המשימה: לתצפת על חיזבאללה ביום ובלילה, בלי לירות ובלי להתגלות

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

למרות החלטת האו"ם 1701 ונוכחות מוגברת של יוניפי"ל בדרום לבנון, חיזבאללה עורך תצפיות והכנות נרחבות ללחימה גם ליד הגבול עם ישראל. פעילותו שם נעשית במסווה אזרחי, ומי שמופקד על המעקב אחריו הוא גדוד האיסוף הקרבי של אוגדת הגליל (אוגדה 91). גדוד "שחף" (869) מורכב מתצפיתנים המאיישים את החמ"לים. לוחמי היחמ"מ (יחידת מודיעין ומטרות) מבצעים פעילות נסתרת בכל גזרת הגבול.

שלל אמצעי תצפית מתקדמים עומדים לרשות אוגדת הגליל, אבל המיקום של מרביתם ידוע לחיזבאללה. בשל כך, חשיבות לוחמי היחמ"מ כפולה. בעת שגרה הם מתמקמים בנקודות חשאיות ליד הגבול, לאתר נקודות תצפית ועמדות של חיזבאללה. עם פרוץ קרבות, צפוי שחיזבאללה ינסה לפגוע באמצעי התצפית הנייחים בטילים, כפי שעשה במלחמת לבנון השנייה. לוחמי האיסוף הניידים יצטרכו לפצות על חסרון אמצעי התצפית שייפגעו. הם גם ייכנסו ללבנון עם ראשוני הכוחות הקרקעיים, לאתר מארבים ועמדות שיגור טילים.

בארבע השנים שעברו מתום מלחמת לבנון השנייה לא היו חילופי אש בין צה"ל לחיזבאללה, אבל בשביל לוחמי הגדוד, המלחמה נמשכת כל הזמן. המשימה שלהם היא לא להתגלות ולא לירות. "אנחנו כל הזמן מקלפים את חיזבאללה ומגלים את ההיערכות שלו", אומר מפקד הגדוד, סא"ל אייל, "מפרידים את המוץ מהתבן ומוצאים סימנים לפעילות של אנשיו".

ללוחמי האיסוף תפקיד כפול: לאתר כל סימן של חריגה משגרה העשוי להעיד על חדירה, ולאסוף מידע על היערכות חיזבאללה בקרבת הגבול, לקראת אפשרות מלחמה.

"מפקדי הצוותים עסוקים במלחמת מוחות מתמדת נגד חיזבאללה. הם מכירים אותו היכרות אינטימית ביותר, את האנשים שלו והאופי שלו", אומר סא"ל אייל. "בסופו של דבר, חיזבאללה חייב לעשות פעילות שחושפת אותו. הוא בונה את עצמו מולנו. הארגון מתכונן אינטנסיבית למלחמה, בהתחמשות והחדרת אמצעי לחימה לגבול".

בשבוע האחרון קיימו לוחמי "שחף" תרגיל גדודי, שבו התפרסו כל צוותי היחמ"מ באזורי הלחימה הייעודיים בגליל העליון, וביצעו תצפיות. חוליות לוחמי יחידת "מגלן" שיחקו את תפקיד אנשי חיזבאללה שאותם היו אמורים לגלות.

במשך היום, כל לוחמי הצוות יושבים בחללים קטנים, עמדות תצפית ואבטחה. בלילה הם נעים, סוחבים לעמדות חדשות ציוד במשקל כ-40% ממשקל גופם. מפקד הצוות, לרוב קצין בדרגת סג"מ, אחראי להעביר נתונים מדויקים על מטרות ל"גורמי אש" - מטוסים ומסוקים, תותחים, מרגמות, טנקים ויחידות טילי נ"ט. כשמפקד צוות מזהה חוליית שיגור של חיזבאללה, בסמכותו להורות על תקיפה מיידית. מכיוון שהלוחמים הם "העיניים" של האוגדה בחזית, מפקד אוגדת הגליל, תא"ל יואל סטריק, לוקח חלק פעיל בתרגיל. בלילה, לפני היציאה לשטח, תדרך אישית את מפקדי הצוותים.

באמצע גל החום של תחילת השבוע שכבו חייליו של סגן אריאל תחת רשתות הסוואה, בין שני סלעים על צלע הר תלול, בין הכרמים של רכס רמים. "אנחנו צוחקים כאן שאנחנו לומדים להכיר אחד את השני מאוד מקרוב", הוא אומר. "אסור ללוחם להביא לכאן משהו שאינו לצורך מבצעי, כמו ספר או אייפוד. יש תצפיות שנמשכות ארבעה ימים, ולפעמים יותר. הצוות חי את השטח יותר מהבסיס". השהות במקום קטן ומוסתר מחייבת היערכות ייחודית. בשל החשש להתגלות, הלוחמים עושים את צורכיהם בעמדה. יש להם שני סוגים בקבוקים, עם פייה צרה לשתייה, ובקבוקי פריגת עם פייה רחבה להשתנה.

"למרות המאמצים האדירים של חיזבאללה להיטמע באוכלוסייה", אומר סא"ל אייל, "הוא נחשף על ידינו. כשנידרש לעימות, יהיה לנו תוצרים שמסייעים להבין את אופי הפעילות שלו. סביר להניח שבשעות הראשונות של הלחימה, הבתים שאנחנו מכירים מקרוב יהיו גל אבנים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ