סקר: רוב הפלסטינים בעד שתי מדינות - אך כפתרון זמני בלבד

אבי יששכרוף
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אבי יששכרוף

קרוב לשני שלישים מהפלסטינים תומכים בפתרון שתי המדינות (ישראל ופלסטין), אולם בתנאי שבבוא הזמן יהפכו למדינה אחת - פלסטין. כך עולה מסקר חדש שביצע מכון אמריקאי בראשות סטנלי גרינברג לארגון "הפרויקט הישראלי" (The Israel Project).

עם זאת, מהסקר עולה עוד כי 61% מהפלסטינים תומכים בניהול משא ומתן עם ישראל לפתרון קבע. 54% אף סבורים כי ניתן יהיה להגיע להסכם שלום עם ישראל. 58% טענו כי זהו הזמן למאבק מזוין בישראל, לעומת 36% שאמרו כי זהו הזמן לדו-שיח.

60% מהנשאלים בסקר אמרו כי הם תומכים באופן עקרוני בפתרון שתי המדינות. אולם בשאלה אחרת ציינו 60% כי הם בעד שתי מדינות - בדרך למדינה אחת (59% בגדה ו-63% בעזה). 30% בלבד תמכו בפתרון של שתי מדינות, ישראל ופלסטין, שיישארו זו לצד זו.

59% כלל אינם בטוחים כי ישראל תמשיך להתקיים עוד 25 שנים מהיום כמדינה יהודית. רק 23% הביעו תמיכה ברעיון זכות קיומה של ישראל כביתם הלאומי של היהודים, לעומת 66% שהתנגדו לכך. באותו הסקר הביעו 50% תמיכה בהכרה במדינת ישראל כמדינה יהודית כדי להגיע לפתרון שתי המדינות.

בנוסף, 55% היו רוצים לראות את החוק במדינה הפלסטינית מושתת על השריעה - ההלכה האיסלאמית. רק 35% אמרו כי היו רוצים לראות בחוק האזרחי חוק המדינה.

יחד עם זאת, ניכרות מסקר זה מגמות שעולות גם מסקרים אחרים באחרונה: הפופולריות של פתח ויו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו-מאזן) בעלייה, בעוד זו של החמאס בירידה. הפער הוא כ-22% לטובת הפתח.

אם היו נערכות כעת בחירות לנשיאות ובהן היו מתמודדים מחמוד עבאס מול ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה, היה הראשון מנצח בפער של 13% - על פי הסקר. גם שיעור התמיכה באיראן ובנשיאה מחמוד אחמדינג'אד אינם גבוהים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ