עימות בבית המשפט עליון - אביגדור ליברמן לאחמד טיבי: לטפל בכם כמו בחמאס

החל הדיון בעליון סביב פסילתן של הרשימות הערביות מלהתמודד בבחירות הקרובות לכנסת; "הכנסת תצטרך לשים גבולות לחוסר הנאמנות", קרא ליברמן, "אנחנו מלח הארץ", אמר טיבי

תומר זרחין
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
תומר זרחין

הדיון בעתירתן של רשימות בל"ד ורע"ם-תע"ל החל הבוקר (שלישי) בבית המשפט העליון בירושלים. בפתח הדיון, פרץ עימות חריף בין חברי הכנסת אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) ואחמד טיבי (רע"ם-תע"ל) סביב החלטת ועדת הבחירות המרכזית משבוע שעבר, לפסול את הרשימות מלהתמודד בבחירות הקרובות.

"יש לטפל בחלק מחברי הכנסת הערביים כפי שטיפלנו בחמאס", הטיח ליברמן בטיבי, והוסיף כי "במידה ובית המשפט יאפשר למפלגות הערביות להתמודד, הכנסת תצטרך לשים גבולות לחוסר הנאמנות". על הכנסת, לדבריו, "תשמר אופציה לשלול את האזרחות מהזרוע של ארגוני הטרור הנמצאים בתוכה".

ליברמן ל"הארץ": בתוך שנה יפלו טילים בקריה ובעזריאלי

ח"כ טיבי, בתגובה, כינה את ליברמן "פאשיסט", ואמר: "אנחנו מלח הארץ ולא היגרנו לכאן כמוך". הוא הוסיף כי "בארה"ב משביעים נשיא שחור, ובישראל שוללים ממיעוט את עצם הזכות לייצוג פוליטי".

לפני כשבוע פסלה ועדת הבחירות המרכזית את הרשימות. בפסילה תמכו גם נציגי קדימה והעבודה. ואולם בוועדה העריכו שהסיכוי שבית המשפט העליון יאשר את פסילת שתי המפלגות קלוש ביותר. פרקליטה של בלד, עו"ד חסן ג'ברין, אמר שזה אמור להיות תיק קל.

נציגי הסיעות הערביות בוועדת הבחירות המרכזית נטשו את האולם במרוכז לפני ההצבעה כשהם צועקים "זו מדינה פשיסטית וגזענית". בינם לבין סגן יו"ר ועדת הבחירות, ח"כ דוד טל (קדימה), הוחלפו דחיפות ומשמר הכנסת נאלץ להפריד. יו"ר בל"ד ג'מאל זחאלקה קרא לעבר טל: "אתה אפס" וטל ענה לו: "תחזור לסוריה".

את הבקשות לפסילת בל"ד הגישו אביגדור ליברמן ו"ישראל ביתנו", הד"ר מיכאל בן-ארי מהאיחוד הלאומי ואיש שוק ההון איתי פורמן. בן ארי הגיש גם את הבקשה לפסילת רע"מ-תע"ל. פסילת בל"ד אושרה ברוב של 26 מתוך 30 חברי ועדת הבחירות שנותרו באולם, אחרי נטישת החברים הערבים, ופסילת רע"מ-תע"ל אושרה ברוב של 21 מתוך 30.

אתמול הודיע היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, לבית המשפט העליון כי אין מקום למנוע מהרשימות הערביות להתמודד בבחירות . מזוז כתב את הדברים בחוות דעתו שהגיש לקראת הדיון של בית הדין מחר בערעור שהוגש על ההחלטה לפסול את הרשימות רע"מ-תע"ל ובל"ד.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ