אנשיל פפר
אנשיל פפר
אנשיל פפר
אנשיל פפר

סגן שר הביטחון, האלוף במילואים מתן וילנאי, אינו זר לתככים הנלווים למינוי הרמטכ"ל. שנים רבות, דרך תפקידי פיקוד בחטיבת הצנחנים, בה"ד 1, מפקד אוגדה במלחמת לבנון הראשונה וכאלוף ראש אכ"א, מפקד פיקוד דרום וסגן הרמטכ"ל, סומן כמי שיכהן יום אחד כמפקד הצבא. ב-1998, דקות ספורות לפני החלטת הממשלה, נאמר לו שהתפקיד שהובטח לו יינתן במקום זאת לשאול מופז בהחלטתו של שר הביטחון יצחק מרדכי, יריבו משולחן המטכ"ל. בשלוש השנים האחרונות הוא משקיף מקרוב, כסגנו של שר הביטחון אהוד ברק על מערכות היחסים הלא פשוטות בראשות הפירמידה הביטחונית הישראלית.

מתן וילנאי, האם בעקבות פרסום "מסמך גלנט", היחסים המתוחים בין שר הביטחון והרמטכ"ל והעדויות של ראשי המערכת בוועדת טירקל בשבוע שעבר, לא נסדק האמון שהציבור הישראלי רוחש להנהגה הביטחונית?

"זה שבוע עצוב, מכל בחינה. מה שנקרא 'מסמך גלנט' והצורך בחקירה והעדויות האלה הם לא מכובדים ואני מאוד מקווה שימצו את החקירה וימצאו את המקור של המסמך. קשה לי להאמין מהניסיון וההיכרות שלי עם האנשים שזה בא מהדרגים הבכירים, אבל אני באמת מאמין שהחקירה תמוצה".

אבל בעצם, אתה יודע היטב מניסיונך האישי שאין כאן שום תופעה חדשה.

"זה היה גם לפני זה, ולא פחות מלוכלך. רק שאז זה התנהל הרחק מעיני התקשורת. אני מקווה שהחשיפה התקשורתית תמנע מעשים כאלה בעתיד. אם יש תכלית לחשיפה, זה שאנשים יבינו שהם צריכים לשמור על עצמם ולא להגיע לדברים כאלה".

אתה באמת מאמין שזה יכול להיות אחרת?

"כשאני הייתי מעורב, אף פעם לא השתמשתי בעיתונאים וגם היום כפוליטיקאי אני לא משתמש ביועצי תדמית. האסון הוא שאנחנו מצביעים בעד יועצי תדמית ולא בעד המועמדים. לכן אני בעד חשיפה, זה אחד היתרונות של דמוקרטיה".

כשהתמודדת על תפקיד זה לא חשבת להסתייע ביועצים ועיתונאים לקידום המועמדות?

"באותה תקופה, התקשרו אליי עתונאים, ואמרו לי ?מתן אנחנו רוצים לדבר אתך'. אמרתי, דברו אתי דרך דובר צה"ל, הוא המתאם. אני לא מדבר עם עיתונאי בלא ידיעתו של דובר צה"ל והרמטכ"ל. אז הם אמרו שהם יזיקו לי אבל לא שיניתי את דעתי. מי שתמכו בי, תמכו בגלל השכל הישר. לא עסקתי בדברים האלה".

לא הצטערת כשלא קיבלת את תפקיד רמטכ"ל?

"זה היה תוך כדי הישיבה. אני נכנס ללשכת ראש הממשלה בעוד הישיבה מתנהלת ואז קוראים לי ואומרים לי. כעסתי על זה מאוד אז. ובצדק. אבל בניגוד לאחרים, לא מצר על זה יותר מדי. אני לא חושב שזה איום ונורא שלא הייתי רמטכ"ל ואני מרוצה ממה שעשיתי מאז בעבור החברה הישראלית. בראייה של למעלה מעשור אחרי זה אני ישן טוב בלילה, וזה הדבר החשוב ביותר".

עוד לפני המקרה שלך, היתה פרשת השמועות על דן שומרון.

"הלך רמטכ"ל מכהן (משה לוי, א"פ) לראש ממשלה מכהן (יצחק שמיר, א"פ) ואמר על המחליף שלו שהוא הומו. הוא חשב שהוא יעצור בזה את המינוי שלו, וזה לא השפיע. זה היה מגעיל ממש. שר הביטחון (יצחק רבין, א"פ), קרא לי, ראש אכ"א, ושאל אותי מה אני חושב. הייתי מאוד נבוך. אמרתי לרבין שהוא מבקש ממני הערכה על מי שאמור להיות מפקדי וזה לא התפקיד שלי, אבל הוא התעקש. אמרתי לו לפי ההיגיון הפשוט, שדן צריך להיות רמטכ"ל ושאחריו זה יהיה אהוד".

כל הפרשות האלה לא מוכיחות שבעצם אין מציאות אחרת ובמינוי רמטכ"ל תמיד יהיו תככים ומזימות?

"אם כולם יידעו להתנהג באורח הראוי, התופעות האלה תימנענה. יכול להיות שזה תמים, ויש כל כך הרבה יצרים, אבל החוכמה זה לגבור על יצרים, לא לפעול מהבטן אלא מהראש. אין לי צל של ספק שצריך לנתק את זה מהפוליטיקה. אסור שיהיה החיכוך הפוליטי הזה. אני מאמין שאפשר להגיע לזה".

אבל מי שקובע הוא שר הביטחון, אדם פוליטי.

"צריך לגרום לכך שהשיקולים יהיו ענייניים. הייתה לי הזכות להיות לצדו של יצחק רבין כלובש מדים ולראות כיצד הוא יודע להעמיד את הדברים על דיוקם כשנמצאים בתוך מהומה של עניין מבצעי ולשאול מה הדבר הנכון לעשות למדינת ישראל. ברור שלפי השקפתו הפוליטית, לזה הוא נבחר, אבל מה נכון לעשות למדינה ולא ליצחק. אני מאמין באהוד ברק, וזה לא פופולרי להגיד את זה. ואני מכיר אותו שנים ארוכות ואני לא במקרה סגנו. למרות כל הטענות שחלקן נכונות ולא נכונות, אני סומך על שיקול דעתו ולמרות שיש לנו ויכוחים לא קטנים. ובסוף אחרי שכל העננה תתבהר, הוא צריך להחליט ואני מאמין שהוא יחליט נכון".

המתיחות בין ברק לאשכנזי והסתירות בעדויות בוועדה נראות רע.

"אני לא עוסק ברכילויות, המתיחויות האלה היו קיימות תמיד. הציר הזה מתפקד היטב ושניהם ראויים, הרמטכ"ל ושר הביטחון. העדות של ראש הממשלה וגם של שר הביטחון היו נכונות. הם קיבלו החלטות עקרוניות. אני לא יודע מה בדיוק היה שם אבל מדיון כזה תמיד יוצא משהו ברמת ראשומון. הייתה תקלה מאוד קשה בעניין המודיעין, אבל הצבא תפקד היטב במבצע. למרות התקלה הספינות כולן הגיעו לאשדוד. גם לפני מבצע אנטבה קיבלנו מודיעין מצ'וקמק, מפה בינלאומית של שדה התעופה, שאפילו הטרמינל החדש שבו היו בני ערובה לא היה קיים בה".

מה דעתך על כניסתו הצפויה של דן חלוץ לפוליטיקה? אין לנו יותר מדי אלופים בכנסת?

"אם דן מרגיש שזה מה שהוא רוצה אז שהציבור ישפוט. אנחנו מרגישים בצורה עמוקה את הצורך לשרת את המדינה. החלטנו לבלות עשרות שנים בחזית של המדינה ואתה המשלם על זה בחייך. מיטב חבריי לא הגיעו למקום בו אני נמצא, הם נהרגו. אבל נכון שאנשי צבא שאמונים על שירות המדינה ימשיכו לשרת והמשחק הדמוקרטי יעשה את מה שהוא עושה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ