מבצע "עופרת יצוקה" | ברמאללה האדישות גוברת על ההזדהות עם עזה

בגדה בוטלו הפגנות התמיכה בתושבי הרצועה בגלל מחסור במפגינים

אבי יששכרוף
רמאללה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף
רמאללה

שקט ברמאללה. בכניסה הצפונית לעיר, לא הרחק מהקניון, החלה לפעול מזרקה חדשה ומטופחת. סמוך אליה נתלה שלט באנגלית: - Gaza under fire עזה תחת אש. אך נדמה שמעולם לא הייתה עזה רחוקה כל כך, בעוד תל אביב נראית קרובה מתמיד. כמעט כבכל יום נקבעה לשעה אחת בצהריים עוד תהלוכה שאמורה הייתה לצאת מכיכר מנרה במרכז העיר, להבעת תמיכה והזדהות עם תושבי הרצועה. בימים האחרונים הלך ופחת מספר המשתתפים באירועי המחאה ואתמול כבר בוטלה ההפגנה בגלל מחסור במפגינים. עשרות גברים ישבו בבתי הקפה הסמוכים לכיכר ושיחקו בקלפים. ברקע דלקה הטלוויזיה וממנה בקעו קולותיהם של כתבי אל-ג'זירה, המדווחים ללא הפסק על המתרחש ברצועה. אך גם הדיווחים הדרמטיים לא עצרו לרגע את שחקני הקלפים ממלאכתם. מדי פעם הציץ אחד מהם במסך וחזר לעיסוקו.

המשרדים של אל-ג'זירה משקיפים אל כיכר מנרה. מנהל הערוץ ברשות ובישראל ווליד אל-עומארי, מסביר כי "תושבי רמאללה ממלאים את בתי הקפה, המסעדות, רואים אל-ג'זירה, מקללים את המצב, כועסים ואז ממשיכים בענייניהם". אל-עומארי מסביר כי השקט ברחבי הגדה לנוכח המתרחש בעזה, נובע בעיקר מהאכזבה והתסכול מההנהגה של שני הארגונים, החמאס והפתח. "תושבי הגדה הפסידו הרבה במהלך האינתיפאדה האחרונה, אך לא ראו הישגים. הם חוששים מעוד הפסדים בעיקר לנוכח משבר האמון בין הרחוב הפלשתיני והנהגתו".

הוא נמנע מלהאשים את הרשות בדיכוי הפגנות המחאה, טענה שנשמעת מפי לא מעט מעמיתיו. "הרשות הפלשתינית אינה מונעת מאנשים להפגין, היא עוצרת אותם מלהגיע לנקודות חיכוך ולהניף דגלים שאינם דגלי פלשתין. יש כרגע מצב של ייאוש לנוכח המחלוקות הפנים-פלשתיניות אבל אסור לטעות. בשנות ה-80 הייאוש היה גדול עוד יותר לנוכח הוואקום המנהיגותי, ובכל זאת האינתיפאדה הראשונה פרצה".

מתחת לבניין אל-ג'זירה הוקם אוהל הזדהות עם תושבי הרצועה. משרד הנוער והספורט של הרשות הקים אוהלים כאלה בכל רחבי הגדה, בניסיון אולי לתעל את ההזדהות של האנשים עם עזה לערוצים לא אלימים. למקום הביאו תושבי העיר מוצרים שונים שיועברו בתיאום עם ישראל לרצועה: שמיכות, בגדים, מוצרי מזון, תרופות ועוד. במקום לא ניכרת תכונה יוצאת דופן. עלון עם הסיסמה: "מולדת אחת, עם אחד, כולנו עזה" מחולק לעוברים ושבים.

אך קשה שלא להתרשם שהאדישות היחסית של הפלשתינאים בגדה נובעת מכמה סיבות שהציבור אינו אוהב להזכירן, בוודאי שלא בימים שכאלה: ראשית, הפערים ההיסטוריים בין תושבי הגדה ותושבי הרצועה. אנשי רמאללה והערים האחרות בגדה, הסתכלו תמיד בהתנשאות על אחיהם מעזה. שנית, ההפיכה שעשה החמאס ברצועה לפני כשנה וחצי, הותירה לא מעט צלקות. לראות אזרחים פלשתינאים תמימים נהרגים בהפצצות זה עצוב, אך מבחינת לא מעט מתומכי הפתח, החמאס אחראי למצב הזה. לדברי מוחמד, איש עסקים בן 46, האדישות נובעת מסיבה נוספת: "אנחנו חוששים לראות שוב את הטנקים מחוץ לבית".

בתוך השקט היחסי הזה נשמעים גם הרבה קולות נגד יו"ר הרשות הפלשתינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) והפתח. אחד הסקרים שנערכו בימים האחרונים בשטחים, הצביע על צניחה דרמטית בכוחו של הפתח. גם פעולתם האלימה של כוחות הביטחון הפלשתיניים נגד מפגינים המזוהים עם החמאס, בעיקר ביום שישי שעבר בעיר, הגבירה את הביקורת נגד עבאס. יו"ר הרשות מואשם כי הוא ואנשיו משתפים פעולה עם ישראל, בזמן מלחמה המתנהלת נגדה.

שיתוף הפעולה הביטחוני בין ישראל לרשות אכן נמשך במלוא המרץ וזו גם אחת הסיבות לרגיעה היחסית בגדה. אמנם מאז תחילת הלחימה נרשמה עלייה באירועי הפרות הסדר, אך ניסיונות הפיגועים אינם רבים. אינתיפאדה שלישית, ככל הנראה, לא תפרוץ כאן בקרוב, הרבה בזכות הרשות הפלשתינית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ