שיחת היום | "מתיו גולד, חייך באיראן הכינו אותך להיות שגריר בישראל?"

דנה הרמן
שיחת היום
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דנה הרמן
שיחת היום

מתיו גולד בא אתמול, מלווה באשתו סליה, לישראל במטרה להתחיל את תפקידו כשגריר החדש של בריטניה כאן. יומיים לפני כן, זמן קצר לפני פגישתו עם סגן ראש ממשלת בריטניה, ניק קלג, ותפילות ראש השנה בבית הכנסת שלו בלונדון, מדבר גולד על היותו השגריר היהודי הראשון שנשלח מבריטניה לישראל והשנתיים שבהן כיהן בתפקיד בכיר בשגרירות בריטניה באיראן, מהן חמישה חודשים שבהם שימש שגריר בפועל. בנוסף, נשאל גולד גם על התקופה שבה כיהן כמזכירו האישי של שר החוץ לשעבר, דייוויד מיליבנד, יהדותו, גילו הצעיר (בן 39) ותוכניותיו לעתיד הקרוב בישראל.

"התגוררתי שנתיים וחצי באיראן, בניסיון להבין כיצד עלינו להתמודד עם האיום הנשקף ממשטר זה. אני סבור שאני האדם היחיד בישראל שניהל משא ומתן עם משמרות המהפכה. שנית, בשלוש השנים האחרונות עבדתי כראש הסגל של משרד החוץ. לכן, אף על פי שאני דיפלומט במקצועי, אני מגיע עם הבנה פוליטית וקשרים פוליטיים, שיכולים להיות לעזר.

העובדה שאני יהודי רלוונטית לרקע שלי. הדבר מאפשר לי הבנה אינסטינקטיבית של החשיבות הרבה שישראל מייחסת לסוגיית הביטחון, הבטחת השלום והביטחון לישראל, וההרגשה בישראל כי היא מדינה שנמצאת בסכנה קיומית".

• מדוע יהדותך מעניקה לך הבנה זו?

"משום שאינך גדל כיהודי, לפחות במשפחה שלי, מבלי לדעת כבר בגיל צעיר מהם האיומים על ישראל, מהן המלחמות שנאלצה להילחם והבעיות העומדות בפניה. סבי וסבתי לקחו אותי לישראל בגיל צעיר, ויש לי קרובי משפחה בתל אביב ובירושלים. ומשום שסבי מצד אבי, שהיה אחד מ-10 ילדים, ברח עם עוד שני אחים לפני המלחמה. כל השאר נהרגו בידי הנאצים. זה אומר שקיים סוג של הבנה משותפת מהם האיומים הניצבים בפני העם היהודי. גדלתי בצפון מערב לונדון. הבית שלנו היה בעיקר חילוני, אבל נהגתי ללכת לחדר מדי יום ראשון. והיינו הולכים כמובן לבית כנסת".

• האם אתה חושב שיש בבריטניה מי שסבור שיהדותך עלולה לפגוע באובייקטיביות שלך?

"טבעי שתהיה מידה מסוימת של ספקנות או חשד שבהינתן הרקע שלי, לא אהיה אובייקטיבי לחלוטין בדיווחיי. ואולם, ברור לי בוודאות שמשימתי העליונה היא להבין את ישראל ולתת עצה אובייקטיבית וכנה לראש הממשלה ולשר החוץ כדי שהם יוכלו להתוות את המדיניות היעילה ביותר לאזור. אני סבור שנבחרתי לתפקיד בזכות כישוריי ולא בגלל או למרות יהדותי. ואולם, קיימת גם הידיעה שהרקע היהודי נושא עמו כמה יתרונות וסיכונים".

• ישראלים רבים מרגישים כי בריטניה הופכת לביקורתית יותר ויותר כלפי ישראל. מה עמדתך בנושא?

"אני מאמין בתקיפות כי העם הבריטי תומך בזכותה של ישראל להתקיים ומבין בהחלט את האיומים הניצבים בפניה. מתעוררות שאלות בכל הקשור למחויבותה של ישראל להגיע לשלום, וקיימת דאגה מפעולות ישראל בגדה המערבית וברצועת עזה".

• האם אין זה ניסוח מעודן לבעיה?

"יש בהחלט קבוצה קולנית התומכת בחרמות והטלת סנקציות חמורות. ואולם, חשוב להפריד בין אלה שיבקרו את ישראל בכל עת ובכל שעה, מיעוט זניח, לבין אלה שרוצים בטובתה של ישראל, אולם מבקרים חלק ממעשיה. לאנטישמיות תפקיד חשוב בנושא זה. ישנה ההשקפה כי הקהילה היהודית בבריטניה נמצאת במצור, אולם אני חייב לומר, בתור חבר בקהילה הזו, שאני בהחלט מרגיש שזו קהילה גאה ומלאת חיים. כן, ישנן תקריות אנטישמיות. ואולם, בשבילי, זהו מדד שלא מדובר בחברה אנטישמית ביסודה, שעה שתקריות אלה נלקחות ברצינות כה רבה".

• האם נתקלת בעבר בתקרית אנטישמית?

"בבית הספר היו בני אדם שקראו פעם או פעמיים הערות אנטישמיות, אולם אני יכול לספור מקרים אלה על כף היד. כל התקריות הללו היו מרגיזות, אולם אף אחת מהן לא סימלה דבר מעבר לכך שאותם בני אדם היו אידיוטים ילדותיים. אם הן לא היו תקריות אנטישמיות הן היו הערות על גובהי".

• מה היתה ההרגשה להיות יהודי באיראן?

"מעניין ביותר. הלכתי לבית כנסת. בטהראן יש לפחות שני בתי כנסת משגשגים, מלאים בשבת בבוקר עד אפס מקום ביהודי איראן. אני חושב שהייתי הזר היחיד שם. נפגשתי עם מנהיגי הקהילה וזה שידר מסר חיובי ביותר לחברי הקהילה, לפיו יש ממשלות זרות שדואגות לרווחתם. אני סבור שזה גם שידר מסר לרשויות באיראן, שהראה כי העולם מפקח על האופן שבו היא מתייחסת למיעוטיה. העם באיראן בעל חינוך עשיר, מסביר פנים ותרבותי, והמדינה היא יוצאת מן הכלל. בדומה לישראל יש לה היסטוריה מדהימה, ארכיאולוגיה מרהיבה ואתרים היסטוריים".

• האם חלקת בעבר את התרשמויותיך מאיראן עם ישראלים?

"מאיראן עברתי היישר לוושינגטון כיועץ למדיניות חוץ ונציג של ועידת המודיעין המשותפת של בריטניה. שוחחתי עם אמריקאים על כך בדיוק, משום שללא שגרירות אין להם צוות של אנשים שיודעים מניסיונם האישי כיצד להעריך את המתרחש שם".

• האם אינך צעיר מכדי להיות שגריר בישראל?

"בגילי הצעיר אני בא עם התלהבות ואנרגיה רבות, שיסייעו לי להתמסר לעבודתי. בנוסף, שר האוצר של בריטניה (ג'ורג' אוסבורן) הוא בן 39, ראש הממשלה נמצא בתחילת שנות הארבעים לחייו, ולכן אין זו מדינה שבה הגיל הצעיר פוסל אותך מלקבל תפקיד בכיר".

• אילו אזורים ומקומות בישראל אתה אוהב?

"ביקרתי בישראל שש פעמים, וישנם מקומות רבים שאני אוהב - ירושלים, מצדה - שתמיד מרגשים אותי. יפו העתיקה מרהיבה. חיפה יפהפייה. אני אוהב את המדבר ואזורים שונים בצפון מאד יפים. בנוגע לתל אביב, אנחנו נרגשים מאד ומקווים למצוא את מקומנו בין המסעדות הרבות, לראות כמה שיותר סרטים וליהנות מכל דבר שיש לתל אביב ולישראל להציע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ