יהודי אוסטריה מוחים על פגישה בין ח"כ איוב קרא לראש הימין הקיצוני, היינץ כריסטיאן שטראכה

ראש הקהילה היהודית שיגר מכתב לנתניהו בו טען כי קרא "תקע סכין בגבם של יהודי אוסטריה"

ברק רביד
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ברק רביד

הקהילה היהודית באוסטריה זועמת על סגן השר איוב קרא על רקע פגישתו בווינה השבוע עם מנהיג תנועת הימין הקיצוני, היינץ כריסטיאן שטראכה, והשבחים שהרעיף עליו במסיבת עיתונאים משותפת. ראש הקהילה היהודית באוסטריה, אריאל מוזיקנט, שיגר מכתב מחאה חריף לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בו טען כי קרא "תקע סכין בגבם של יהודי אוסטריה".

המכתב נשלח ללשכת ראש הממשלה ביום רביעי. מהלשכה נמסר אתמול כי נתניהו עדיין לא קרא את המכתב ויגיב לעניין לאחר שיקבל את המכתב לידיו.

"אני כותב לך כדי לבטא את הכעס העמוק שלי מהתנהגותו של סגן השר איוב קרא, שביקר בווינה בהזמנתה הרשמית של מפלגת הימין הקיצוני האוסטרית - מפלגת החירות - ואף שיבח את בכיריה ואת מצעה", כתב מוזיקנט.

במכתב מציין מוזיקנט כי מדובר במפלגה שנוסדה על ידי אנשי אס-אס ופעילים נאצים ממוצא אוסטרי לאחר מלחמת העולם השנייה. עד לפני כמה שנים עמד בראשה הלאומן הקיצוני יורג היידר. כאשר המפלגה היתה חברה בממשלה אוסטריה לפני כמה שנים, הורידה ישראל את דרג יחסיה עם אוסטריה. "המפלגה פעלה לבטל חקיקה אנטי-נאצית באוסטריה ותמכה במכחישי שואה", הודגש במכתב לנתניהו.

מוזיקנט כתב עוד כי הקהילה היהודית באוסטריה נלחמה בהצלחה במפלגה הזו שנים רבות. "פעולותיו של סגן השר הן תקיעת סכין בגב והן אינן מקובלות", כתב מוזיקנט. "הביקור התבצע ללא תיאום עם משרד החוץ או שגרירות ישראל".

בסוף המכתב פנה מוזיקנט לנתניהו: "איני בעמדה לדרוש שיהיו השלכות למעשיו של סגן השר קרא... אך אנו מרגישים נבגדים ואנו זועמים על התנהגותו. אני רואה בכך בושה לישראל ובגידה ב-65 אלף יהודי אוסטריה שנרצחו בשואה. צר לי שאני נאלץ לכתוב את המכתב הזה".

"סגן השר קרא חצה קו אדום"

גם בקדימה הגיבו היום בזעם לפגישתם של קרא ושטראכה. ח"כ מגלי והבה קרא לנתניהו לגנות לאלתר את סגן השר קרא על פגישתו עם יורשו של יורג היידר ולהתנער מדברי השבח שלו ל"מפלגה שמרבית חבריה ניאו נאצים מוצהרים", כדבריו. והבה הוסיף כי "מדובר בהתנהלות חמורה ומבישה של הימין הקיצוני בליכוד, אשר באטימותו הרבה נותן לגיטימציה במעשיו ובדבריו לימין הקיצוני האוסטרי ובכך לשונאי ישראל. גם אם מדיניות הממשלה הופכת את ישראל למצורעת בעולם אין זה ראוי לנסות ולפגוש בכל מחיר גורמים בינלאומיים ואין לקשור עמם יחסים. סגן השר קרא חצה קו אדום וזלזל ברגשות ובמטען ההיסטורי של הציבור בישראל".

ח"כ ד"ר נחמן שי הגיב גם הוא בחריפות לדבר הפגישה. "סגן השר איוב קרא נוהג כמו פיל בחנות חרסינה", אמר ח"כ שי. "עניני החוץ דורשים מיומנות ונסיון, אבל בהעדר מנהיגות מדינית מתמלא החלל ביוזמות קלוקלות מן הסוג הזה שמסבות נזק כבד לישראל ולעולם היהודי". ח"כ שלמה מולה הצטרף לדברים וקרא לראש הממשלה "לפטר לאלתר את סגן השר קרא".

בפגישתו עם שטראכה השבוע אמר סגן השר קרא כי הוא שותף למאבק בטרור, "ואין דבר בפעולותיו שאינו כשר". קרא בא לווינה ללא כל תיאום עם משרד החוץ וכאשר השגרירות גילתה שהוא עומד להיפגש עם שטראכה, פנה אליו שגריר ישראל אביב שיר-און והתריע בפניו כי מדיניות ישראל היא להחרים את אנשי המפלגה. השגריר ביקש מקרא לא להיפגש עם שטראכה, אך סגן השר התעקש כי "מדובר בידיד ישראל וצריך לשנות את המדיניות כלפיו". לאחר הפגישה ומסיבת העיתונאים המשותפת, התקשר יו"ר הכנסת רובי ריבלין לקרא וביקש ממנו להפסיק את הביקור ולחזור ארצה - אך הוא סירב.

קרא אמר אתמול כי לא ראה כל הוכחות שמדובר במפלגה אנטישמית וכי אנשיה עמדו לצד ישראל לאחר המשט הטורקי לעזה.


ראש הקהילה, מוזיקנט. נתניהו טרם קרא את המכתב

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ