עופרת יצוקה | הפליטים הפלשתינאים רוצים לברוח מההפצצות, אך חרדים שישראל לא תאפשר חזרתם

הדילמה של הפעילים הפלשתינאים והארגונים ההומניטריים: הפעלת לחץ על מצרים לפתיחת מעבר רפיח ולקליטת העקורים, מול חשש כבד שישראל תשתלט על אזורים שיינטשו ותמנע שובם בתום פעולת צה"ל

עמירה הס
עמירה הס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עמירה הס
עמירה הס

בקרב פעילים בארגונים בינלאומיים הפועלים בשטחים הכבושים עולה בימים האחרונים השאלה אם ללחוץ על מצרים לפתוח את מעבר רפיח כדי לאפשר לאזרחים פלשתינאים להימלט מסכנת המוות. הסיבה העיקרית להיסוס אם להעלות בקשה זו באופן רשמי היא החשש שישראל לא תאפשר את שובם של הפליטים החדשים ותשתלט על אזורי השוליים הרחבים והמיושבים בדלילות יחסית ברצועת עזה. פעילי אש"ף ברמאללה הביעו חשש דומה, כשהתייחסו בביקורתיות לדרישה המושמעת במדינות ערב שמצרים תפתח את מעבר רפיח, ללא הגבלה.

מצד שני, החשש שעוד אזרחים ייהרגו - גדול. בארגונים הומניטריים משוכנעים שבמצב כזה, העדיפות העליונה היא הצלת חיי אדם. מתחילת המתקפה הישראלית, הדגישו נציגי הארגונים הבינלאומיים שלאוכלוסייה האזרחית בעזה אין כל מקום מקלט בטוח מההתקפות הישראליות. רוב הארגונים עוקבים מקרוב אחר עשרות אלפי העקורים, שמספרם מתרבה מיום ליום, ושבתיהם ושכונות מגוריהם נהרסו ונהרסים.

כ-30 אלף עקורים כבר מצאו מקלט "במרכזי הערים", כלשון הכרוזים שפיזר צה"ל בעשרות אלפי עותקים מעל שכונות מגורים בעזה - "למען שלומכם נבקשכם לפנות את אזור מגוריכם ולעבור אל מרכזי הערים". רבים תפסו מחסה בבתי ספר של אונרוו"א ברחבי הרצועה. עוד עשרות אלפים - ההערכות השמרניות מדברות על 50 אלף, והמספרים גדלים מדי יום - מתגוררים אצל קרוביהם וחבריהם. לפי כמה עדויות, יש עקורים שנפגעו ואפילו נהרגו לאחר שגם מקום המקלט שלהם נפגע מירי סמוך של צה"ל. מדיווחים עולה שבעת המנוסה מהשכונות שצה"ל מתקדם אליהן כדי להורסן, הורים רבים איבדו את ילדיהם בתנאי הבהלה שנוצרו. רבים מהעקורים, בני אותה משפחה - מפוזרים במקומות מקלט שונים, ומתקשים לשמור על קשר אלה עם אלה.

ברצועה מדווחים על מצוקת צפיפות גדולה שנוצרה בבתים, בשל עקירתם של עשרות האלפים מבתיהם. תנאי הצפיפות מסוכנים במיוחד בעטיו של המצב הסניטרי הכללי המידרדר והולך - הצפות ביוב ברחובות, אשפה שאין מפנים, העדר מים זורמים ברוב הבתים והפסקות חשמל ממושכות, ומשום קשיי הגישה למזון ראוי ולתרופות. החשש מהתפרצות מחלות גדול.

גם לכשתפסיק ישראל את מתקפתה, לעשרות אלפי אנשים לא יהיה לאן לחזור, משום שבתיהם נהרסו. בקרב עובדים בארגונים בינלאומיים שורר חשש שישראל תשתלט על כל האזורים החקלאיים שמהם גורשו אלפי אנשים, ולא תתיר את שובם. מה שמחזק את חששם הוא העתק מידיעה בג'רוזלם פוסט, שמסתובב ביניהם בימים האחרונים. הידיעה, מ-11 בנובמבר 2008, מסתמכת על דיווח בגלי צה"ל, ולפיה שר המשפטים דניאל פרידמן וסגן רה"מ חיים רמון מכינים במשותף הצעה שצה"ל יפנה את כל תושבי הכפרים בעזה, שלדבריהם משמשים קרקע שיגור של רקטות לעבר ישראל. לפי הצעה זו, אחרי עקירת תושבי הכפרים כל הבתים ייהרסו בירי טנקים. העיתון ציטט את ידיעת גלי צה"ל ומסר שאם תיושם ההצעה הצבא יודיע מראש לאזרחים שעליהם לפנות את בתיהם.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ