"עמי אילון, האם לא מוגזם להחרים טקס ממלכתי?"

שיחת היום

אנשיל פפר
שיחת היום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אנשיל פפר
שיחת היום

בתקופה הקצרה יחסית שבה היה אלוף במיל' עמי אילון, מפקד חיל הים וראש השב"כ לשעבר, דמות ציבורית ופוליטית, הספיק לצאת בלא מעט התבטאויות מעוררות מחלוקת. אך ההחלטה שלו השבוע להחרים את האירוע של ארגון יד לבנים למען כל מקבלי עיטורי הגבורה של צה"ל יוצאת דופן, אפילו עבורו.

אילון, שזכה בעיטור הגבוה ביותר שמעניק צה"ל, על לחימתו, ונפצע קשה כלוחם הקומנדו הימי בפשיטה על האי גרין ב-1969 במלחמת ההתשה, החליט להחרים את האירוע במחאה על המשך ישיבתו של גלעד שליט בשבי החמאס. עיטור הגבורה ניתן לפי חוק "על גילוי אומץ לב ולקיחת סיכונים למען הצלת חברים בקרב, או הצלחת המשימה", ולדברי אילון במכתב שכתב ליו"ר יד לבנים, "המנהיגות הביטחונית היום - ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל - איננה לוקחת סיכונים ואינה עושה את כל הנדרש על מנת להציל חייל בקרב. המשך הימצאותו של גלעד בשבי היא התנהלות המנוגדת לערכים עבורם נלחמנו, עבורם הוענק לנו עיטור הגבורה ועליהם חינכנו דורות של לוחמים".

עמי אילון, אתה באמת חושב שהצמרת המדינית-ביטחונית הפקירה את גלעד שליט?

"כן. יש לנו מכבסת מלים, שבה אנחנו מתארים את כל מה שאנחנו עושים ויוצרים מצג שווא שנועד לשכנע את השומע האומלל שהמצב כל כך מורכב ומסובך ומדינת ישראל עושה את כל מה שאפשר והשומע לא יודע מה נכון ומה לא נכון. במיוחד הוא מבין שאין לו כתובת לכעס או למצוקה או לתסכול שאיתם הוא נשאר כתוצאה מהעובדה שארבע שנים וחצי גלעד שליט נמק שם בשבי ואנחנו לא משיבים אותו".

זה לא עניין מסובך באמת?

"אני טוען שבסופו של דבר ההחלטות הן פשוטות. העובדה שהמציאות מורכבת לא אומרת שאי אפשר להחליט. האם אנחנו רוצים להחזיר את גלעד שליט הביתה ולשלם את המחיר או האם אנחנו לא משלמים את המחיר ומשאירים אותו להירקב בשבי עד שייווצרו התנאים. התשובה מאוד פשוטה, ניתן להחזיר אותו מחר הביתה אם אנחנו מוכנים לשחרר מחבלים עם דם על ידיהם ושיש סימן שאלה גדול לגביהם, כמה יהיו מסוכנים אם נשחרר אותם".

מבטיחים לנו כל הזמן שעושים מאמצים גדולים אבל אי אפשר לפרטם לציבור.

"הם לא יודעים משהו שאתה ואני לא יודעים. זה סולם הערכים שלהם ששונה. מומחים אוהבים להסביר לנו שיש מורכבויות, אבל זה לא המצב".

אתה מדבר כאן בשם סולם ערכים צבאי של רעות ו"לא מפקירים לוחם בשטח", אבל זה נכון לשדה הקרב. כשהדברים מגיעים לשולחן הממשלה, מתווספים שיקולים מדיניים נוספים.

"אין ספק שזה לא אותו סט שיקולים. אבל בסופו של דבר, ההחלטות הערכיות שמתקבלות ליד שולחן הממשלה הן אלה שמתורגמות לאותם ערכים שמובילים אנשים לעשות את המעשים שעליהם מקבלים עיטורים. מה מבדיל בין מתאבד שיעי לגיבור? זה הערך שלמענו הוא מסתכן. אנחנו יוצרים פער בלתי נסבל בין ערכים שאליהם אנחנו מטיפים לבין מעשים שאנחנו עושים ביומיום".

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו וגם שר הביטחון אהוד ברק גדלו והתחנכו ביחידה שבה קידשו את ערכי הרעות ואחוות הלוחמים. למה אתה חושב שעכשיו הם לא פועלים על פי ערכים אלו?

"יש דברים שאני לא יכול להסביר לך כי הם מתחום הפסיכולוגיה שזה לא התחום שלי. אבל על פי ההבנה שלי, סולם הערכים שלהם שונה משלי. כראש שב"כ לשעבר, אני מכיר את המחיר לא פחות טוב מראש הממשלה ושר הביטחון ואנחנו מגיעים למסקנות שונות. קטונתי מלתת לך תשובה למה".

תקופתך בפוליטיקה היתה קצרה ולא מוצלחת במיוחד. אולי קל לך לשבת בצד ולמתוח ביקורת כשהמדינאים צריכים לקחת אחריות ולשקול את מכלול השיקולים.

"גם כשישבתי כשר בקבינט, אמרתי את הדברים בצורה מאוד ברורה. רבים מחבריי בקבינט בדיונים פנימיים אמרו את הדברים האלה. חוסר ההצלחה שלי בפוליטיקה הוא לא בגלל שאני לא מבין מורכבויות בתחום המדיני והביטחוני. זה בגלל שאני לא מוכן ולא מסוגל לעשות דברים מסוג אחר בתחום אחר, שאני באמת לא רוצה לדבר עליהם".

למה אתה בא בטענות כלפי המנהיגות הישראלית? בארצות הברית, יש כלל שלפיו לא נושאים ונותנים בכלל על חיילים ואזרחים שנלקחו בשבי.

"אני חולק מכל וכל על הרצון להידמות לארה"ב. אנחנו לא ארה"ב. יש כאלה שמצטערים על זה, אני לחלוטין לא מצר על זה. עם ישראל ומדינת ישראל הביאו לעולם העתיק ולעולם החדש שפה, מורשת, תרבות וערכים שעם כל הכבוד לאמריקאים, הם לא הביאו אותם. אחד הערכים קשור באופן ישיר ליחס לחייל היחיד. בארה"ב אין גיוס חובה. גלעד שליט לא התנדב להיות לוחם בשריון, הוא גויס על פי חוק שמדינת ישראל חוקקה. הוא לא התגייס לקבל שכר. באמריקה הצבא הוא מקצוע לכל דבר ועניין. חלק מהאנשים נהרגים שם כפי שהם נהרגים במקצועות אחרים".

ובכל זאת, להחרים טקס עם בני המשפחות השכולות הוא צעד חריף.

"אני לא בעד להחרים טקסים, זה לא דבר של מה בכך. אבל הייתי בטקס הדלקת נר שמיני של חנוכה עם נעם שליט בירושלים והטקס הזה זעזע אותי, כי אתה רואה שגלעד יושב שם כבר ארבע שנים וחצי ואנשים באמת מוכנים לעבור לסדר היום. כשנעם אמר, אתם מעדיפים גיבורים בארונות ולא יכולים לשחרר אותם חיים, זה עשה לי משהו. שאלתי את עצמי עד כמה אני מוכן להמשיך ללכת עם האמירות האלה. אני נורא נהנה לשבת ולשיר שירים ישראליים, אבל ההתנהגות שלנו בעתיד מוכתבת לא על פי שירי המורשת אלא על פי ההחלטות ושפת הגוף של המנהיגים שלנו".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ