חשיפה נדירה: בסיס ההאזנות הלווייני של יחידה 8200

כתב העת הצרפתי "לה מונד דיפלומטיק" מפרסם פרופיל נרחב על הבסיס של היחידה ליד קיבוץ אורים בנגב - "אחד מבסיסי המודיעין החשובים בעולם"

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
סודי ביותר | הפעילות בבסיס אורים

ישראל מפעילה במערב הנגב את אחד מבסיסי ההאזנה הגדולים ביותר בעולם - כך מדווח כתב העת הצרפתי "לה מונד דיפלומטיק" בגליונו החדש. בכתבה מתואר הבסיס, הממוקם ליד קיבוץ אורים, כחלק חשוב ביחידת ההאזנה המרכזית של המודיעין הישראלי 8200, השייכת לאגף המודיעין בצה"ל.

לפי הפרסום, בבסיס פועלות כ-30 אנטנות וצלחות לוויין מסוגים וגדלים שונים שתפקידן להאזין לשיחות טלפון ולחדור לתכתובות של דואר אלקטרוני של "ממשלות, ארגונים בינלאומיים, חברות זרות, ארגונים פוליטיים ושל בודדים". בידיעה נאמר כי אחת המטרות החשובות של הבסיס באורים היא להאזין לתעבורת תשדורות ולתנועת ספינות בים התיכון. בנוסף, משמש בסיס אורים "מרכז לרשת ריגול המצותת לכבלים תת ימיים - לרוב כאלה בים התיכון המחברים את ישראל עם אירופה". עוד נטען כי לבסיס יש "עמדות האזנה חשאיות".

המידע שנאסף בבסיס אורים מועבר להמשך העיבוד במטה יחידת 8200 שהעיתון טוען כי שוכן בהרצליה. בפרסומים אחרים דובר על כך שמטה 8200 ממוקם בפי גלילות לא הרחק ממקום משכנו, על פי פרסומים זרים, של מטה המוסד. לפי הידיעה בלה מונד דיפלומטיק, החומר שנאסף באורים וב-8200 מופץ בהמשך למוסד עצמו וליחידות בצה"ל.

הכתבה מצטטת חיילת לשעבר ב-8200 שעסקה בתחום ניתוח המידע, המספרת כי תפקידה היה לעבוד ביירוט תשדורות טלפון ואימיילים מאנגלית וצרפתית לעברית. "זו היתה עבודה מעניינת שהתמקדה באיתור וזיהוי ?הפנינים' מתוך התקשורת השגרתית", אמרה. בידיעה מודגש גם כי גלישה באתרים הרלוונטיים באינטרנט מאפשרת לזהות את אנטנות הבסיס הפרוסות בשורות.

את הידיעה חיבר העיתונאי הניו זילנדי ניק האגר שהתמחה בחקר פרשיות מודיעין טכנולוגי בתחום ההאזנות. ב-1996 כתב האגר ספר על תפקידה של ניו זילנד ברשתות מודיעין עולמיות, שעסק בין השאר בהסכמים לשיתוף פעולה מודיעיני שחתמה עם ארצות הברית, בריטניה, אוסטרליה, קנדה וניו זילנד.

לה מונד דיפלומטיק חוזר על הערכות שכבר הושמעו בעבר בתקשורת הישראלית והזרה, לפיהן בעוד שהמוסד נהנה מחשיפה גדולה וזיהוי עם הצלחות המודיעין של ישראל, הרי שיחידת 8200 והבסיס באורים תרמו לאלו לא פחות.

כיסוי בין-יבשתי

יחידת 8200, לה בסיסים אחדים ברחבי הארץ, מוגדרת כיחידת האיסוף המרכזית של ישראל, כפי שניתן לקבוע על סמך כתבה זו ופרסומים אחרים בתקשורת הזרה. היחידה פועלת בתחומי כיסוי המוכרים בשם "סיגינט" - האזנה, יירוט, פענוח, תרגום והפצה של מידע שנאסף מתשדורות (רדיו, טלפונים, פקסים ודואר אלקטרוני) ו"אלינט": פענוח ואיכון של אותות אלקטרוניים שמוקרנים ממכשירים שונים כגון מכ"מים. לצד אלה יש ב-8200 גם יחידות פענוח צפנים. 8200 אינה עוסקת באיסוף מידע ממקורות אנושיים המוכר בשם "יומינט", שהיא משימה של יחידות להפעלת סוכנים של המוסד (צומת) ויחידה 504 באמ"ן.

הישגים בולטים של 8200 שזכו לפרסום רב הם יירוט שיחת הטלפון בין נשיא מצרים נאסר לחוסיין מלך ירדן ביום הראשון של מלחמת ששת הימים, ויירוט שיחות טלפון בין ראש אש"ף יאסר ערפאת למחבלים של ארגון פלסטיני קטן ופרו-עיראקי בראשות אבו עבאס שחטף ב-1985 את ספינת הנוסעים האיטלקית "אקילה לאורו" בעת שיט בים התיכון.

בכתבה נאמר גם כי הבסיס באורים חולש על אזורים גיאוגרפיים רבים של תשדורות במזרח התיכון, אסיה ואפריקה. בכך למעשה הופכות יכולותיו לשוות ערך ליחידות האזנה מקבילות מהחשובות בעולם, כמו אלה של הסוכנות לביטחון לאומי (NSA) האמריקאית שלה גם בסיס גדול בבריטניה, ליחידת ההאזנה הבריטית "גוברנמנט קומיוניקשיין האדקוורטרס" (GCHQ) וליחידה דומה בצרפת. "ואולם יש הבדל אחד", נכתב בסוף הידיעה, בעוד שהיחידות האלו התפרסמו מזמן, "הרי שהיחידה באורים נשארה בלתי מוכרת עד לפרסום זה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ