צה"ל ישלים היציאה מעזה לפני השבעת אובמה

כוחות סדירים רבים יישארו בגבול הרצועה, כאיום על החמאס. ישראל איימה ב"תגובה בלתי מידתית" אם יחודש ירי הרקטות

עמוס הראל
עמוס הראל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עמוס הראל
עמוס הראל

צה"ל נערך להוצאת כוחותיו האחרונים מרצועת עזה במהלך היום. אם לא יחול שינוי של הרגע האחרון, יעזוב החייל האחרון את הרצועה עוד בטרם יושבע בוואשינגטון הנשיא החדש, ברק אובמה.

הפינוי המהיר נעשה כחלק מההבנות בין ישראל למצרים. גם החמאס היה מודע, כחלק משיחותיו עם המצרים, לכך שצה"ל מתכוון לסגת בתוך זמן קצר מכל העמדות שתפס. הצבא ישאיר כוחות סדירים גדולים בקרבת הרצועה, כאיום. בד בבד, נשמרת כוננות גבוהה של מטוסי קרב בחיל האוויר, שיקבלו הנחיה להפציץ יעדי חמאס, אם יתחדש ירי הרקטות. בישראל מאיימים ב"תגובה בלתי מידתית" לשיגורים נוספים. אתמול נשמר שקט מלא ולא נורו רקטות.

גורם צבאי בכיר אמר אתמול ל"הארץ" כי מבחנו האמיתי של המבצע ברצועה יהיה "מבחן הקסאם הראשון". לדבריו, אם ישראל לא תדע להגיב בחומרה ובנחישות על כל התגרות נוספת מן הצד הפלסטיני, יישחק מאזן ההרתעה שנוצר בעקבות הפעולה הצבאית. המלצות צה"ל לתגובה חריפה טעונות עדיין אישור של הדרג המדיני.

היום צפוי צה"ל להתחיל בשחרור יחידות מילואים שגויסו לפני כשבועיים בהליך חירום של צו 8.

במטכ"ל מזהים כעת הזדמנות לבניית מנגנון טוב יותר לטיפול בהברחות הנשק ובד בבד, להאצת המו"מ על עסקה לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט. לראשונה, נראה שמצרים מעוניינת לסייע במאבק בהברחות, משום שהיא רואה בחמאס ובנשק שברשותו איום אסטרטגי גם עליה.

על פי המודיעין, איראן עקבה בדאגה אחר המתרחש בעזה וכשבוע לפני סוף המבצע חששה שישראל עומדת למוטט את שלטון החמאס. איראן מעוניינת כעת לחדש את אספקת הנשק לחמאס במהירות האפשרית. בישראל מוטרדים מהאפשרות שאיראן תדרבן את חיזבאללה לבצע פיגוע ראווה גדול, בניסיון לנקום בישראל בזמן הקרוב על התבוסה של החמאס.

בישראל מעריכים כי בגבול הרצועה עם מצרים ברפיח פעלו לפני הלחימה כ-250 מנהרות. נראה שכ-80% מהן נפגעו בהפצצות חיל האוויר. אמ"ן העריך, בטרם החלה הלחימה, כי בידי החמאס כ-2,000 עד 3,000 רקטות, בטווחים שונים. כ-600 רקטות נורו בזמן המבצע ועוד כ-1,200 נפגעו בתקיפות הישראליות. ברשות הארגון נותרו עדיין כנראה כמה עשרות קטיושות לטווח של 40 קילומטרים.

מפקדי החטיבות שפעלו במבצע יקיימו בזמן הקרוב תחקירים מבצעיים באשר לתקלות שאירעו בגזרת פעולתם. בין היתר, יתוחקרו ההרג בבית הספר של אונרוו"א בג'באליה (שם נהרגו 42 פלסטינים מירי מרגמות של כוח צנחנים) ופגיעה במתקנים נוספים של האו"ם.

בצה"ל מאשרים כי בלחימה בעזה נעשה שימוש בפצצות מרגמה זרחניות. השימוש בפצצות מתוחקר בימים אלה. המטכ"ל עומד מאחורי ירי פגזי "עשן לבן" הטבולים בזרחן. לטענתו, הירי נעשה לצורך פיזור מסך עשן שיגן על הכוחות ואינו סותר את הדין הבינלאומי.

עם סיום הלחימה, מגיעים בהדרגה עוד דיווחים מהכוחות שפעלו בשטח על תקריות חריגות שאירעו. בין השאר, מזהים בצה"ל לפחות שלושה ניסיונות כושלים לחטוף חיילים. על הראשון שבהם, שכוון נגד חיילי גולני, דווח ב"הארץ" לפני כשבועיים. בתקרית אחרת, שבה נהרג לוחם מיחידת יהל"ם של חיל ההנדסה, סמ"ר אלכסנדר משביצקי, מתברר כי נפגע בעת ניסיון חטיפה. משביצקי, שסרק בית בפאתי שכונת סג'עייה עם כוח גולני, עלה לקומה העליונה ונתקל בשני אנשי החמאס שניסו להשתלט עליו ולחטוף אותו. התפתח קרב פנים אל פנים, שבמהלכו אירע פיצוץ - כנראה מאמצעי לחימה שנשא לוחם ההנדסה על גופו. משביצקי נהרג בפיצוץ וכך גם אנשי החמאס שניסו לחטוף אותו.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ