עופרת יצוקה | מזכ"ל האו"ם באן קי-מון: הפסקת האש תלויה בעיקר ברצון הישראלי

במסיבת עיתונאים עם שרת החוץ בת"א גינה מזכ"ל האו"ם את ירי הרקטות אך אמר שהסבל של תושבי עזה מחייב הפסקת אש ארוכת טווח

ברק רביד
ברק רביד
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ברק רביד
ברק רביד

מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, אמר היום (חמישי) במסיבת עיתונאים משותפת עם שרת החוץ ציפי לבני בתל אביב, כי מפגישותיו עם מנהיגי מצרים, ירדן וישראל הוא קיבל רושם שניתן להגיע להפסקת אש ברצועת עזה בקרוב. "כמה מהאלמנטים הנחוצים להפסקת אש קיימים, אך זה תלוי בעיקר ברצון המדיני של הצד הישראלי", אמר.

לפני הפגישה עם לבני עודכן באן לגבי פגיעת מטוסי חיל האוויר במתקן של האו"ם ברצועת עזה. בתקיפה, הרביעית במספר מתחילת הלחימה, נפצעו שלושה מעובדי האו"ם בעזה. מזכ"ל האו"ם שהיה במכוניתו בדרכו לפגישה עם לבני, התקשר לשר הביטחון אהוד ברק וביקש הבהרות לפגיעה באנשי האו"ם. באן הביע כעס ודרש הסברים, ובתגובה התנצל ברק ואמר שמדובר בטעות ולא בהתקפה מכוונת והוסיף כי ישראל לוקחת את הנושא ברצינות רבה ותוודא שמקרים כאלו לא יחזרו על עצמם.

במסיבת העיתונאים, גינה באן את ירי רקטות הקסאם על יישובי הנגב המערבי אך אמר כי גם הפלשתינאים סובלים מהלחימה. "הסבל ברצועת עזה הוא בלתי נסבל, לכן אני קורא להפסקת אש ארוכת טווח שתכובד על ידי שני הצדדים. המבצע הישראלי צריך להסתיים וכך גם ירי הטילים מעזה". המזכ"ל ציין כי אסור לחזור לסטטוס-קוו שהיה לפני המבצע. "יש להבטיח הפסקה של אספקת נשק לארגוני הטרור, לחדש המשא ומתן לשחרור גלעד שליט, לפתוח מעברי הגבול בין עזה לישראל ומצרים ולאחד מחדש בין הגדה לרצועה".

באן ציין, כי ברצועה יש משבר הומניטרי חריף ואמר שאזרחים רבים נפגעו. "יש להפסיק את הלחימה ולהתחיל במלאכת השיקום. בכוונתי לשלוח עם סיום הלחימה צוות מיוחד שיעריך את המצב ההומניטרי בעזה ואת הנחוץ לשיקום הרצועה". באן הוסיף כי הוא קורא לישראל ליישם את החלטת מועצת הביטחון 1860 במלואה. לדבריו, קודם כל יש להפסיק את האש ורק לאחר מכן לדון בתנאי ההסדר החדש. ככל שזה יימשך יותר, יותר אזרחים ייהרגו וזה מצב לא מקובל".

לבני אמרה במסיבת העיתונאים, כי "המבצע יעצור רק כשישראל תבטיח שהושגה הרתעה ולא יחודש ירי הקסאמים וכן כאשר ימצא פתרון לסוגיית הברחות הנשק. במידה ולא יימצא פתרון למצב בפילדלפי לא תהסס ישראל לפעול גם בכוח כדי להבטיח את הפסקת ההברחות":

בשעה זו נפגשת לבני עם שר החוץ של גרמניה פרנק-וולטר שטאיינמייר בכל הקשור לכוונת גרמניה להעניק סיוע טכני למצרים בכל הנוגע לטיפול בהברחות הנשק בציר פילדלפי.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ