יאיר אטינגר
יאיר אטינגר

מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, הגיב הערב (שבת) לראשונה להתבטאויותיו של ח"כ הרב חיים אמסלם, ש"מרד" בתנועה, והכתיר אותו בתואר "חסר אמונה בתורה". הרב הגיב לדברים שאמר ח"כ אמסלם במסיבת עיתונאים שכינס השבוע, לפיהם מדיניות "תורתו אומנותו" בציבור החרדי צריכה להיות נחלת בודדים בלבד, והיתר צריכים להתפרנס בכבוד.

"יש שמדברים על הישיבות, אומרים ישיבות זה בשביל תלמידי חכמים גדולים, שיהיו דיינים, שיהיו רבנים. מי שלא מתאים לכך צריך ללכת לעבוד", אמר הרב עובדיה בשיעורו השבועי, מבלי להזכיר את אמסלם בשמו. "כך יש קולות כאלה בחוץ. זה לא קולות של תורה, זה קולות בניגוד לדעת התורה. ממש ניגוד לדעת התורה. אנחנו מאמינים בני מאמינים שהלומד תורה מקיים את העולם". לדברי הרב עובדיה, "כל מי שלומד תורה עושה נחת רוח לקב"ה, אשרי מי שעמלו בתורה, עושה נחת רוח ליוצרו, לא על מנת שיהיה דיין, על מנת שיהיה רב, אלא על מנת שהוא לומד תורה. כל אלה בני הישיבות שמואסים בחיי העולם הזה, ועושים כל חשקם בתורה, למרות שיש להם משפחה גדולה, יושבים בצער, אוכלים לחם צר ומים לחץ, מוסרים את עצמם, מוסרים את החיים שלהם בשביל התורה. צריך לשבח אותם, צריך לפאר אותם. הם מעמידים את העולם, אשרינו שיש אנשים שכאלה... צריכים להתפאר בהם לשמוח בהם לא לדבר עליהם חס ושלום שהם לא עושים טוב".

הרב עובדיה יוסף. תצלום: תומר אפלבאום

עוד הוסיף הרב עובדיה כי זוהי מצווה לתרום כסף לפרנס את עולם הישיבות, וכי כך עשו גם בימי הגמרא. לדבריו, ראשי הישיבות בתקופת התלמוד "היו אחראים לפרנס את כל התלמידים שלהם. לא אמרו להם לכו לעבוד. מי אמר להם דבר כזה? מי שהוא חסר אמונה בתורה שלנו הוא אומר דברים כאלה, אנחנו מאמינים בני מאמינים".

אמסלם התנתק השבוע מסיעת ש"ס, אך הודיע כי יישאר חבר הסיעה בכנסת למרות המאמצים להדיחו. "המנדט שייך - הן חוקית והן מוסרית - לציבור שבחר בי. מפלגה היא רק פלטפורמה, עם ישראל רוצה לראות בי מנהיג", אמר אמסלם במסיבת עיתונאים שכינס בכנסת.

הרב עובדיה יוסף התייחס הערב גם להאשמותיו של אמסלם, לפיהן אנשי ביתו של הרב מונעים ממנו מפגש עם המנהיג הרוחני. "ישנם אנשים טוענים על המשפחה שלי, או על רבי צבי (חקק, עוזרו האישי; י"א), שהם מונעים מלבוא אלי. לא היו דברים מעולם. אני קובע מי בא אלי ומי לא בא אלי. כל מי שרוצה לבוא אלי, יכול לבוא להתפלל, ניפגש יחד. מעולם לא סירבתי לקבל מישהו. אני מקבל בני אדם בסבר פנים יפות מכבד אותם, מחבב אותם... ולא תאמינו יש מגמה מצד רבי צבי או מצד בני ביתי למנוע מאחד להיכנס אלי, לא היו דברים מעולם, שלא תאמינו לאותם בני אדם שפותחים את הפה שלהם בדברים שהם לא נכונים. לא היו דברים מעולם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ