חטיבת גולני בגזרת הלחימה הקשה ביותר

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עמוס הראל
עמוס הראל

במוקד הלחימה ברצועת עזה ביומיים האחרונים עומדת חטיבת גולני. החטיבה פועלת בגזרה שבה נתקל צה"ל עד כה בהתנגדות הקשה ביותר מצד החמאס - מזרח העיר עזה. שלשום נהרג חייל בפלוגת ההנדסה של החטיבה, סמ"ר דביר עמנואלוף, ובשבוע שעבר נהרג נגד חימוש מגדוד 13 בחטיבה, רס"ב לוטפי נסראלדין. יותר מעשרה חיילים בחטיבה נפצעו בקרבות.

זו לא הפעם הראשונה שגולני עומדת במרכז הלחימה בשנים האחרונות. החטיבה נשאה בחלק גדול של הנטל בלחימה גם בעת האינתיפאדה השנייה וגם במלחמת לבנון השנייה. מ-2003 ואילך השתלבה גולני גם בלחימה בטרור הפלשתיני ברצועת עזה, משימה שקודם לכן הוטלה בעיקר על כתפי חטיבת גבעתי. אף שגולני כפופה לפיקוד הצפון, במקרה של הסלמה היא מועברת לגזרה הרלוונטית.

גולני מילאה תפקיד מרכזי במבצע "חומת מגן" בגדה המערבית באפריל 2002 במסגרת האינתיפאדה השנייה. פעולות גולני במחנה הפליטים ג'נין ובמחנה הפליטים של טול-כרם הביאו להרג מספר רב של מבוקשים. כיוון שהסתיימו באבידות מועטות לצה"ל, הן נסכו ביטחון בצמרת המדינית ובצה"ל והוליכו להחלטה לכיבוש ערי הגדה ב"חומת מגן".

בשנות האינתיפאדה פיקדו על החטיבה המח"טים תא"ל (מיל') שמואל זכאי ותא"ל משה (צ'יקו) תמיר. בפיקודו של תא"ל (מיל') ארז צוקרמן שהחליף את תמיר, השתתפה החטיבה בפינוי גוש קטיף במסגרת ההתנתקות ב-2005.

המח"ט הבא, אל"מ תמיר ידעי, פיקד על גולני במלחמת לבנון השנייה. החטיבה השתתפה בקרבות קשים עם חיזבאללה בכפר מרון א-ראס (יחידת אגוז) ובעיירה בינת-ג'בייל (גדוד 51) וספגה בשניהם 14 הרוגים. כמו ב"חומת מגן", מדובר היה בלחימה בשטחים אורבניים צפופים, תוך גילויי אומץ רבים מצד חיילים ומפקדים. בלבנון, במיוחד, זכו חיילי גולני לצל"שים רבים.

לגולני יש תדמית מורכבת בצבא. מצד אחד, היא ידועה כחטיבה שמסתבכת לא פעם בבעיות משמעת ושערוריות התנהגות, ממרידות של רובאים ועד מקרי התעללות בפלשתינאים. מנגד, בכל פעם שבפני צה"ל עומדת משימה שכרוכה בנחישות, בעקשנות וברוח לחימה, המפקדים הבכירים נוטים לשבץ את גולני בין היחידות הראשונות. המח"ט לשעבר תמיר נהג להשוות את החטיבה לכלב רוטוויילר, שבימי שגרה מוטב להחזיק בשרשרת, אבל במלחמה היית רוצה אותו לצדך.

מפקד החטיבה הנוכחי, אל"מ אבי פלד, נכנס לתפקידו לפני חודשים אחדים. פלד עשה את רוב שנות שירותו, עד הנסיגה במאי 2000, בדרום לבנון. מאז, שירת בעיקר בשטחים. הוא שימש מפקד גדוד 51 בתחילת האינתיפאדה (בין השאר, שהה עם הגדוד כמעט שנה בהתנחלות נצרים), כסמח"ט גולני וכמפקד יחידת אגוז. כסמח"ט, במבצע "חומת מגן", נפצע קל בפיגוע של מחבל מתאבד שניסה לפגוע בחפ"ק החטיבתי במחנה הפליטים ג'נין. הוא מכיר היטב גם את הרצועה, בה שימש מפקד חטיבה מרחבית בתקופת ההתנתקות. מהכניסה לרצועה, פלד נמצא שם כל הזמן. גם כחלק מהלקחים של מלחמת לבנון השנייה, שבה חלק מהמח"טים "נתקעו עם הפלזמות מאחור", וגם בגלל אופיו של פלד ומהדרך שבה הוא רואה את תפקידו.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ