותר על הכשל הזה של הליך בחירת רמטכ"ל, הליך שהוא רחוק מהעין".

• שר הביטחון לא התבטא בפרשה בימים הראשונים אחרי שפרצה, ולא הגיב בעניין. האם לדעתך הוא פעל נכון?

"ברק היה צריך להגיב כבר ביום שישי בערב. יש דברים שצריך לומר אותם מיד. הבוקר פורסמו אמירות מסביבת שר הביטחון שלפיהן מדובר במכתב אנונימי ואליו לא מתייחסים. אבל זה ממש לא מכתב אנונימי. בין אם מדובר במסמך אותנטי או במסמך מזויף, זה מסמך שהכינו בעלי מקצוע. הוא נועד להשפיע על בחירת אחד האנשים החזקים במדינה. אי אפשר להגיב אליו בשוויון נפש ובביטול. הוא לא צומח סתם, אלא מתוך קרקע מסוימת. לכן לא מספיק לעקור את פרי הבאושים אלא לנקות את הקרקע עצמה. לטעמי, העובדה שהוא הגיב לפרשה רק עכשיו, מציגה אותו כמי שנגרר להגיב וזה לא נכון מבחינתו".

• התופעה היתה קיימת גם כשימשת דובר צה"ל?

"ראיתי דברים כאלה כשהייתי דובר. אחד הדברים המרכזיים שנלחמתי בהם היה להרחיק את הדוברים של הפיקודים ושל זרועות צה"ל למיניהם מהמפקדים שלהם, כדי שלא יהפכו לדוברים האישיים שלהם. המפקדים רצו לומר אז, ?הלו, גם אנחנו יודעים להופיע בכותרות ולעשות יחסי ציבור'. התבקשתי אז להרחיק את הדוברים ממפקדיהם גם על ידי שר הביטחון דאז משה ארנס והרמטכ"ל דן שומרון".

• אפשרות אחרת שפורסמה היום היא שהמסמך הוכן בעבור לשכת שר הביטחון, לא גלנט. שר הביטחון רצה לדעת כיצד לבצע את הסבב כדי למנות בסופו של דבר את גלנט. גם זה פסול?

אני מצפה שאם שר הביטחון החליט שגלנט הוא מועמד שלו לתפקיד הרמטכ"ל, שיטיל את כל כובד משקלו ובזה ייגמר העניין. שר הביטחון לא צריך אסטרטגיה נוספת. הוא לא צריך לגמד את גבי אשכנזי כדי למנות את גלנט. פה לא מדובר בייעוץ בלבד: יש פה קמפיין חיובי וקמפיין שלילי. אם הייתי שר הביטחון ומישהו היה מגיש לי מסמך כזה, הייתי שולח אותו בדואר חוזר ומבהיר שלא זאת היתה כוונתנו".

• האם דובר צה"ל צריך לספק עזרה בתחומי ייעוץ אסטרטגי ותקשורתי לרמטכ"ל ולאלופים?

"דובר צה"ל צריך לייעץ לרמטכ"ל בנושאים הקשורים למעמדו הציבורי ודימויו של צה"ל, ובשאלת האמון הציבורי בצבא. הוא לא אמור לייעץ איך לנהל קמפיינים. הוא יועץ התקשורת של הצבא כולו. לכן אני בטוח שזה גרם לו אי נוחות רבה. חבל. צה"ל הצליח בשנים האחרונות להחזיר לעצמו את מעמדו הציבורי שנפגע במלחמת לבנון. לפי כל הנתונים שהוצגו בוועדת חוץ וביטחון, צה"ל נהנה כיום מאמון הציבור באחוזים מאוד גבוהים. גם האמון של צה"ל בעצמו עלה מאז המלחמה. פרשת המסמך שפורסם, אם היא תחלחל, עלולה לפגוע באמון הציבורי בארגון. לכן, צריך לפעול במהירות כדי לחקור את העניין ולא לתת לו להעלות עובש".

• מה צריך לקרות עד שתסתיים החקירה? האם ברק יכול למנות רמטכ"ל בצל הפרשה הזאת?

"שר הביטחון צריך להפסיק כרגע את הליכי בחירת הרמטכ"ל ולהמתין לתוצאות החקירה. ממילא ברק כבר ראיין את כל המועמדים ואפשר להניח שהוא יודע מה הוא רוצה. לא סביר שברק יגבש החלטה על זהות הרמטכ"ל כאשר העניין הזה עומד עדיין על סדר היום. אסור שימונה, חלילה, אדם שיתברר שהוא נגוע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ