יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שר הרווחה יצחק (בוז'י) הרצוג הודיע הערב (חמישי) כי יתמודד על ראשות מפלגת העבודה. "בכוונתי להילחם על הבית ועל התחדשותו", אמר הרצוג בדברים שנשא בפני לשכת המפלגה, "ואני מתכוון להתמודד בדרכים דמוקרטיות". הכרזתו של הרצוג מסמנת את תחילת ההתמודדות במפלגה בניסיון להדיח מתפקידו את היו"ר המכהן, אהוד ברק. ההתמודדות צפויה, ככל הנראה, רק בעוד כשנה.

"רבים באים ושואלים אם יש בכלל למפלגה הזאת תקומה?", אמר הרצוג, "באים ואומרים לי, כמו לרבים מכם בכל מקום בארץ - בשביל מה צריך את המפלגה הזו? יש לה עוד מקום בפוליטיקה הישראלית? הבית הזה כבר הרוס, גמור, שבור. אין לו תקומה. תן למפלגה הזאת למות, למה אתה רוצה להיות היו"ר שלה? תן לה להעלם, ללכת לדרך אחרת, בואו ניצור מסגרת אחרת, טובה יותר, בואו נתמזג, בואו נפתלג, תביאו קפסולת הצלה כמו בצ'ילה".

לדבריו, "אני אומר, מה פתאום? זה הבית שלנו. זה בית טוב. זה הבית שאני רוצה להיות בו, שאני מאמין בו ובערכיו. זה הבית שהקים את המדינה, שנמצא במשבר גדול בתולדותיו - בין להיות או לחדול. אבל דווקא בגלל זה אני מתכוון להילחם על הצלתו, להיאבק על התחדשותו".

חברי הכנסת איתן כבל, עמיר פרץ, ראלב מג'אדלה ודניאל בן סימון מסרו בעקבות הודעתו של הרצוג כי זהו "צעד בכיוון הנכון, אך כדי שתהיה לה משמעות היא חייבת להיות מלווה בצעדים מנהיגותיים משמעותיים. הראשון הוא הוצאת מפלגת העבודה מהממשלה והתפטרותו האישית של השר הרצוג לממשלה".

באחרונה היה השר הרצוג בין מבקריו החריפים של ברק, בעיקר בדיון סביב אישור התיקון לחוק האזרחות. "מנהיגות אחראית צריכה לשאול עצמה לאן חקיקה כזאת תוביל אותנו?", אמר הרצוג ל"הארץ" בהתייחסו להצעה לתיקון חוק האזרחות, "אני חושב שמברק היה מצופה שיילחם בתיקון המסוכן הזה שמדיר קבוצת מיעוט מקבוצת הרוב".

חיליק בר מונה למזכ"ל העבודה

חברי לשכת המפלגה בחרו היום בחיליק בר, 35, לתפקיד מזכ"ל המפלגה. בר מחליף בתפקיד את מקורבו של ברק, ויצמן שירי, שמונה כמנכ"ל והודיע מראש כי יכהן בתפקיד תקופה מוגבלת בלבד.

בר, חבר מועצת העיר ירושלים ומחזיק תיקי התיירות וקשרי החוץ, נחשב למקורב לשר בנימין בן אליעזר ואף שימש כיועצו בשנים האחרונות. לדבריו, "הליך הבחירה שלי היה הצגה נדירה של אחדות גם בקרב חברי המפלגה והשרים שהחליטו לתמוך במזכ"ל חדש וצעיר. מוסד המזכ"ל היה חסר מאוד בשנים האחרונות. מנכ"ל מפלגה, שלא עוסק בנושאים אידיאולוגיים ופוליטיים לא יכול להחליף מזכ"ל".

בר התעקש שלא למתוח ביקורת על היו"ר המכהן של המפלגה, אהוד ברק. לדבריו, "אני בדעה שאי אפשר להאשים איש זה או אחר בלבד במצבה של המפלגה. אם המיטה הזאת, שנקראת מפלגת העבודה, היא חולה, צריך לתת לה תרופות, לא צריך להרוג אותה".

המזכ"ל הטרי הוא דור שני לעסקני המפלגה, ונבחר לתפקיד פה אחד. בספטמבר לפני כשנתיים הוא נבחר לכהן כמזכיר מחוז הצעיר ביותר אי פעם של ירושלים במפלגת העבודה. בבחירות המוניציפליות הוא התמודד כנציג העבודה ברשימה העל מפלגתית שגיבש ראש העיר, ניר ברקת. הוא החל את דרכו הפוליטית לפני כעשר שנים כעוזרה של שרת התקשורת דאז, דליה איציק והמשיך ללוות אותה גם כשמונתה לתפקיד שרת התמ"ת.

יוסי שריד | תמו ימיה של מפלגת העבודה לגווע, באו ימינו להתחדש

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ