מבצע "עופרת יצוקה" | טורקיה מנסה לקדם תוכנית שתכניס כוח בינלאומי לגבול הרצועה וישראל

ראש ממשלת טורקיה מנהל מסע דילוגים באזור, כדי לשווק תוכנית דו-שלבית לפתרון המשבר בעזה וכדי להתגבר גם על העוינות בין מדינות ערב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עליית המדרגה בפעולת צה"ל בעזה לא הצליחה בינתיים להאיץ את הדיפלומטיה הערבית. מסע הדילוגים שמקיים בימים אלה ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, הביא אותו אתמול לסעודיה. טורקיה מנסה לשווק תוכנית דו-שלבית לפתרון המשבר בעזה, כדי להתגבר גם על העוינות בין מדינות ערב, בקשר למלחמה.

לפי התוכנית הטורקית, בשלב הראשון תחדל האש ולגבול ישראל-עזה ישוגרו כוחות בינלאומיים דוגמת יוניפי"ל, שמסייר בדרום לבנון. טורקיה מוכנה גם לשגר את כוחותיה במסגרת הכוח הבינלאומי. עם יישום הפסקת האש, תחת פיקוח, יחל השלב השני של התוכנית, שבו תתווך טורקיה בין סעודיה, מצרים וסוריה, כדי להשיג פיוס שמטרתו בין היתר להשיג עמדה ערבית מוסכמת ביחס לפיוס בין פתח לחמאס.

בסוף השבוע האשים שר החוץ המצרי, אחמד אבו אל-ריט, את סוריה בדחיית הצעת מצרים להחזיר את השליטה במעבר רפיח לרשות הפלשתינית. פתיחת המעבר היא תנאי הכרחי לקיום הפסקת האש, אבל מצרים חוששת שהעברת השליטה במעבר לחמאס תביא להכרה ערבית ובינלאומית בארגון, ולהעברת האחריות על עזה למצרים. סוריה, מצדה, שואפת להשיג לחמאס הכרה כזאת, שתעניק לה ולאיראן מעמד של בעל השפעה בכל תהליך מדיני שיתקיים בעתיד.

סעודיה מאמצת את עמדת מצרים, שרואה בחמאס את האשם העיקרי במשבר. לשתי המדינות יש חשבון כפול: עם החמאס, על שלא ציית להחלטות ועידת מכה משנת 2007 שנועדה להביא לפיוס בין פתח לחמאס, ושהכשיל את ועידת הפיוס שתוכננה להתקיים בקהיר בחודש נובמבר; ועם סוריה, על שהיא מטרפדת את יוזמת הפיוס.

התוצאה היא שסעודיה ומצרים מתנגדות בינתיים לקיום פסגה ערבית מיוחדת, שתדון במלחמה בעזה, שכן ועידה כזאת עלולה לקבל החלטות שיחייבו את מצרים לפתוח את מעבר רפיח. הדבר, חוששת מצרים, יפטור את ישראל מהאחריות למתרחש ברצועה.

מצרים עדיין מנסה לשכנע את החמאס לקבל הצעה מינימלית, שתכלול נוכחות של כמה פקחים מטעם הרשות הפלשתינית במעבר רפיח, כך שפקחים של האיחוד האירופי - שהוא עצמו מתנה את נוכחות פקחיו בנוכחות של הרשות - יסכימו לבוא למעבר. כך תתאפשר פתיחת מעבר רפיח ומצרים תוכל להשתחרר מהאחריות, ובעיקר מהלחץ הערבי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ