13% מהמ"פים בצה"ל - מתנחלים; פי חמישה מחלקם באוכלוסייה

כך עולה מבדיקה שערך השבועון הצבאי "במחנה"; 60% ממפקדי הפלוגות הם עירוניים. רק 3 מ"פים ביחידות הקרביות בצה"ל מתגוררים בת"א

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
עמוס הראל
עמוס הראל

13% ממפקדי הפלוגות הלוחמות בשירות סדיר בצה"ל מתגוררים בהתנחלויות ביהודה ושומרון, כך עולה מבדיקה שערך השבועון הצבאי "במחנה". חלקם של המתנחלים בין המ"פים גבוה בערך פי חמישה מחלקם של המתנחלים באוכלוסייה, כ-2.5% לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

שיעור המ"פים המשרתים ביחידות של זרוע היבשה ומתגוררים בהתנחלויות גבוה משיעור המ"פים המתגוררים בקיבוצים ובמושבים. שיאנית המ"פים מבין היישובים בשטחים היא ההתנחלות עלי בשומרון, מקום מושבה של המכינה הצבאית הדתית הראשונה. שיעור המ"פים המתנחלים הגבוה ביותר נרשם בחטיבת גולני, 20%, לעומת 11% תושבי מושבים וקיבוצים. בחטיבת הנח"ל 22% מהמ"פים הם מושבניקים ו-15% קיבוצניקים, לעומת 19% מתנחלים. הנח"ל הוא החטיבה בעלת המספר הגבוה ביותר של בני קיבוצים ומושבים.

"במחנה" מדווח עוד כי 60% ממפקדי הפלוגות הם עירוניים. רק שלושה מ"פים ביחידות הקרביות בצה"ל מתגוררים בתל אביב, אם כי מספרם של הקצינים התל אביבים עולה בדרך כלל בתקופת הלימודים (שאצל חלקם באה לאחר תפקיד המ"פ), שבה רבים נוהגים לעבור לערים הגדולות.

לפני כשבועיים פרסם מגזין צבאי אחר, "מערכות", נתונים רשמיים ראשונים של צה"ל בדבר העלייה התלולה במספר הקצינים חובשי הכיפה בצה"ל. על-פי הנתונים, זינק שיעור הבוגרים הדתיים של קורס קציני החי"ר (היוקרתי שבין קורסי הקצונה) מ-2.5% בלבד ב-1990 ל-31.4% ב-2007, פי 12 בתוך 17 שנה.

בכנס שהתקיים באמצע החודש במרכז בגין-סאדאת למחקרים אסטרטגיים באוניברסיטת בר אילן ועסק בחלקה של הקצונה הדתית בצבא, אמר סגן הרמטכ"ל, האלוף בני גנץ, כי אין כל סיבה לחשוש מ"בדלנות פנימית ומתהליכי התחזקות דתית" בצה"ל. לדברי גנץ, העלייה במספר הקצינים הדתיים משקפת "תהליך טבעי ומבורך. זו תופעה שפויה בחברה רב-גונית, דינמית ומתפתחת, בה קבוצה אחרת לוקחת על עצמה את ההובלה בכל פעם. צה"ל הוא בבואה של החברה. כפניה פניו, כדמותה דמותו".

הרמטכ''ל גבי אשכנזי בביקור במכינה הקדם צבאית בהתנחלות עלי, לפני כשבועיים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ