שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

דובאי: אחד המעורבים בהתנקשות במבחוח נעצר בקנדה

הגנרל דאחי חלפאן טען כי מעצרו של האיש, שצולם נכנס יחד עם מבחוח למעלית, אירע כבר לפני חודשים אך נשמר בסוד. אוטווה: הנושא נמצא בבדיקה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

מבוכה בקנדה בעקבות הטענות בדובאי כי אחד מחברי החוליה שהתנקשה בבכיר החמאס מחמוד אל-מבחוח בתחילת השנה נעצר בשטחה. בהתחלה סירבו דוברים קנדים רשמיים להגיב לדיווחים, אך מאוחר יותר אתמול הודיעו כי הם בודקים את הנושא. לטענת מפקד משטרת דובאי, הגנרל דאחי חלפאן, העצור הוא אחד החשודים שצולמו על ידי מצלמות האבטחה במלון לצדו של מבחוח.

מקור במשטרה הלאומית של קנדה אמר כי הוא "די משוכנע" שארצו איננה מעורבת במעצר שנעשה לכאורה. על פי אותו מקור, בדיקה שנעשתה עם האינטרפול העלתה כי זו לא העבירה שום מידע על המעצר. המקור הוסיף כי עתה מנסה המשטרה הלאומית לבדוק אם החשוד נעצר על ידי משטרה מקומית בקנדה.

לדברי חלפאן, החשוד שנעצר הוא אחד משני הגברים שנתפסו במצלמות האבטחה של המלון "בוסתן אל רוטנה" בדובאי, עולים במעלית לצדו של מבחוח. מדובר בשני הגברים שלבשו בגדי טניס ומחבטים בידיהם. לפי תיאורו של חלפאן, העצור הוא הגבר המשופם והנמוך יותר שלבש חולצה לבנה.

הגנרל חלפאן התראיין אתמול לכלי תקשורת ערביים וטען כי האיש נעצר בתחומי קנדה. לטענתו, אוטאווה הודיעה על כך לאיחוד האמירויות הערביות שדובאי היא חלק מהן כבר בחודש יוני; אך לדבריו, ביקשו הקנדים שהדבר לא יתפרסם.

יצוין כי חלפאן אמר כבר לפני כשלושה שבועות כי אחד החשודים בהתנקשות נעצר ב"מדינה מערבית" שלא נקב בשמה. אתמול הוא כבר גילה כי מדובר בקנדה. "אני המום", אמר, "מדוע יש ניסיון לחפות ולטשטש את המקרה הזה? עלינו לפעול בשקיפות, באופן אמין ומהיר בכל המקרים".

על פי הקצין, השניים היו חלק מצוות המעקב אחר מבחוח ותפקידם היה להיכנס עמו למעלית ולוודא את הקומה ואת מספר החדר שבו התאכסן. ואולם פרט לתמונה של מצלמות האבטחה, לא ידוע בעצם שמו ופרטים מזהים אחרים של החשוד. עם זאת, מתמונות הדרכונים שפרסמה בזמנו דובאי אפשר להעריך שדמותו, כפי שנקלטה במצלמות האבטחה, יכולה לענות על תיאורם של שניים מהחשודים.

מהפרטים המעטים הידועים עד כה לא ניתן להבין אם מדובר באדם העצור כיום בקנדה או שאולי נעצר קודם לכן ושוחרר. ישראל סירבה להתייחס לנושא כפי שעשתה עד כה וממלאת פיה מים, לכן לא ברור אם קיבלה פנייה בנושא ממשטרת קנדה. אם אכן מדובר באזרח ישראלי, הרי זהו המעצר השני בחודשים האחרונים שמקורו בספיחי פרשת ההתנקשות באיש החמאס, אחרי מעצרו בפולין ושחרורו בגרמניה של "אורי ברודסקי".

אם אכן מדובר בישראלי שנעצר בקנדה, הרי זו הפעם השלישית לפחות שהתפרסם בתקשורת כי קנדה נקלעת לחקירות אודות מבצעי המוסד. הפעם הראשונה היתה ב-1997 בניסיון החיסול הכושל של מנהיג החמאס, חאלד משעל, בעמאן. בעקבות הפרשה הגישה אוטאווה מחאה תקיפה לממשלת ישראל ושר החוץ דאז, דוד לוי, התחייב בפני עמיתו הקנדי כי ישראל לא תעשה עוד שימוש בדרכונים קנדיים.

ואולם ב-2004, כשנעצרו בניו זילנד שני אנשי המוסד אלישע קרא ואורי קלמן התברר כי ישראל לא קיימה את הבטחתה. השניים, יחד עם איש מוסד שלישי שהצליח להימלט לפני מעצרו וסייען יהודי מקומי, ניסו להשיג בדרכי מרמה דרכון ניו זילנדי אמיתי. בחקירתם עלה כי קלמן נכנס לניו זילנד בדרכון ובזהות קנדית. גם במקרה זה ביקשה ממשלת קנדה הסברים מישראל, אך הפעם נראה כי הדבר נעשה בצינורות דיפלומטיים שקטים.

על פי משטרת דובאי, בהתנקשות במבחוח השתתפו לפחות 26 בני אדם. 12 מהם השתמשו בדרכונים בריטיים, שישה באיריים, ארבעה בצרפתיים, שלושה אוסטרליים וגרמני אחד. לא היה שימוש, על פי מה שפורסם, בדרכונים קנדיים. דובאי העבירה את התיעוד של מצלמות האבטחה ואת שמותיהם - אף שברור כי נשאו זהויות בדויות - לאינטרפול, שהעביר אותם למשטרות העולם בבקשה לעצרם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ