עופרת יצוקה | יותר מ-700 ערבים נעצרו בהפגנות בישראל מאז תחילת המבצע בעזה

כ-250 מבין העצורים הערבים הם קטינים. בציבור הערבי כועסים וטוענים שכל המעצרים פוליטיים

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

763 מפגינים נעצרו בישראל מאז תחילת מבצע "עופרת יצוקה" ועד לשלשום בבוקר - רובם המוחלט ערבים, בעיקר מאזור הצפון. כך אישרו אתמול במשטרה. 685 תיקים פליליים נפתחו נגד המעורבים בהתפרעויות, וברובם יוגשו כתבי אישום. בירושלים נעצרו מתחילת המבצע עד לסוף השבוע 222 מתושבי מזרח העיר, שיצאו להפגנות.

244 מהעצורים בהפגנות בארץ הם בני נוער בני פחות מ-18. עד השבוע שעבר הגישה המדינה 92 כתבי אישום נגד 190 עצורים, רובם על יידויי אבנים, השלכת בקבוקי תבערה והשתתפות בהפרות סדר.

בציבור הערבי בישראל טוענים שמאות המעצרים הם פוליטיים, ושהם לא נעשים בשל עבירות שעברו העצורים. אמיר מחול, יו"ר הוועדה לחירויות, שפועלת תחת ועדת המעקב של ערביי ישראל, אמר אתמול ל"הארץ" כי ברוב המכריע של המקרים לא הוגש כתב אישום נגד העצורים, ושהם שוחררו בחלוף כמה שעות.

לפי הנתונים שבידי מחול, יותר מ-45% מהעצירים בתוך ישראל הם קטינים, מתחת לגיל 18, חלקם אפילו בני 15. המעצרים יוצרים לחץ על בני המשפחות ומפריעים לקטינים בלימודיהם בבתי הספר. "זה חלק ממדיניות של התנכלות למחאה הפוליטית של הציבור הערבי", אמר מחול. "הם רוצים לשבור את הרוח של הדור הצעיר, שהוכיח רמה גבוהה של זהות לאומית בשנים האחרונות, והוא מחויב ופעיל".

בנוסף למעצר מי שהשתתף בהפגנות, היו מעצרים וצעדים אחרים בקרב מנהיגים ערבים פוליטיים. מזכ"ל בל"ד עווד עבד אל-פתאח בילה לילה במעצר, ושוחרר מבלי שיואשם בדבר. מזכ"ל חד"ש, איימן עודה, זומן לשיחה בשב"כ, וכך גם ראשי תנועת בני הכפר מוחמד כנאענה ורג'א אגבאריה. גם מחול עצמו זומן לשיחה עם איש שב"כ. "אמרו לי שאני פועל נגד ביטחון המדינה, שאני מחבל. אם אני עושה את כל זה - שיגישו נגדי כתב אישום, למה הם מחכים?" אמר אתמול.

שלשום התקיימה ההפגנה הארצית השלישית במספר מאז החל המבצע בעזה, הפעם בערערה בנגב. השתתפו בה אלפי בני אדם. הם בירכו את נשיאי בוליוויה וונצואלה שניתקו את הקשרים עם ישראל, וקראו למחמוד עבאס (אבו מאזן) לחתום על פנייה לערכאות בינלאומיות נגד ישראל. במזרח ירושלים היו שלשום כמה הפרות סדר סמוך לתפילה בהר הבית.

יהודים וערבים הפגינו אתמול נגד המבצע בצעדה מגן צ'ארלס קלור בתל אביב ליפו, תחת הסיסמה "יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים". הם קראו להפסקת האש וההרג. לפי הערכות, השתתפו בהפגנה אלף עד 1,500 בני אדם.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ