שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
חיים לוינסון
חיים לוינסון

צה"ל עושה שימוש נרחב בקליעים של רובה "רוגר" בפיזור הפגנות - בניגוד להנחיות הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף אביחי מנדלבליט. הן מנדלבליט והן הפרקליט הצבאי הקודם, האלוף (במיל') מנחם פינקלשטיין, קבעו שאין לפזר הפגנות באמצעות קליעי רוגר, וכי הוראות הפתיחה באש יתירו שימוש בקליעים רק במקרים שבהם מותרת גם אש חיה.

למרות האיסור המפורש ממשיכים בחטיבת בנימין לעשות בקליעים שימוש כדי לפזר את ההפגנות נגד הגדר בבלעין ובנעלין. קצין האג"ם של חטיבת בנימין לשעבר אף הודה בדיון בבית משפט כי הוא אינו מודע לאיסור.

קליעי רוגר, המכונים בעגה הצבאית "טוטו", הם קליעי מתכת בקוטר 0.22 אינץ'. ירי קליעים ברובה רוגר נחשב לשימוש בנשק "אל-הרג", אולם רק לפני כשנה קליעי הרוגר גרמו להריגתו של עקל סרור, שהפגין נגד גדר ההפרדה בנעלין. חודשים ספורים לפני כן, בפברואר 2009, נהרג נער בחברון מפגיעת קליעי רוגר.

השימוש הנרחב בקליעים נחשף בדיון שנערך ביום רביעי בבית המשפט הצבאי ביהודה, בשלב הטיעונים לעונשו של עבדאללה אבו רחמה מבלעין. אבו רחמה הורשע בהסתה ובארגון הפגנות לא חוקיות.

במסגרת הטיעונים לעונש הגישה המדינה לבית המשפט דו"ח שחובר על ידי רב-סרן איגור מויסייב, איש חטיבת הנח"ל. מויסייב שימש במשך שנתיים קצין האג"ם של חטיבת בנימין. הדו"ח עוסק בעלויות הכלכליות של פיזור ההפגנות בבלעין ובנעלין. בין היתר, מפורטת עלות התחמושת שנורתה מאוגוסט 2008 ועד דצמבר 2009 כדי לפזר הפגנות בשני הכפרים. התברר שעלות קליעי הרוגר שהצבא עשה בהם שימוש בכפרים מסתכמת ב-1.3 מיליון שקל.

בעדותו ציין מויסייב כי הרוגר הוא נשק אל-הרג. פרקליטתו של אבו רחמה, עו"ד גבי לסקי, שאלה בתגובה לדבריו אם ידוע לו כי "הפצ"ר הקודם קבע שאין לעשות שימוש בכדורי רוגר לפיזור הפגנות, מאחר שיש בהם פוטנציאל להרג?". נציגת הפרקליטות התנגדה לשאלה, אך מויסייב בחר להשיב עליה וטען כי הוא "לא מכיר את ההנחיה הזאת".

בשנת 2001 אסר הפצ"ר דאז פינקלשטיין את השימוש בקליעי הרוגר כנשק אל-הרג, וקבע כי ירי קליעי רוגר יתבצע רק בתנאים שבהם יש הצדקה לעשות שימוש באש חיה. למרות זאת, ב-2009 חזר הצבא להשתמש בקליעי הרוגר לפיזור הפגנות. בעקבות כך פנו אנשי ארגון "בצלם" לפצ"ר בדרישה להבהיר שאין מדובר בנשק לפיזור הפגנות.

ביולי 2009 כתב הפצ"ר מנדלבליט בתשובתו ל"בצלם" כי "הרוגר אינו מוגדר בצה"ל כאמצעי לפיזור הפגנות או הפרות סדר. הכללים לשימוש באמצעים אלה באזור יהודה ושומרון הינם מחמירים ומקבילים לכללי הפתיחה באש בתחמושת חיה. אם נמסר לתקשורת או לארגונים שונים מידע מטעה בדבר הגדרת האמצעי, הרי שמדובר בטעות או באי הבנה, אשר איננה משקפת את מצב הדברים לאשורו".

מנדלבליט הוסיף כי "באחרונה חודדו שוב לגורמים המבצעיים הרלוונטיים בפיקוד המרכז כללי הפתיחה המחייבים ביחס לאמצעים אלה. בקרוב אף צפויה להתקיים בפיקוד הערכת מצב בראשות גורם פיקודי בכיר, שבמסגרתה ייבחנו הלקחים בנוגע לשימוש באמצעים אלה, כפי שהצטברו בחודשים האחרונים".

מדובר צה"ל נמסר כי "הכללים הנוגעים לירי בתחמושת מסוג 0.22 קבועים בכללי הפתיחה באש, שהינם מסווגים ומטבע הדברים לא ניתן להרחיב לגביהם. ניתן לציין כי הכללים החלים על שימוש בתחמושת מסוג 0.22 הם מחמירים ומקבילים, ככלל, לכללים החלים על תחמושת חיה ?רגילה'.

"עדות קצין האג"ם ניתנה במסגרת טיעונים לעונש בעניינו של נאשם שהורשע בהסתה, בארגון ובנטילת חלק בהתפרעויות אלימות בכפר בלעין. הציטוט שהובא הינו חלקי ואינו ממצה את מכלול ההתייחסויות של הקצין לשימוש באמצעים הנהוגים על ידי כוחות צה"ל לפיזור התפרעויות אלה. כוחות צה"ל מקפידים לפעול בהתאם לכללי הפתיחה באש ולכל דין, והכללים חודדו ומחודדים באופן שגרתי לכוחות המבצעיים בפיקוד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ