שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

משרד ראש הממשלה התערב ומנע מוועדה מקצועית הכרה ב-2 כפרים בדוויים

יום לאחר החלטת המועצה הארצית לתכנון ובנייה, יועץ של נתניהו תבע דיון חוזר והפך אותה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ג'קי חורי

משרד ראש הממשלה התערב ישירות בהחלטה מקצועית של המועצה הארצית לתכנון ובנייה, ומנע הכרה בשני כפרים בדוויים בנגב. התערבות משרד ראש הממשלה היתה בוטה ונחרצת: המשרד אילץ את המועצה לשנות את סדר יומה ולהעלות את סעיף ההכרה בשני הכפרים לדיון חוזר. החלטת המועצה להכיר בכפרים שונתה פחות מיממה לאחר הפניית יועץ רה"מ לענייני תכנון, גבי גולן, בעניין זה.

ועדת המשנה לנושאים תכנוניים עקרוניים, במועצה הארצית לתכנון ובנייה (ולנת"ע), דנה באחרונה בתוכנית מטרופולין באר שבע. נבדקו התנגדויות רבות לתוכנית, גם מטעם בדווים בכפרים הלא מוכרים עתיר אום-אלחיראן ותל ערד, שראו עצמם נפגעים מהתוכנית, שאינה מתייחסת לקיומם. לטענתם, פירוש הדבר הוא שיפונו ממקומם.

בתום הדיון בהתנגדויות הוגשו, מטעם חוקרת שמינתה המועצה, המלצות שוולנת"ע אימצה וקיבלה החלטה לאורן. לפיהן, יש להכיר בשני היישובים הבדוויים. בהמלצה נכתב, בעניין עתיר אום אלחיראן: "בתשריט ייעודי הקרקע להוסיף סימבול של יישוב כפרי במתחם עתיר, שתכנונו המפורט יאפשר הרחבתו באמצעות שכונה צמודת דופן עבור תושבי מתחם אום אלחיראן". לגבי תל ערד נכתב כי "מומלץ לאפשר תכנונו והסדרתו של המתחם המערבי של תל ערד. מומלץ לסמן את השטח ממערב לדרך מס' 80 כאזור נוף כפרי חקלאי משולב. מומלץ שהיקף השטח שיסומן יאפשר מענה תכנוני גם לתושבי תל ערד הנמצאים היום ממזרח לדרך מס' 80".

במשרד ראש הממשלה התנגדו להחלטה זו. במכתב שהתקבל שלשום במועצה הארצית, בחתימת גולן, התבקשה הוולנת"ע לבחון שנית את ההמלצה, בטענה שעתיר אום אלחיראן גרים 25% מבני שבט אבו אלקיעאן, ושרובם (75%) גרים בחורה. עוד נטען, שיש בחורה תכנון לאכלוס בני השבט בשכונה 9, שיש בה מגרשים מפותחים ושבהקמתה השקיעה המדינה עשרות מיליוני שקלים, בנוסף לשכונה 12 שהקמתה מאושרת.

בעניין תל ערד כתב גולן שיש לתושבי הכפר פתרונות ביישובים הקיימים והמתוכננים, כסייפה ואלפרעה. "למיטב הבנתנו לא נתנה הוועדה את הדעת כנדרש לעובדה, כי עבור הקבוצות האלה יש מגוון פתרונות קיימים ומתוכננים", כתב גולן. הוא טען שההחלטה תביא לכך שהמדינה תחזור בה מההליכים התכנוניים והתקציביים שהושקעו להסדרת ההתיישבות הפזורה באזור זה.

פניית גולן, שהוא עצמו חבר בוועדה, התקבלה שלשום. כבר אתמול צורפה תוכנית מטרופולין באר שבע לסדר יומה של ישיבת הוולנת"ע, ולדברי מקורות במועצה, עמדת משרד ראש הממשלה התקבלה, וההחלטה הקודמת בעניין הסדרת מעמדם של שני הכפרים בוטלה.

שלושה גופים - המועצה האזורית לכפרים הבלתי מוכרים בנגב, עמותת במקום (מתכננים למען זכויות תכנון), וארגון "עדאלה" - פנו שלשום לוולנת"ע בבקשה שלא לקיים דיון חוזר מיידי, ולאפשר לתושבי הכפרים להשמיע את דברם. במכתב שכתבה בשמם עו"ד סוהאד בשארה לוועדה נטען, כי "פניית משרד רה"מ לחברי הוולנת"ע היא בלתי חוקית, פוגעת בעקרונות שלטון החוק, פוגעת בעצמאות החלטתכם כרשות מוסמכת עצמאית, וכגוף התכנון המקצועי הדן והמחליט בעניין". עוד טענו שקיום הדיון והפיכת ההחלטה, בדיעבד, מרוקנת את הליך ההתנגדויות של הבדווים מתוכן. כעת שוקלים הגופים לפנות לערכאות משפטיות.

במשרד הפנים אישרו אתמול שהתקיים דיון בוולנת"ע, אך לא מסרו פרטים על ההחלטות בעניין מטרופולין באר שבע. לפי התגובה, הדיון התקיים לפי נוהל המועצה הארצית, המאפשר דיון חוזר בתוכנית לבקשת אחד מחברי הוועדה, בנימוק שיש מידע שלא היה בפני הוועדה בדיון קודם. לטענת המשרד, במקרים רבים מתקיים דיון נוסף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ