ניר חסון
יואב שטרן
ניר חסון
יואב שטרן

פלשתינאים ופעילי שמאל ישראלים טוענים כי בחסות המבצע בעזה הכניס שוב צה"ל לשימוש נשק חם נגד המפגינים בגדה: רובה טוטו (בקוטר 0.22 אינץ') של חברת רוגר. זאת למרות שבימי אינתיפאדת אל אקצה הוחלט בעקבות כמה מקרי מוות של פלשתינאים, חלקם נערים וילדים, להפסיק את השימוש בו כאמצעי לפיזור הפגנות.

בעקבות מקרי המוות, החליט בדצמבר 2001 הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף מנחם פינקלשטיין, כי יש לראות ברובה שהופעל אז על ידי צה"ל כנגד מפגינים ומיידי אבנים פלשתינאים בשטחים, כנשק חם לכל דבר.

הרובה, שיורה תחמושת רגילה אך בקוטר קטן, משמש צלפים לירי על פלג הגוף התחתון של המפגינים. ביום שישי האחרון נורו ונפצעו מהנשק שמונה מפגינים פלשתינאים, כולם נפצעו קל ברגליהם. ארבעה מפגינים נפצעו בכפר ג'ויס, שניים בכפר נעלין ושניים בבודרוס. "מעולם לא ראינו שימוש בנשק הזה עד היום, החיילים משתמשים בו כנשק לפיזור הפגנות ולא במקרה של סכנת חיים, הם יורים מטווח רחוק בהרבה מטווח זריקת האבנים", אמר פעיל השמאל יונתן פולק.

תושב הגדה שנפצע סיפר אתמול ל"הארץ": "היינו בתהלוכת הזדהות עם תושבי עזה, כשיצאנו מהכפר לכיוון גדר ההפרדה החיילים ירו עלינו. הנשק הזה כמעט ולא משמיע קול. נפגעתי משלושה כדורים ברגל ולא ירד לי דם. הרופאים אמרו שאין טיפול, רק חבשו לי את הרגל. אני סובל מכאבים ולא יכול ללכת". אותו מפגין סיפר שחברו שנורה באותו נשק נפצע באורח קשה יותר ודימם רבות מפצע.

גורם בצה"ל טען אתמול שהרוגר קטלני פחות וגורם לפחות נזק מכדור גומי. "ההפגנות האלו יכולות להיות מאוד אלימות, המטרה היא לעשות כמה שפחות נזק כדי להרגיע את הרוחות", אמר הגורם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ