הרפז הועסק בשירות יחידת מודיעין מסווגת בניגוד להוראת ראש אמ"ן

תא"ל דני ארדיטי מונה לחקור את הקשר בין הרפז למערך המודיעין בניגוד להנחיית האלוף פרקש

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עמוס הראל
עמוס הראל

סגן-אלוף (במיל') בועז הרפז, שהודה בזיוף "מסמך גלנט" בניסיון להשפיע על המרוץ לתפקיד הרמטכ"ל הבא, הוחזר ליחידת מודיעין מסווגת - בניגוד גמור להנחיה מפורשת שניתנה על ידי ראש אמ"ן הקודם, האלוף (במיל') אהרן זאבי-פרקש. זו אחת הטענות המרכזיות הנבדקות כעת, הן בידי מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, והן בידי צוות בדיקה פנימי שמינה ראש אמ"ן הנוכחי, האלוף עמוס ידלין.

בראש הצוות הפנימי באמ"ן, שעל הקמתו דווח ב"הארץ" לפני עשרה ימים, עומד תת-אלוף (במיל') דני ארדיטי. ארדיטי, בעבר קצין בכיר בסיירת מטכ"ל וראש מערך המ"מ (מבצעים מיוחדים), שבו שירת בשלב מאוחר יותר גם הרפז עצמו, שימש עד לפני כשנתיים ראש המועצה לביטחון לאומי. ארדיטי התבקש לרכז את עבודת הבדיקה הפנימית באמ"ן, כאיש מילואים, לנוכח החשש בצמרת אמ"ן מהשלכות העובדות שנחשפו בעקבות התפוצצות פרשת המסמך.

לאחר חקירת המשטרה עלו חשדות כי הרפז, אף שלא שובץ לתפקידים רגישים במילואים בשל הסתבכויותיו הקודמות, המשיך לנהל מערכת קשרים מסועפת עם מערך המ"מ, ונחשף לחומר מודיעיני רגיש ביותר. בנוסף, נבדק החשד כי קצינים בכירים במ"מ וביחידות נוספות, קיימו קשרים אסורים עם הרפז. בדיקת היבטים אלה ואחרים מתקיימת במקביל בידי ארדיטי ובידי ראש החטיבה הביטחונית במשרד המבקר, האלוף (במיל') יעקב (מנדי) אור.

לפני כשבע שנים התפוצצה פרשת הרפז הראשונה, שבעקבותיה נאלץ לעזוב את שירות הקבע באמ"ן. מכתב אנונימי שחיבר הרפז נגד ראש אמ"ן אז, האלוף אהרן זאבי-פרקש, הוביל לחקירה שבה התברר בין השאר כי הרפז החזיק מסמכים מסווגים ביותר על מחשב נייד בביתו, בניגוד גמור לכללי ביטחון שדה. עקב הפרשה, הודח הרפז משירות קבע באמ"ן.

עם חשיפת הפרשה הראשונה, ביקשו מפקדי המערך לאפשר להרפז להמשיך לעבוד עמם, בנימוק שהוא היחיד שמכיר את המערכת. זאבי-פרקש סירב לבקשתם. הוא הקציב שלושה חודשים נוספים להכשרת אנשים אחרים למשימה זו, בטרם יופסק הקשר עם הרפז. באחרונה התברר כי העסקת הרפז נמשכה גם לאחר הנחייתו של זאבי-פרקש. כעת נבדק מי הקצינים שאישרו את הקשר עם הרפז.

לצד החקירות המתנהלות באמ"ן ובדיקת המבקר, העוסקת בסוגיות רחבות בהרבה, מגבשים כעת היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, ואנשי פרקליטות המדינה את מסקנותיהם בעקבות ממצאי חקירת המשטרה נגד הרפז בפרשת זיוף המסמך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ