רב שהואשם בהסתה לגזענות הוזמן לנאום בפני לוחמים בעזה

לוחמים הפועלים בצפון רצועת עזה זכו לביקור "חיזוק" של שני רבנים קיצוניים; הרב דוד פנדל ציטט פסוק המתייחס לנקמת אלוהים בבבל בו נאמר "וניפץ את עולליך אל הסלע"

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

לוחמי חטיבת הצנחנים הפועלים בצפון רצועת עזה זכו לביקור "חיזוק" של שני רבנים קיצוניים השבוע בהפסקה בעת הלחימה. הרב שמואל אליהו, רבה של העיר צפת, שנחקר בעבר על הסתה, וראש ישיבת ההסדר בשדרות, הרב דוד פנדל שאמר לחיילים שבמלחמה הזאת "אין חפים מפשע", ולכן ניתן לפגוע באזרחים. החיילים התלוננו ומפקד הפלוגה התנצל בפניהם.

ביקור הרבנים נעשה, לפחות באחד המקרים, ללא ידיעה או אישור של מפקדי הפלוגה והגדוד של החיילים. הרב פנדל גרם להתרעמות מצד חלק מהחיילים כשאמר להם שאין צורך לחשוש מפגיעה באזרחים כיוון ש"אין חפים מפשע" בעזה. פנדל אף ציטט פסוק בתהלים המתייחס לנקמת אלוהים בבבל בו נאמר "וניפץ את עולליך אל הסלע".

נגד הרב אליהו, שדיבר אף הוא בפני החיילים, הורה היועץ המשפטי לממשלה לפני כחודש לפתוח בחקירה בעקבות קריאותיו "לנקום בערבים" אחרי הפיגוע בישיבת מרכז הרב. בעבר הוא נחקר בחשד להסתה לגזענות לאחר שקרא לתושבי צפת לא להשכיר לערבים דירות בעיר. ב-2006 הוגש נגדו כתב אישום בגין הסתה אבל הוא בוטל לאחר כמה חודשים כשהבטיח להבהיר את דבריו.

כמה חיילים באחת הפלוגות שנפגשו עם הרבנים התלוננו על כך בפני מפקדת הגדוד, ומפקד הפלוגה התנצל בפניהם והבטיח שביקור כזה לא יישנה.

עם זאת, מתברר שהביקור לא היה מקרי ולא נערך באופן פרטי מכיוון שאל שני הרבנים התלוו גם רב חטיבת הצנחנים ורב נוסף ממחלקת "רוח הלחימה" של הרבנות הצבאית. ב"הארץ" פורסם באחרונה בהרחבה על פעולות הרב הצבאי הראשי תא"ל אביחי רונצקי, תושב ההתנחלות איתמר, במסגרתן באים חיילים במגע עם רבנים קיצוניים. בין היתר דווח על מפגש עם הרב דב ליאור מקרית ארבע שקרא לחיילים לסרב פקודה ולא לפנות מאחזים. כמו כן הוכנסו באחרונה תכנים קיצוניים אל חומר ההסברה המחולק לחיילים וגדלה המעורבות של הרבנות הצבאית בתחומי פעילות חיל החינוך.

מדובר צה"ל נמסר כי "הרבנות הצבאית בוחנת כל הרצאה המתקיימת בפני חיילי צה"ל על ידי גורמי חוץ בתחום עיסוקה. הרצאה זו אושרה על ידי הרבנות הצבאית ותואמה עם מפקדת החטיבה. לאור טענות הכתב בדבר התבטאויות חריפות מצד אחד המרצים, הרבנות תבחן את ההצעה ותבדוק אם חרג הרב בדבריו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ