נבדקת עדות: המח"ט הוזהר כי יש אזרחים בבית סמוני, שהופצץ

ב-5 בינואר 2009 הופצץ ביתה של משפחת סמוני בעזה ו-21 נהרגו. כעת עולה חשד שהתקיפה אושרה למרות האזהרות מפני פגיעה בחפים מפשע

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

בחקירת מצ"ח בפרשת מותם של 21 מבני משפחת סמוני מעזה בתקיפת חיל האוויר במבצע "עופרת יצוקה", הועלה חשד כי קצינים בכירים אישרו את התקיפה למרות אזהרת קצינים זוטרים יותר כי ביעד שהופצץ או בקרבתו עלולים להימצא אזרחים. אחד המעורבים באישור ההפצצה הוא מפקד חטיבת גבעתי באותה תקופה - אלוף-משנה אילן מלכא. עד כה טרם הוחלט אם יועמדו לדין קצינים בפרשה. מלכא נחקר אתמול לראשונה במצ"ח בקשר לחלקו בפרשה.

התקרית אירעה ב-5 בינואר 2009, בשכונת זייתון בעיר עזה. בזמן פעילות כוחות מחטיבת גבעתי בזייתון זוהה בית בשכונה, שבו התגוררו בני משפחת סמוני, כמקום שבו נמצאים פלסטינים חמושים. כלי טיס של חיל האוויר תקפו את הבית פעמיים בתוך זמן קצר. בהפצצות נהרגו 21 בני אדם, בהם נשים וילדים, ונפצעו 19.

כוחות צה"ל החלו לפעול קרקעית בזייתון בלילה שבין ה-3 ל-4 בינואר. הכוחות ערכו סריקות גם ברחוב שבו נמצאים בתיהם של בני חמולת סמוני. כמאה מבני החמולה התרכזו באחד הבתים. על-פי העדויות של בני המשפחה, כוחות צה"ל שנכנסו לבתיהם ב-4 בינואר הורו להם לשהות בבית שכבר נסרק. בני משפחה אחדים יצאו מפעם לפעם לאסוף עצים להסקה. לדבריהם, היה ברור לחיילים שצפו על הבית שנמצאים בו אזרחים.

למחרת, ב-5 בינואר בשעה 7:00 בבוקר, פגעו שלושה או ארבעה טילים בבית ובסביבתו. על פי עדויות בני המשפחה, הטילים נורו מן האוויר. בשני מקרים נוספים, נפרדים, באותו אזור דווח על הריגתם של שלושה אנשים נוספים מבני החמולה בידי צה"ל.

תוך כדי הלחימה וגם לאחריה, העבירו ארגוני זכויות אדם עדויות מן הצד הפלסטיני לפיהן כל ההרוגים היו אזרחים חפים מפשע וכי בבית לא היתה כל פעילות חמושה. לאחר המבצע מינה הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, סדרה של צוותים לבדוק אירועים חריגים במבצע. צוות בראשות אלוף-משנה (כיום תת-אלוף) תמיר ידעי, לא מצא התנהלות בעייתית בפרשת הפגיעה בבני המשפחה.

מאוחר יותר, על רקע דו"ח גולדסטון ופניות של האו"ם להבהרות מישראל, הוחלט בנובמבר 2009 על מינוי צוות נוסף, בראשותו של אל"מ ארז כץ. הפעם, הגיע הצוות לממצאים אחרים, שבעקבותיהם החליט הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף אביחי מנדלבליט, ביוני 2010 על חקירת מצ"ח בפרשה בחשד להפרת הנחיות הפתיחה באש. בשעתו הסביר הפצ"ר שההחלטה על פתיחת החקירה התעכבה בשל חוסר הבהירות באשר למקרים השונים הנוגעים לחמולת סמוני.

מקורות ביטחוניים אמרו ל"הארץ" כי בתחקירים עלתה עדותם של אנשי מקצוע, קצינים בחיל האוויר, שלפיה הזהירו את מח"ט גבעתי כי במקום עלולים להימצא אזרחים, אולם חרף האזהרה החליט מלכא על התקיפה. על-פי גרסה אחת, מדובר באזרחים שנראו בחצר הבית או בקרבתו. ההפצצה התנהלה בכמה שלבים, תוך "דרדור אמצעים" - כלומר שימוש הדרגתי בחימוש כבד יותר שלבסוף הוטל על הבית, לאחר שנמשך ירי על כוחות צה"ל באזור.

לדברי המקורות, חקירת הפרשה מתגלה כאירוע הסבוך ביותר הכרוך בלחימה. הם הוסיפו כי מדובר ב"חומר נפץ רגיש במיוחד" המטיל צל על בכירי המערכת הצבאית, משום שבמקרה שיוחלט להעמיד לדין את המעורבים, תעלה לדיון כל שאלת מדיניות הפתיחה באש בזמן המבצע, שכמה מהקצינים שהשתתפו בו תיארו כמופרזת ומתירנית מדי.

ככל הידוע, אמר המח"ט בתחקירים כי לא היה מודע לאזהרה וכי השימוש בטילים (ולא בפצצה מהאוויר, הגורמת נזק סביבתי רחב יותר) היה מידתי לנוכח הסיכון שנשקף מחמושים שנראו במקום. מלכא הביע את ביטחונו כי בתום החקירה תצא צדקתו לאור.

פרקליטו של מלכא, הסנגור הצבאי הראשי אל"מ אודי בן אליעזר, אמר ל"הארץ" כי "המח"ט פעל כפי שפעל לשם הסרת סכנה מיידית לחייליו, בהתאם לכל המידע שהיה בידיעתו באותו רגע. רק בסיום הפעילות נצפתה יציאת עשרות אנשים מן הבית ורק אז נודע על נוכחותם במבנה. כך עולה גם מן הממצאים והראיות שעלו באירוע עצמו".

לדברי גורמים המעורים בחקירה, היא עדיין רחוקה מהשלמה ובפרקליטות הצבאית טרם התקבלה החלטה אם להגיש כתב אישום. עם זאת, הפרקליטות מציגה באחרונה קו נוקשה בכל הנוגע להעמדות לדין, הקשור כנראה גם בלחץ הבינלאומי הכבד המופעל על ישראל. ריבוי החקירות שנפתחו בשנה האחרונה עורר ביקורת חריפה בדרגי השדה, שם טוענים מפקדים כי הפרקליטות מגזימה שלא לצורך ומוחים כנגד התמשכותם של ההליכים על פני קרוב לשנתיים.

החלטת הפצ"ר לפתוח בחקירת מצ"ח גררה התנגדות מצד שני קצינים בכירים לפחות, בהם אלוף פיקוד המרכז, אבי מזרחי. האלוף מזרחי, שעיין בתחקירים וצפה בסרטים שצולמו במזל"ט ותיעדו את התקיפה, אמר לאלוף מנדלבליט כי למיטב שיפוטו המקצועי פעל מלכא "בתחום שיקול הדעת הסביר. אני במקומו הייתי נוהג אותו דבר". לדעת מזרחי, מהבית נורו רקטות אר-פי-ג'י ובין ההרוגים בתקיפת חיל האוויר שאישר מלכא היה גם מחבל חמוש.

דובר צה"ל מסר בתגובה כי "האירוע נמצא בחקירת מצ"ח ועל כן לא ניתן להרחיב בנושא". אל"מ מלכא, המשמש כיום קצין האג"ם של פיקוד המרכז, ספג הערה פיקודית בעקבות תקרית אחרת בעת המבצע, שבה נעשה שימוש באש ארטילרית באזור מיושב בשכונת תל אל-הווא בעזה. גם מפקד אוגדת עזה, תא"ל אייל אייזנברג, קיבל הערה באותה תקרית.

על רקע החקירה המתמשכת בפרשת הרג משפחת סמוני, החליט הרמטכ"ל בהמלצת הפצ"ר לעכב בשלב זה את קידומו בדרגה של אל"מ מלכא, עד לבירורה המלא של הפרשה. בנסיבות רגילות, אמור היה מלכא - על סמך גילו ורצף התפקידים הבכירים שמילא - להיות מקודם כעת לדרגת תא"ל.

החיילים ראו את המשפחה, אך המזל"ט חרץ את גורלה

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ