הקפאה או הפקעה

בפעם הבאה שהממשלה תעמוד מהצד כשהמתנחלים ישליכו מבתיהם תושבים פלסטינים בשייח ג'ראח, האמריקאים כבר לא יסתפקו בתשובה המסורתית שמדובר בסכסוך אזרחי-משפטי

עקיבא אלדר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עקיבא אלדר

"אין מצב שניתן לביבי רשיון בנייה במזרח ירושלים", אמר הפקיד האמריקאי בכעס לא מוסתר. "המכתב שלנו לא יזכיר, ולו ברמז, את השם המפורש ?ירושלים'". הקמת מתחם יהודי באזור העיר העתיקה מפריעה לערבים (לא רק לפלסטינים), ולפיכך לאמריקאים, שבעתיים יותר מתוספת של כמה דירות להתנחלות בפאתי רמאללה. מצד שני, הנשיא ברק אובמה הבין שאין סיכוי שבנימין נתניהו יתחייב רשמית להקפיא אפילו לשעה אחת את הבנייה במזרח ירושלים.

ההסדר היחיד שיכול, ביום טוב, להניח את דעתם של כל הצדדים, הוא שקט נדל"ני באזורים נפיצים. למשל, ראש הממשלה יכול לבקש משר הפנים, אלי ישי, להנחות את הפקידים שלו לטפל בתוכניות בנייה של קבלנים יהודים באותו קצב שהם מטפלים בבקשות להיתרי בנייה של קבלנים ערבים.

גם אם נתניהו יבטיח לצנן מעט את תוכניות הבנייה בהר חומה וברמת שמואל, לטובת בניית אמון עם האמריקאים (והפלסטינים?), מזרח ירושלים לא תרד מסדר היום.

הניסיון מלמד שזה הזמן שבו משפחת מוסקוביץ', זו שמניפה את דגל הציונות מחופיה הזהובים של פלורידה, והסניף הירושלמי שלה, נכנסים לטרנס. ימים אחדים לאחר שפג מועד ההקפאה הראשונה, בעיצומו של המו"מ על חידושה, הודיע איש הימין אריה קינג, מקורבם של המוסקוביצ'ים, על תוכנית ליישב עוד עשר משפחות יהודיות בשכונת שייח ג'ראח.

המתנחלים מסתמכים על פסיקת בית המשפט העליון מלפני כמה שבועות, שמאפשרת לפנות את התושבים הפלסטינים שמתגוררים בחלקה המערבי של השכונה. בד בבד עמותות המתנחלים מתכננות להקים מבנים חדשים על קרקעות שנרכשו במאה ה-19 על ידי יהודים.

כשערוצי טלוויזיה מכל העולם ישדרו את המחזה של שוטרים עברים משליכים זקנות פלסטיניות לרחובות בשייח ג'ראח (או סילואן), נתניהו והנשיא שמעון פרס לא יוכלו למחזר את ההסבר ממשבר רמת שלמה, כי "מדובר בשכונה שבכל הסדר תישאר בריבונות ישראל". זאת אף זאת: הם יתקשו להסתתר מאחורי התירוץ "הממשלה אינה יכולה להתערב בסכסוך אזרחי, לא כל שכן בהחלטות של בית המשפט העליון". מקבלי ההחלטות בוושינגטון קראו את חוות הדעת של שני יועצים משפטיים לממשלה, שפסקו כי הדרג המדיני יכול, ואף חייב, למנוע פרובוקציות בירושלים.

הראשון, אליקים רובינשטיין, הסתמך ב-1997 על המלצתו של ראש השב"כ אז, עמי איילון, לפנות את המתנחלים מהמתחם של מוסקוביץ' בראס אל-עמוד, מחשש למהומות במזרח ירושלים.

חוות הדעת שלו, וקצת לחץ מצד ממשל קלינטון, שיכנעו את ראש הממשלה אז, בנימין נתניהו, להוציא את הדיירים מבתיהם. הוא הסביר כי ההחלטה "משרתת את אחדות עיר הקודש, אחדות העם והמשך התהליך המדיני".

כעבור שנתיים חיזק מני מזוז, שהיה אז המשנה ליועץ המשפטי ולימים החליף את רובינשטיין, את חוות הדעת שלו. בעקבות פנייה של עו"ד דני זיידמן, מייסד עמותת "עיר עמים", הדגיש מזוז כי על הדרג המדיני לשמור בידיו את חופש הפעולה המדיני בשלב כה רגיש מבחינה מדינית, "ולמנוע מאדם בודד, וכל שכן אזרח זר, לכבול את ידיה ולהכתיב מהלכים בעלי השלכות מדיניות מרחיקות-לכת".

מזוז לא הסתפק בכך, והצביע על יציאת חירום מהפיגוע שבדרך. הוא כתב שאין זה מתקבל על הדעת שהממשלה מוסמכת להפקיע קרקע לצורכי שימור עתיקות או נטיעת יער, אך אינה מוסמכת להפקיע קרקע משיקולים מדיניים.

המדינה עושה שימוש נדיב בכלי ההפקעה לצורכי ציבור כל אימת שמדובר בהפקעת רכוש פרטי של ערבים במזרח ירושלים לטובת ציבור יהודי, אך מקדשת את הקניין הפרטי כאשר מדובר ברכוש שהיה בבעלות יהודים לפני 1948. לפרקים היא עושה זאת באמצעות חוק נכסי נפקדים, ובמקרים אחרים באמצעות חוק סדרי משטר ומינהל משנת 1970.

יועץ משפטי שלישי, מיכאל בן יאיר, שקדם לרובינשטיין ושמקפיד להשתתף בהפגנות נגד גירוש הפלסטינים משייח ג'ראח, מזכיר ששר האוצר לשעבר יגאל הורוביץ השתמש בכלי הזה לשם השבת מסגד חסן בק לבעליו, הווקף המוסלמי של יפו. בן יאיר מסייע לאנשי "סולידריות שייח ג'ראח" להכין תוכנית מפורטת לפתרון הסוגיה המשפטית/נדל"נית בשייח ג'ראח ובשכונות אחרות במזרח העיר שהימין לוטש אליהן את עיניו. המסמך יראה שאם הממשלה רוצה, היא יכולה למנוע את העוול והאיוולת של סילוק ערבים מבתיהם והתנחלות יהודים תחתם.

כמה שרים, בהם שר בכיר מהליכוד, אמרו לי שאם נתניהו יחליט להפקיע את השטח בשייח ג'ראח, לא יתנגדו. הם מבינים שהמתנחלים פותחים מחדש את תיק 1948 ומחבלים בכך בדרישה להכיר בישראל כמדינה יהודית.

אנשי "סולידריות", שספגו לא פעם מכות מידי השוטרים ואף הושלכו למעצר, מקווים שתושבי שייח ג'ראח יהדפו את השמועה הקונספירטיבית ( שהגיעה לדפי היומון "אל-קודס", שמקורב לרשות הפלסטינית), כי פעילי השלום מבקשים לפנות את המתנחלים מהבתים, כדי לתפוס את מקומם.

מסבירים ישראל

חפשו בגוגל את המשפט Nazi Germany laws against renting property to Jews (חוקי גרמניה הנאצית נגד השכרת נכסים ליהודים), ותמצאו באחד המקומות הראשונים ידיעה מ-20 באוקטובר על העצומה של רבני צפת נגד השכרת דירות לערבים. גאווה לאומית.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ