מבצע "עופרת יצוקה" | מפקדי המערכה בעזה: בוגרי האינתיפאדה ולבנון

אלוף הפיקוד התקיף, מפקד הגזרה לשעבר והאוגדונר שנכווה בלבנון: בראש המבצע עומדים בוגרי האינתיפאדה ומלחמת לבנון השנייה

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל

בשביל הקצינים הבכירים המובילים את הפעולה הקרקעית של צה"ל ברצועת עזה, הלחימה שם אינה חוויה חדשה. מרביתם גם אינם דמויות חדשות מבחינת התקשורת הישראלית. רובם נטלו חלק פעיל ולפעמים בולט במבחנים שניצבו לפני צה"ל בשנים האחרונות, ובראשם האינתיפאדה השנייה ומלחמת לבנון השנייה.

מפקד המבצע בדרום הוא אלוף פיקוד הדרום, יואב גלנט. גלנט, אלוף הפיקוד זה יותר משלוש שנים, הוא ותיק הקצינים בגזרה. לאורך כל התקופה עסק בהכנת התוכניות המבצעיות המיושמות עכשיו במבצע "עופרת יצוקה". בישיבות הקבינט והמטכ"ל, בלט גלנט כמי שמטיף להחרפת הלחימה בחמאס, גם בתקופות שישראל העדיפה את המשך הרגיעה.

את מלחמת לבנון עבר גלנט בדרום וכתם כישלונה לא דבק בו. הוא אינו מסתיר את שאיפתו להתקדם לתפקיד סגן הרמטכ"ל. הצלחה במבצע תירשם במידה רבה לזכותו, אבל אלוף הפיקוד גם יודע שכישלון אפשרי "יולבש" עליו. זה מה שקרה לעמיתו, אלוף פיקוד הצפון לשעבר אודי אדם, במלחמה בלבנון.

לצדו בפיקוד משרתים בעת המבצע גם האלוף במילואים יום-טוב סמיה, אלוף פיקוד דרום בתחילת האינתיפאדה השנייה, המשמש כסגנו של גלנט בחירום, ותת-אלוף משה (צ'יקו) תמיר, עד לאחרונה מפקד אוגדת עזה, כעוזרו של האלוף.

מפקד אוגדת עזה, שכל החטיבות הלוחמות ברצועה כפופות לו כעת, הוא תא"ל אייל אייזנברג. אייזנברג נכנס לתפקיד רק לפני כחודש וחצי. ההחלטה על מינויו לוותה בביקורת, עקב תפקודו בלבנון.

אייזנברג שימש שם כמפקד אוגדת עלית במילואים, עוצבת האש, שלא הצטיינה בלחימה. בתקרית הבולטת בגזרת האוגדה נהרגו תשעה צנחני מילואים מאש טילים נגד טנקים בכפר דבל. חילוץ הנפגעים לווה בקשיים רבים. ביקורת נמתחה גם על ההישגים הקלושים של האוגדה, בעיקר בהתחשב באופי הכשרתה והאמצעים שעמדו לרשותה.

מנגד אומרים במטכ"ל שאייזנברג מביא עמו ניסיון יוצא דופן, דווקא משום שחווה את לבנון ועסק בשיקום עוצבת האש לאחר המלחמה. אייזנברג שונה מאוד בסגנונו מקודמו, תמיר. ייתכן שדווקא הקו הזהיר והמחושב שלו מתאים ללחימה המתפתחת.

עם מפקדי הכוחות הפועלים בשטח נמנים מפקד חטיבת הצנחנים, אל"מ הרצי הלוי, מח"ט גולני, אל"מ אבי פלד, מח"ט גבעתי אל"מ אילן מלכא ומפקד חטיבת השריון 401, אל"מ יגאל סלוביק. איש מהארבעה לא השתתף במלחמה בלבנון, אבל כולם בוגרי הלחימה בשטחים.

הוותיק שבהם, הלוי בן ה-41, משמש כשנתיים כמח"ט הצנחנים. בעבר היה מפקד סיירת מטכ"ל. פלד בן ה-39 היה מפקד החטיבה המרחבית בדרום הרצועה. בין השאר, שירת שם בתקופת ההתנתקות. בעת כהונתו אירעה גם חטיפת גלעד שליט.

מלכא פיקד על המבצע הגדול הקודם ברצועה, "חורף חם" של גבעתי, במארס האחרון. סלוביק מונה לתפקידו לפני כחצי שנה. החטיבה שלו התפרסמה בלבנון בזכות מספר גדול של צל"שים למפקדים ולחיילים, אך גם בגלל הקרב רב הנפגעים בסלוקי.

לקח אחד בולט של לבנון כבר ניכר בשטח: המח"טים נכנסו שלשום עם כוחותיהם לרצועה ולא נשארו מאחור, בחמ"לים, בין מסכי ה"פלזמה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ