מבצע "עופרת יצוקה" | צה"ל מגביר את ההפצצות כדי להגן על חייליו

"כשאנחנו חושדים שבבית פלשתיני מסתתר מחבל, יורים אליו טיל ואחר כך שני פגזי טנקים ואחר כך נכנס דחפור בקיר. זה משאיר הרס אבל מונע פגיעה בחיי חיילים", סיפר קצין מהרצועה

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

קצין בכיר הנמצא בתוך הרצועה, אמר אתמול בשיחה בטלפון מוצפן עם עיתונאים, כי צה"ל מפעיל עוצמת אש אדירה בקרבות בשטח הבנוי ברצועה, כדי להגן על חיי החיילים. הקצין אמר כי פעולת הכוחות משאירה נזק גדול מאוד בשטח, לא רק ביעדי חמאס אלא גם בתשתיות אזרחיות. "יידרשו הרבה שנים כדי להחזיר את האזור הזה למה שהיה כאן קודם", אמר. "כשאנחנו חושדים שבבית פלשתיני מסתתר מחבל, יורים אליו טיל ואחר כך שני פגזי טנקים ואחר כך נכנס דחפור בקיר. זה משאיר הרס אבל מונע פגיעה בחיי חיילים".

הקצין אמר כי הכוחות בפיקודו החלו את כיבוש השטח בהתקפה חזקה בכל המרחב שעליו הופקדו. "אני מקווה שעד מחר בבוקר (היום) נסיים את טיהור האזור", הוסיף. לדבריו, "נכנסו לעזה כמו במלחמה ולא כמו בפעולת ביטחון שוטף. החמאס נמנע מלבוא עמנו במגע צבאי מסודר בגלל עוצמת האש שהופעלה כשנכנסנו. זה יצר שוק ראשוני אצלם ופורר את ההתנגדות המסודרת. איננו רואים כאן גדודים או פלוגות הלוחמים נגדנו, אלא כיסי התנגדות קטנים יותר".

הלוחמים עוסקים כעת בסריקות במנהרות ובבתים. בחלק גדול מהבתים, בעיקר כאלה של פעילים מבצעיים בחמאס, נחשפו מנהרות מילוט ומחסנים גדולים של אמצעי לחימה. בין היתר, נחשפו מטעני קלע גדולים, רובים, מטולי טילים נגד טנקים ואף אופנועי שטח, שכנראה יועדו לביצוע תוכניות חטיפה. במספר מקומות נחשפו מנהרות שנועדו כנראה לפיגועי חטיפה.

לדברי הקצין הבכיר, באזור שבו פעלו אנשיו ניכרת בריחה המונית של אזרחים. "ראינו בתים שבהם הושארו ארוחות בלי שהספיקו לאכול אותן. אנחנו רואים טורים של נשים וילדים עם דגלים לבנים וכמובן נותנים להם לעבור לכיוון העיר עזה. מצד שני, בכל שעתיים מגיעה התרעה מודיעינית על מחבלת מתאבדת באזור, כך שברור שהחיילים רואים גם בשיירה כזו איום מוחשי".

המפקדים בשטח מדווחים על תקריות רבות, המעידות כי החמאס התכונן למערכה זמן רב. באחת הגזרות נכנסו חיילי פלוגה של גבעתי לישון בתוך מבנה של בית ספר. בבוקר, כשאחד החיילים יצא מהבניין כדי להטיל את מימיו, כמעט ומעד על פתיל רועם שנמתח מהבניין לעבר בית סמוך. בתקרית אחרת נכנס מחבל לבוש בגדים מנומרים לתוך חצר בית שבו שהו חיילי צנחנים. הם חשבו תחילה שמדובר בחייל מהיחידה לסילוק פצצות, ורק כשלא ענה לפנייתם בעברית הבינו שמדובר במחבל. התפתח קרב מטווח קצר שבו נהרג המחבל, ללא נפגעים לכוחותינו. בבית הוטמנה זירת מטענים, שהוסתרה מאחורי פסנתר. המטענים פוצצו באופן מבוקר והחיילים לא נפגעו. בכמה מקרים אחרים הרגו חיילי צנחנים וגולני מחבלים מתאבדים שניסו להתקרב אל הכוחות כשעל גופם מטעני חבלה.

חלק ניכר מהפעולה הקרקעית של צה"ל מתנהל בחלקה הצפוני של הרצועה, באזור שממנו שוגרו עד כה מרבית הקטיושות לטווח ארוך יותר, לעבר באר שבע, אשדוד ויבנה. כניסת הכוחות לשטח כבר צמצמו במידה מסוימת את הירי מאזורים אלה וחוליות השיגור נדחקו מעט לאחור, אולם ממשיכות בירי. הקצין שיבח את שיתוף הפעולה בין כוחות הקרקע לחיל האוויר ואמר כי מורגשת נכונות גדולה של חיל האוויר לסייע לכוחות בשטח.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ