עופרת יצוקה | החמאס מנצל את הלחימה כדי לדכא אנשי פתח ולחסל משת"פים

תושבים בעזה טוענים שנרצחו בין 40 ל-80 איש. לטענת החמאס, ננקטו צעדי דיכוי רק נגד אנשי פתח ששמחו על תקיפות ישראל

עמירה הס
עמירה הס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עמירה הס
עמירה הס

מתחילת ההתקפה האווירית על רצועת עזה, החמאס ברצועה נוקט צעדי דיכוי נגד גורמים המסכנים לדעתו את ההתנגדות למתקפה הישראלית, את שלטונו ואת המורל הציבורי. מטרותיו הם אנשי פתח, מורשעים או חשודים בשיתוף פעולה עם ישראל וכן עבריינים "רגילים". תושב עזה הגדיר זאת: "החמאס שולט ביד ברזל גם עכשיו". ברצועה מדברים על בין 40 ל-80 נרצחים אך לא ניתן לאמת את המידע. בין השיטות להפחיד את אנשי הפתח - החרמת טלפונים סלולריים, מעצרי בית, מכות וירי ברגליים.

מאז שבת 27 בדצמבר, אנשי החמאס הוציאו להורג אנשים שהם הגדירו כמשתפי פעולה. כך מאשרים גם גורמים בארגון, אם כי נתונים מדויקים לא נמסרו. על פי אותם גורמים, המוצאים להורג הם מי שהודו שהמידע שמסרו לשב"כ הוביל להריגת פלשתינאים, או מי שכבר נדונו למוות בבית משפט צבאי פלשתיני אך ביצוע גזר הדין הושהה מסיבות שונות. גורמים עצמאיים אומרים כי בין ההרוגים יש גם מי שלא היו ידועים בציבור כחשודים בשיתוף פעולה, ואחרים שנחשדו מזמן או נעצרו ושוחררו.

המספרים שננקבים נעים בין 40 ל-80 נרצחים, אך בתנאים השוררים כיום - של דרכים מופגזות, פחד לצאת לרחובות, השבתת עבודתם הסדירה של המוסדות ותקשורת קורסת - אין דרך לאמת את המספרים או את זהות ההרוגים. ההוצאות להורג נעשות בחשאי. ברפיח, למשל, לפחות כמה מההוצאות להורג נעשו במכולה שהוצבה באזור שבו היתה ההתנחלות רפיח-ים. קרובי הנרצח הוזמנו לקחת את הגופה.

גם בתנאים הנוכחיים החמאס המשיך לבצע מעצרים - אם של חשודים כעבריינים או של אנשי פתח (שהיו עצורים ערב ההתקפה וברחו מבית המעצר עם תחילת ההפצצות). אף אחד אינו יודע היכן מוחזקים העצורים.

האיומים נגד אנשי הפתח לובשים כמה צורות. יש אומרים שכמה מאנשי הפתח נרצחו, ושהחמאס כלל אותם ברשימת "משתפי פעולה". שיטות הדיכוי הנפוצות נגד הפתח, לפי דיווחים של גורמים עצמאיים וגורמים בפתח, הם החרמת הטלפונים הסלולריים של פעילים, מכות, מעצר בית וירי ברגליים.

בפתח טוענים שמדובר במדיניות מגבוה המכוונת נגד הפתח כתנועה. מקור במשרד הפנים של החמאס אמר ל"הארץ" שהצעדים השונים ננקטו רק נגד אנשי פתח שגילו שמחה על התקפות ישראל ואף נמצא ש"חילקו סוכריות" ברחובות, עם תחילת ההתקפות האוויריות. גורם בלתי תלוי העוקב אחר המתרחש מתרשם, על סמך המידע שהגיע אליו ממקורות שונים, שטענת החמאס נכונה.

לטענת אנשי הפתח, ביום חמישי שעבר חולקו לאנשים בארגון הודעות כתובות מטעם מנגנון ביטחון הפנים (שכפוף לשר הפנים, סעיד א-סיאם) - הכופות עליהם מעצר בית ל-48 שעות. תושב שאינו תומך בפתח או בחמאס אמר שלשום ל"הארץ" כי לעשרות חברי פתח נמסר בעל פה שאסור להם לצאת מהבית בין שבע בערב לשבע בבוקר. מקור בחמאס טען שאין צו כולל למעצר בית ושמדובר בפברוק, אך ציין שננקט צעד כזה נגד אנשים מסוימים.

חברי פתח בגדה ואתרי אינטרנט המזוהים עמו מפיצים מידע מפורט על הפגיעות באנשי פתח. גם שמותיהם של המותקפים נמסרים. שלשום התפרסמה באתר "פלשתין פרס" ידיעה שחמושי החמאס הרגו אדם מבוגר בשכונת שייח רדואן בעזה ופצעו כמה מבני משפחתו. לפי ידיעה זו, בנו הוא פעיל פתח שאנשי החמאס תקפו משום שלא ציית להוראת מעצר הבית. בני המשפחה הגנו עליו, ואז נורו. לא היתה דרך לאמת או להפריך ידיעה זו. לפני ההתקפה, רשויות החמאס נהגו לעצור מדי פעם עיתונאים שדיווחו לאתרים המזוהים עם הפתח, בטענה שפרסמו ידיעות שקריות שנועדו להסית נגד החמאס.

עוד לפני המתקפה, בחמאס הביעו את החשד שישנם גורמים בפתח שעלולים לסייע לצבא הישראלי בדרכים שונות במקרה שיתקיף את הרצועה, וזאת כדי לשוב לשלטון. צעדי הדיכוי נועדו, לפי החמאס, למנוע את שיתוף הפעולה והסיוע לאויב.

לפי טענה אחרת, אנשי הביטחון של החמאס שלבושים בבגדים אזרחיים, אף גילחו את זקניהם כדי לא למשוך תשומת לב ומסתובבים בין האנשים כדי לעקוב אחר מעשים, תגובות ודברים שנאמרים.

החמאס פועלים גם נגד עבריינות אזרחית. מיד בימים הראשונים למתקפה הם הזהירו סוחרים שלא יעלו מחירי סחורות. בעבר, כל מתקפה צבאית ומצב חירום היו מובילים לעליות מחירים, ואנשים חשדו שהדבר נעשה לא משום סגירת המעברים אלא משום תאוות בצע. הם גם מבטיחים שלא יהיו מעשי שוד. עד ראייה סיפר ששוטר בבגדים אזרחיים וחמוש באקדח "צץ ממקום כלשהו" ותפס אדם שגנב מחשבים מחנות בבניין שניזוק בהפגזה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ